Zrak prelazi Pacifik i prilazi pustinji Atacama sa zapada.
Zrak prelazi Pacifik i prilazi pustinji Atacama sa zapada.
S izuzetkom sjeverne regije Argentine (termalni ekvator u siječnju), čitav Paragvaj i regije poput Porto Alegrea, argentinsko-brazilske granice i unutrašnjosti pustinje Atacama rijetko pate od intenzivnih vrućina.
U ovoj regiji se nalazi pustinja Atacama, najsuše mjesto na Zemlji.
Pustinja Atacama u Južnoj Americi jedinstvena je među svjetskim pustinjama po svojem velikom izobilju mineralnih soli.
Ekipa je počela snimanje u studiju Pinewood u Velikoj Britaniji, nakon čega su se preselili u Panama City i Colon u Panami, pustinju Atacama u Chileu, Siennu, Carraru, jezero Garda i Fonteblandu u Italiji, te Bergenz u Austriji, uz dodatnu filmsku ekipu koja je snimala zračne scene u San Felipeu u Meksiku.
Najdraže mjesto na svijetu: Lagune u pustinji Atacama na sjeveru Čilea.
Deset godina nakon što su mumificirani ostaci navodnog vanzemaljca pronađeni u pustinji Atacama u Čileu, znanstvenici su riješili tajnu njegovog podrijetla, a rezultati istraživanja predstavljeni su u novom dokumentarnom filmu " Sirius ", prikazanom u ponedjeljak.
Doktor i Ana uzimaju avion i lete za Saltu, na sjever Argentine, u pokušaju proboja na zapad, prema mjestašcu San Pedro de Atacama u Chileu, ne bi li osjetili užitak pustinjskih radosti.
S pneumaticima MICHELIN DESERT prešao sam tri etape, uključujući i onu najdužu na reliju koja ima 600 km, a prolazi kroz pustinju Atacama, gdje sam mogao održavati agresivan tempo od početka do kraja.
Tridesetdrugo izdanje Dakara kroz Argentinu i Čile na ruti dugačkoj 9000 km, od čega je 4713 kilometara prijeđeno na različitim vrstama terena, od trkaćih staza i šljunčanih putova do ogromnih pješčanih dina u pustinji Atacama, koja je najsuša na svijetu.
Poslije ovog idu natrag u Argentinu (Mendoza), pa na sjever do Salte, pa ponovno u Chile (Atacama), i onda za Boliviju, Peru, Ekvador i samo dalje.
Sjeverni Čile ima polupustinjsku i pustinjsku klimu (Atacama), srednji suptropsku, a južni hladnu oceansku klimu.
Što se tiče najsušnijeg područja na svijetu, nema sumnje da je to pustinja Atacama na sjeveru Čilea.
Obalni vjetrovi ohlađeni hladnom oceanskom strujom zagrijavaju se prelazeći na toplo kopno i oduzimaju mu vlagu (primjer su pustinja Atacama na zapadnoj obali Južne Amerike i pustinja Namib u jugozapadnoj Africi).
Jedna od obalnih pustinja, Atacama u Južnoj Americi, najsuša je pustinja na Zemlji.
Biće poznatije kao Ata, visoko 15 centimetara i pronađeno u pustinji Atacama, već je godinama predmet nagađanja, a sada je javnost konačno dobila objašnjenje.
Godine 2003. tim istraživača u časopisu Sciense objavio je izvještaj pod naslovom Mars-like Soils in the Atacama Desert, Chile, and the Dry Limit of Microbial Life.
Izvještaj navodi kako, duplicirajući testove koje su Viking 1 i Viking 2 izvodili na Marsu s ciljem otkrivanja života na crvenom planetu, istraživači nisu otkrili život niti u tlu pustinje Atacama.
U tom smislu, Atacama bi mogla biti jedinstveno mjesto na svijetu.
Pustinja Atacama mjesto je gdje NASA testira svoje instrumenate za budeće misije na Mars.
Upravo suprotno: pustinja Atacama, vjerojatno najsuše mjesto na svijetu, bila je sastavni dio i jedan od vrhunaca ovogodišnje zahtjevne rute.
Najveći teleskop na svijetu ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) nalazi se u čileanskoj pustinji Atacama i sastoji se od 66 antena.
Atacama - najsuša pustinja na svijetu.
Atacama je hladna, kamena pustinja s temperaturama između 0 i 30 stupnjeva i gotovo bez života.
Da nema tih izvanrednih karakteristika " Jaje na oko ", udaljeno 13.000 svjetlosnih godina, zacijelo ne bi moglo biti uočeno sa Zemlje, čak ni teleskopom tako velikim kakav je ESO postavio u pustinji Atacama u Čileu.
Pustinja Atacama, najsuše je mjesto na svijetu, iako se nalazi uz Tihi ocean, najveću vodenu površinu naše planete.
Za razliku od drugih pustinja, Atacama je vrlo hladno mjesto, s temperaturom između 0 i 25 C.
Atacama pustinja najsuše mjesto na Zemlji
Tužba je podnesena pred IX. civilnim sudom glavnoga grada Čilea, Santiaga, i u njoj se kaže da je odgovarajuće državno tijelo, Nacionalna služba za geologiju i rudarstvo (Sernageomin), učinilo propust time što je dalo dopuštenje rudniku San José (Sveti Josip), u pustinji Atacama, 830 km sjeverno od Santiaga, unatoč činjenici da je u njoj prije velike nesreće od prošle godine bilo nekoliko urušavanja te je bilo utvrđeno da se ne poštuju odredbe o ventilaciji i izlazima za nuždu te da su rudari u više navrata bili upozorili na opasnost od nesreće.
Nije nimalo čudno da takva Atacama osim astronoma zanima i svemirske agencije za pokuse u krajolicima najsličnijima dalekim svjetovima.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com