Nekad davno, postojao je ARPANET (preteča Interneta kakvog danas znamo) koji nije imao DNS koji je određivao gdje se nalazi koji network node.
Nekad davno, postojao je ARPANET (preteča Interneta kakvog danas znamo) koji nije imao DNS koji je određivao gdje se nalazi koji network node.
Arpanet je ime dobio po američkoj Advanced Research Projects Agency, a prvi prijenos podataka dogodio se na kaliformijskom sveučilištu gdje je Charley Kline svom kolegi Billu Duvallu posloa slovo " L " s jednog računala na drugo.
Količina povezanih računala, gdje je u početku ARPANET dopuštao maksimalno 64 povezana računala.Danas po statistikama Internet snabdijeva skoro dvije milijarde korisnika informacijama odnosno 30 % stanovništva Zemlje.
Godine 1975. ARPANET je prestao biti eksperimentalna mreža.
TCP/IP arhitektura usvojena je kao vojni standard 1983. Korištenje tog standarda bio je preduvjet za spajanje na ARPANET mrežu.
ARPANET mreža je preteča današnjeg Interneta.
Prvi virus pod nazivom Creeper se pojavljuje u mreži ARPANET u Americi ' 70 - tih godina. 1981. se pojavljuje Elk Cloner koji se počinje širiti putem disketa na ostala računala.
U toj poruci predstavio je ponudu za tada najnoviju grupu DEC-ovih računala te je poslao na e-mail adrese 600 korisnika mreže ARPAnet.
Ova poruka je izazvala burne reakcije, osobito zbog toga što je mreža ARPAnet stvorena za potrebe američke vlade.
Zvala se Arpanet, a služila je kao osnova za testiranje novih mrežnih tehnologija.
Prva dva čvora ARPANET-a bili su Sveučilište Los Angeles u Kaliforniji i Institut za istraživanja Sveučilišta Stanford, a nedugo potom spojilo se i Sveučilište Utah.
Došao je na ideju da iskoristi mrežu Arpanet kako bi povezao ta dva računala.
Mreža Arpanet, kako se početno zvala, počela se širiti, pa je 1971. godine umrežavala 15, a 1972. god, već 37 računala.
Arpanet je postao Internetom u sedamdesetim godinama, no radilo se uglavnom o kozmetičkoj promjeni u odnosu na prvo testiranje koje je označilo početak onoga što je Internet danas.
Cilj je bio razviti sustav u k oje m pojedini dijelovi mreže rade neovisno u slučaju oštećenja nekih njezinih dijelova. 1969. ovim projektom razvijena je mreža ARPANET koja je osigurala povezivanje nekoliko američkih sveučilišta.
Počeci TCP/IP arhitekture sežu u 1969. godinu kada je istraživački odjel Ministarstva obrane SAD (DARPA - Defense Advanced Research Projects Agency) pokrenuo projekt uspostave eksperimentalne mreže s prospajanjem paketa nazvane ARPANET.
Postoje dvije verzije razloga koje su dovele do razvoja ARPANET-a (Advanced Research Projects Agency Network).
Službeni razlog izgradnje ARPANET-a bilo je omogućavanje stručnjacima zaposlenim u vojno-industrijskom kompleksu diljem svijeta, istovremeno korištenje brojnih računalnih baza podataka.
Stoga se vojska odlučila na decentralizaciju, ali samo informatičku pa je 1969. godine uspostavljena vojna računalna američka mreža ARPANET.
Informatičar Ray Tomlinson došao je na ideju da za slanje svojih poruka iskoristi mrežu Arpanet kako bi povezao dva računala, a za pisanje adrese izmislio je i znak @, koji je postao simbol naše epohe.
ARPAnet je omogućila suradnju i podjelu računalnih resursa izmedju znanstvenika i ministarstva obrane.
Stvaranje ARPANET-a započelo je 1969. godine.
Krajem 1983. godine mreža je razdvojena u MILNET, mrežu vojnih računala, i ARPANET, koji je posvećen istraživanju.
Kako piše thenextweb, za prvi mail zaslužan je Ray Tomlinson koji je 1971. godine omogućio slanje poruka s jednog na drugo računalo na ARPANET-u, vojnoj mreži koja je bila prvi oblik Interneta.
Ubrzo nakon toga započet je ARPANET projekt 1969. godine.
Tvrtka BBN je iskoristila ARPANET tehnologiju za gradnju komercijalne mreže TELENET 1976. godine, a uskoro su slijedile komercijalne X. 25 mreže.
Internet - Veliki broj međusobno spojenih (inter-connected networks) računalnih mreža gdje se koriste TCP/IP protokoli i koja je evoluirala od ARPANET-a iz kasnih 60 - tih i ranih 70 - tih.
FTP (File Transfer Protokol) protokol je star vjerojatno jednako kao i sam Internet (tada se još zvao ARPANET).
Prvi samostalan let balonom na vrući zrak, izumljen fonograf, uspostavljena prva ARPANET veza između UCLA i Stanforda.
CSNET je započet početkom osamdesetih godina kao pokušaj da se ARPANET učini dostupnim većem broju korisnika.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com