Naime, premda su Athloni 64 svojedobno bez većih problema nabijali komplekse Intelovim Pentiumima 4, modeli iz serije Core 2 pokazali su se kao pretvrd orah, bilo da je riječ o potrošnji, mogućnosti overclockiranja ili sirovim performansama.
Naime, premda su Athloni 64 svojedobno bez većih problema nabijali komplekse Intelovim Pentiumima 4, modeli iz serije Core 2 pokazali su se kao pretvrd orah, bilo da je riječ o potrošnji, mogućnosti overclockiranja ili sirovim performansama.
Procesor: za oc najbolji kandidati su Athloni na Throughbred B, Thorton i Barton jezgri.
Kako su se nosili AMDovi Athloni i Phenomi nasuprot novim Intel Sandy Bridge procesorima saznat ćete u daljnjem tekstu.
Gamerima i dalje mogu biti vrlo zanimljivi Phenom II (nakon Athlona 64) procesori jer u igrama nimalo ne kaskaju za konkurencijom, dok Athloni II predstavljaju vrlo solidan i nadasve povoljan izbor za prosječne korisnike.
Predstavljanjem " bakrenog " Athlona AMD je praktično označio da je njegova nova tvornica u Dresdenu potpuno spremna za masovnu proizvodnju, tako da bi prvi Athloni izrađeni u novom proizvodnom procesu na tržište trebali stići već u drugom kvartalu ove godine, dok Intel svoj procesor najavljuje tek za drugu polovicu godine
Unatoč izostanku L3 cachea, Rana i Propus Athloni II imaju vrlo solidne performanse u aplikacijama koje podržavaju višejezgrene procesore.
AMD-ov predsjednik, Hector Ruiz, tvrdi da 1,1 - i 1,2 - gigahertzni Athloni postižu bolje performanse na benchmark testovima od 1,5 - gigahertznog Intelovog Pentium 4, te stoga u kompaniji ne vide potrebu da žure s izdavanjem bržih procesora.
Athloni 64 X2 te monojezgreni procesori bazirani na jednakim jezgrama sada podržavaju instrukcije SSE3 što rezultira višim performansama u aplikacijama koje ih koriste
AMD je izdao tri nova modela Athlon MP procesora koji su kao i " obični " Athloni dobili i novu shemu imenovanja baziranu na radnom taktu usporedivih Intelovih procesor.
Athloni MP 1500, 1600, i 1800 rade na taktovima od 1,33, 1,4, odnosno 1,53 GHz, a prema navodima iz kompanije rade jednako brzo ili brže od Intelovih Xeon i Pentium 4 procesora na frekvencijama koje odgovaraju broju iza imena procesora.
Na tržištu su trenutno aktualna tri utora za procesore: AMD-ovi Socket 754 i Socket 939 te Intelov LGA775. U matične ploče sa Socketom 754 ugrađuju se Socket 754 Athloni 64 te Socket 754 Semproni.
Socket 939 je još jedan AMD-ov utor za procesore u koji se pak ugrađuju Socket 939 Athloni 64 te Athloni 64 FX.
Do kraja godine bi trebali stići i Athloni XP oznaka 2800 i 3000, a najavljuje se i prelazak na bržu, 333 - megahertznu, sistemsku sabirnicu
Prema trenutnim AMD-ovim predviđanjima, 90 - nanometarski Athloni 64 bazirani na jezgri Winchester trebali bi biti predstavljeni sredinom godine
Dok su jeftiniji Phenomi zapravo polovično ispravni primjerci punokrvnih četverojezgrenih Phenoma, Athloni II od početka su zamišljeni kao procesori za donji segment tržišta.
Nakon tih procesora na tržište bi trebali stići prvi Athloni bazirani na Palomino jezgri, koji će u početku raditi na taktu od 1,53, 1,6 i 1,67 GHz, no do tada bi Intel već mogao izdati i 2 - gigahertznu verziju svog Pentium 4 procesora
Athloni i Duroni već se neko vrijeme prodaju u tzv. " kućnim konfiguracijama " mnogih američkih proizvođača, no ovaj Micronov potez mogao bi pomoći AMD-ovim procesorima da prodru i na poslovno tržište, do sada rezervirano isključivo za Intelove procesore
Procesor je baziran na novoj jezgri Newcastle, izrađen je starim 130 - nanometarskim proizvodnim procesom, a kucka na 2,4 GHz baš kao i njegov stariji brat Athlon 64 FX-53. Kao i svi Athloni 64, 3800 podržava funkciju NoExecute, koja onemogućava izvršavanje virusima koji koriste propuste tipa buffer overflow
U vrijeme dok su Athloni na Socketu A bili AMD-ov odgovor na Intelove procesore Pentium 4, obje su se tvrtke za prevlast u najjeftinijem tržišnom segmentu nadmetale pomoću procesora posebno dizajniranih za ovu svrhu - AMD s Duronom, a Intel s Celeronom.
U odnosu na svoje prethodnike novi Athlon ima znatno veću količinu ugrađene cache memoroje, odnosno 512 KB drugostupanjskog cachea (prijašnji Athloni su imali 256 KB), dok je prvostupanjski cache ostao na 128 KB.
S obzirom da koriste jedan te isti memorijski kontroler, sigurno se pitate da li dvojezgreni Athloni imaju degradirane memorijske performanse.
Prema prvim najavama prvi AMD-ov 0,13 mikronski procesor biti će Athlon XP 2100, a nakon njega trebali bi uslijediti i Duroni i Athloni MP
Naime, iako su Athloni relativno dobro primljeni kod kućnih korisnika, HP-ova najava korištenja Athlona u D315 liniji računala je prvi put da jedan od vodeće trojice proizvođača računala (Dell, HP i IBM) koristi taj procesor u modelima računala prvenstveno namijenjenim poslovnim korisnicima.
Glatkoća simulacije ovisi o vašem računalu: Athloni na oko 1500 Mhz će moći na 24 fps-a procesirati 2 galaksije sa ukupno 250 tisuća zvijezda.
Znam da se Athloni inače jako griju te da je potreban jači hladnjak, no postoji li neki relativno jeftin hladnjak koji bi ipak malo bolje radio, znači da se soba toliko ne zagrijava
Ovi Semproni za Socket 462 nisu ništa drugo nego Athloni XP s 256 kB cachea kojih se AMD rješava dodjeljujući im nove oznake modela i novo ime.
Tako će navodno Athloni 64 biti jeftiniji do 30 %, Athloni 64 X2 do 50 %, a Semproni do 15 %.
Vjerojatno najzanimljivije karakteristike novih procesora je podrška za tehnologije koje podržavaju Athloni 64. Riječ je Intelovoj varijanti Cool ' n ' Quieta (metoda dinamičke promjene napona i frekvencije procesora zavisno o zahtjevima aplikacija) te NX zaštite od buffer overflow napada.
Athlon 64 neće raditi na pločama za starije procesore budući da koristi Socket 754, dok su stari Athloni i Duroni bazirani na Socketu 462 (Socket A), a Athlon FX koristi Socket 940. Mada se AMD sprema prebaciti na još noviji Socket 939 sredinom ove godine, ploče bazirane na Socketu 754 ostat će u igri još barem godinu dana
Premda rađeni na 64 - bitnoj osnovi, ovi okljaštreni Athloni 64 moći će izvoditi samo 32 - bitne instrukcije i bit će namijenjeni donjem tržišnom segmentu
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com