Hirion je bio prvi koji je počeo primjenjivatu tu biljku u ljekovite svrhe i iz zahvalnosti nazvao biljku po Artemidi.
Hirion je bio prvi koji je počeo primjenjivatu tu biljku u ljekovite svrhe i iz zahvalnosti nazvao biljku po Artemidi.
Započnite proslavu aperitivom u lobbyju ili uz bazen, a slavlje potom nastavite u Artemidi, prostoru idealnom za proslave u jednom intimnijem okruženju.
Jedna inačica priče govori da je Zeus bio ljut jer je Asklepije tražio novčanu nadoknadu za uskrsnuće, a druga govori da je se razljutio jer je htio uskrsnuti Hipolita što je obećao Artemidi.
Afrodita se toliko razbjesnila što se Hipolit zavjetovao Artemidi na nevinost da je iz ljubomore prouzročila da se u njega zaljubi Fedra, žena njegova oca, kralja Tezeja
Na izvoru posvećenom Artemidi u Plateji, lovac Akteon, dio Artemidine pratnje, vidio ju je kako se kupa gola na izvoru te ju je poželio za družbenicu, a potom je kažnjen, da se pokaže ritualno prisilno pokoravanje Artemidi.
Admet ipak nije prinio žrtvu Artemidi.
Na njegovu nesreću, vijest o njegovoj predanosti boginji lova, koja mu je često dopuštala da je prati u traganju za raznim vrstama divljači, koju su zajedno pripremali i jeli, o njegovoj nevinosti i privrženosti Artemidi, koju su Grci smatrali ljepšom čak i od boginje ljubavi, čula je ljubomorna Afrodita i odlučila se uplesti u život atenskog kraljevića.
Oprosti stoga meni smrtniku i poštuj moj zavjet Artemidi, a to je bezuvjetna nevinost.
Panta rei, šapće zagljaj zvjezdanog sjemenja, zlaćana spirala u kojoj nema čekanja, ne postoji uzaludnost nepostojanja jer u bezvremenu kristalnoga sjaja, u sretnom trenutku spoznaje nema razgovora u kojem nedostaju riječi, nema legendi o Orionovom sazviježđu, mom sazviježđu, sazviježđu iznjedrenom iz legende, iz drevnoga mita o ljubavi i ljubomori, o boginji i siromašnom lovcu iz Botije, o Artemidi, Orionu i ljubomornom Apolonu.
Rim Istoka, istinska antička metropola, grad posvećen Artemidi, boginji mjeseca, zvijeri i lova, Apolonovoj sestri blizanki.
Grci i Rimljani žrtvovali su Artemidi i Dijani srne i košute, a od jelenjeg i srnećeg mesa pripremali jela za gozbe, uvjereni da će zbog toga njihovi nasljednici sretno doći na svijet
Prijetnja poslu s kipovima prijetnja je Artemidi.
Artemidi može biti teško naći prijateljicu s istim potrebama pa je u tom razdoblju često usamljena.
U jednom trenutku naglo prekida rastući dijalog s glazbenikom i zvukom, odustaje od natjecanja, moguće virtuoznosti (koja se naslućuje i uzbuđuje i traži još i dalje), sjeda u publiku i pročita naglas, kao djeci prije spavanja, prekrasnu priču o božanskoj lovkinji Artemidi i Heraklu.
Uzalud su Grci čekali da se vrijeme promijeni, sve dok im veliki vrač Kalhant nije rekao: " Žrtvuje li veliki vođa ahejski, knez Agamemnon, božici Artemidi svoju voljenu kćer Ifigeniju, božica će se smiriti, zapuhat će povoljni vjetar, i razaranju Troje više ništa neće stajati na putu " Poslavši po Ifigeniju u Mikenu, Agamenon je teška srca pristao na taj čin, sukobivši se pritom i sa ženom Klitemnestrom.
Stoga su u njihovu čast, kao zalog za sretno rođenje svojih potomaka, Grci i Rimljani Artemidi i Dijani žrtvovali srne i košute, a od jelenjeg i srnećeg mesa znali su pripremati jela za svoje posvečene simposione i konvivije, bogate gozbe u kojima su uživali, uvjereni da će to njihovim nasljednicima osigurati sretan dolazak na svijet.
Onim istim kojim se vodio i Agamemnom kad je svoju omiljenu kćer Ifigeniju onog strašnog dana u Aulidi prinio na žrtvu Artemidi, i ne sluteći da je tako nesvjesno otvorio vrata vlastitoj nasilnoj smrti.
Slijedi posjet Artemidinom hramu koji je za vrijeme drevne Grčke bio posvećen božici Artemidi te je bio i jedno od 7 čuda antičkog svijeta.
Jabuka razdora, koju je Paris morao dati najljepšoj božici (Heri ili Artemidi ili Afroditi), Paris je dao Afroditi jer mu je obečala najljepšu ženu svijeta.
Mnogo je puta stajala bok uz bok svome mužu u borbama s drugim plemenima, mnogo se puta borila s njima protiv Rusa i Sama, i sama ju je priča o Artemidi ispunjavala ponosom prema svome rodu.
Maloj Artemidi u školi je često dosadno i ona puno bolje uči kroz praktične aktivnosti.
Osamdesetak kilometara od Izmira, trećeg po veličini grada u Turskoj i jedne od najvećih luka na Mediteranu, koji se nalazi na oblama Egejskog mora i u kojem živi četiri milijuna stanovnika, na šest hektara prostiru se arheološki ostatci 3000 godina starog Efesa, antičkog, a potom i rimskog grada u kojem se nalazilo jedno od sedam svjetskih čuda - hram posvećen grčkoj boginji Artemidi.
Ljubomorna i srdita Hera ju je, pod osnovanim izgovorom da je pogazila zavjet dan Artemidi, pretvorila u medvjedicu, nakon porođaja.
Artemidi i Perzefoni je bio super, a meni samo OK.
Pjevali su himne i Odiseju, Herkulu, Posejdonu, Artemidi i Ateni
Oresta su Srde dovele do Tauride na Crnome moru gdje je njegova sestra Ifigenija bila držana (pripremala je žrtve Artemidi).
Treći zadatak bio je uhvatiti kerinejsku košutu koja je bila posvećena Artemidi.
Kralj je krenuo po nju, a Heraklo ju je pustio, a ona je, brža od strijele, pobjegla svojoj gospodarici Artemidi.
Idealizirani izgled i dijadema u kosi potvrđuju da se radi o božici, a prema sačuvanim sličnim kipovima, primjerice kipu Dijane izloženom u Versillesu, razvidno je da se radi o Artemidi
Artemidu štuju kao djevičansku božicu okuženu nimfama te kao božicu svadbe i porođaja, što je razlog zbog kojeg nevjeste Artemidi posvećuju svoj pojas.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com