Pred očima nam se živopisno nižu obična mjesta, obični ljudi, svećenici i liječnici vojska zahvalnih sljedbenika blagog boga Asklepija kojima je ovaj priskočio u pomoć u jednom trenutku njihovih života.
Pred očima nam se živopisno nižu obična mjesta, obični ljudi, svećenici i liječnici vojska zahvalnih sljedbenika blagog boga Asklepija kojima je ovaj priskočio u pomoć u jednom trenutku njihovih života.
Pobožna Asklepija dala je izvaditi njegovo tijelo i pokopati ga u svojem mauzoleju, pa se tu uskoro razvilo kršćansko groblje, a u V. stoljeću je sagrađena i velika trobrdna bazilika (43 x23 metra).
Premda Apolon nije mogao spasiti Koronis, spasio je nerođeno dijete, Asklepija.
Od kiparskih ukrasa naročito se ističe rad kipara Petra Martinova, kapitel trijema s prikazom Asklepija, grčkog boga liječništva.
Kapitel u trijemu s prikazom boga Asklepija, rad kipara Petra Martinova
O tome naravno neka prosude sami čitatelji, potencijalni pacijenti dugo vremena usnulog boga ozdravljenja Asklepija.
Grupa gnostika toga vremena je tumačila pradavnu mudrost u obliku dijaloga između Hermesa Trismegista i triju sugovornika - Tata, Asklepija i Pymandera - koji predstavljaju tri različita aspekta bića onog čovjeka koji ide putem samospoznaje.
Godine 308. matrona Asklepija pronašla je njegovo tijelo i pokopala ga u mauzoleju na svom imanju u današnjem Marusincu.
Kad god bi koji Grk pojeo neku pogačicu, kruščić, a posebno neko u tijestu ispečeno jelo, odmah bi se sjetio Asklepija, boga iscjeliteljstva i zdravlja, kasnije proglašenog bogom medicine.
Ipak iz njezine utrobe koju je također već zahvatio plamen izvukli su maloga Asklepija i odnijeli ga kentauru Hironu, Jazonovu i Heraklovu učitelju, da se o njemu skrbi i podučava ga vidarskom umijeću koje je po volji samog Zeusa već bilo sakriveno u njemu.
Tamo razgledavamo svetište boga Asklepija (zaštitnik liječnika, ljekarnika..) te antičko kazalište koje ima nevjerojatnu akustiku.
I medicusi i bolesni uzdali su se u Asklepija, (Esculapa) i kćeri mu Hygiju i Panaceu.
Koronida, kći kralja Flegije, bila je Apolonova ljubavnica koja mu je rodila sina Asklepija.
Nije želio iznevjeriti svoga oca Zeusa, ali ni povrijediti svoju prelijepu i hirovitu ljubavnicu koju je naprosto obožavao, pogotovo od kad je zatrudnjela i u svojoj utrobi već nosila njegova sina, još nerođenog Asklepija.
Ova vrsta zmije vezana je uz grčkog boga liječenja Asklepija (lat.
Kr. koje je gotovo u potpunosti sačuvano, a najpoznatije je po tome što ima izvanrednu akustiku, SVETIŠTE BOGA ASKLEPIJA antičkog boga lječništva i ljekarništva, oko čijeg se štapa omotala zmija i danas je simbol lječništva.
Te vožnja u smjeru Korintskog kanala te dalje prema EPIDAURU, svetištu Eskulapa (Asklepija), antičkog boga ljekarništva; slijedi obilazak antičkog teatra iz 4. st. prije Krista (smatra ga se najakustičnijom građevinom te vrste na svijetu).
To je pojačalo priču ocarevom božanskom poreklu od Asklepija, Apolona. (Kult i ikonografija iz rimskog doba)
Kentaur Hiron poučio je Asklepija operiranju i postao je najpoštovaniji liječnik.
Inače neumoljiva i okrutna Artemida toliko je tugovala da zamoli boga liječništva Asklepija za pomoć i on oživi Hipolita, a Artemida ga povede sa sobom u južnu Italiju, u Ariciju nedaleko od Rima, gdje je živio pod imenom Virbije i bio za života i poslije smrti štovan kao bog.
Kovanice iz vremena cara Vespazijana, na aversu imaju portret cara iz profila, dok se na reversu nalazi motiv sa; četverobrodnim hramom i minijaturnom figurom boga Asklepija u sredini, Bonus Eventus (genij dobre sreće) i lik nepoznatog božanstva, sa kacigom, štitom i oklopom (vjerojatno zaštitnika grada Stobija) sa malom Viktorijom (rimska božica Pobjede) u jednoj ruci i rogom izobilja.
Današnja Trikala je Homerov grad Trikka (ili Trikki), rodno mjesto troje argonauta kao i mjesto za koje se drži da je rodni grad Asklepija, ali se češće navodi da mu je rodni grad Epidaurus, u kojem se nalazi i najvažniji hram posvećen njemu još od antike.
Ljekarništvo se dosta povezivalo s antičkom mitologijom, pa su bolesni često svojim zaštitnicima smatrali Asklepija, Hygiju, Panaceu.
Mnogo je kategorija snova (simbolični, vizionarski, proročki snovi, noćne more, ponavljajući snovi, socijalni snovi...) i svi se mogu odigrati u psihodrami pa čak i tehnika ' inkubacije snova ', poznata još u antičko doba kada su ljudi dolazili u hramove Asklepija, boga snova i liječništva (rimsko mu je ime Esculap), kako bi kroz mudrost snova dobili uvid i savjet.
Asklepija), grčkog boga zdravlja, a na vrata Vijećnice u kojoj je zasjedalo Veliko vijeće natpis Obliti privatorum publica curate kao podsjetnik onima koji ulaze..... Zaboravite osobne i skrbite o javnim stvarima.
Asklepija imamo stvarnog Isusa Krista liječnika i pomoćnika, vođu i učitelja.
Njegovo ime " Zmijonosac " dolazi od poznatog simbola Asklepija koji je postao simbol ljekarnika i liječnika.
Brojni su liječnici u hramovima iscjeljivali u čast Asklepija, a dolazili su im i brojni hodočasnici.
Originalna Hipokratova zakletva spominje i Asklepija:
Mučen je zbog kršćanske vjere u vrijeme Dioklecijanova progona u Saloni i s mlinskim kamenom bačen u more. [ 1 ] Matrona Asklepija izvadila je njegovo tijelo i sahranila u mauzoleju u Marusincu kraj Manastirina.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com