Osvrćući se na ubojstva koja su se u posljednje vrijeme dogodila, dr. Baloban podsjeća kako iz crkvenog učenja proizlazi da kao kršćani trebamo štititi ljudski život od trenutka začeća do prirodne smrti.
Osvrćući se na ubojstva koja su se u posljednje vrijeme dogodila, dr. Baloban podsjeća kako iz crkvenog učenja proizlazi da kao kršćani trebamo štititi ljudski život od trenutka začeća do prirodne smrti.
Sudionike su simpozija, koji su organizirali Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Zagrebu i Društvo za povjesnicu Zagrebačke nadbiskupije »Tkalčić«, na početku pozdravili i dr. Juraj Kolarić uime Organizacijskog odbora, Josip Kapak, načelnik Marije Bistrice, nadbiskup Francisco Javier Lozano, apostolski nuncij u Hrvatskoj, biskupi: požeški Antun Škvorčević i đakovački Marin Srakić, i dr. Josip Baloban, dekan KBF-a u Zagrebu.
Kardinalove pisane (pastirska pisma) i govorne (homilije) poruke u cjelini su veoma snažne i nadahnjujuće te zasigurno mogu svakom čovjeku, napose kršćaninu vjerniku, poslužiti kao putokaz u izazovima i zahtjevnostima svakodnevnog života, kao smjernice u očuvanju vjernosti čovjeku i onim vrijednostima koje su oblikovale naše narodno biće«, istaknuo je dr. Karlić, uz kojega su u Stručnom povjerenstvu bili: dr. Stjepan Baloban s KBF-a, dr. Stipe Botica i dr. Damir Boras s Filozofskoga fakulteta te dr. Marko Petrak s Pravnog fakulteta.
Iscrpno izvješće o radu fakulteta podnio je dekan dr. Baloban.
Dr. Baloban je posebno istaknuo nastavak daljnje reforme KBF-a kroz koju će studenti filozofsko-teološkog studija nakon pet godina studiranja, a i studenti Katehetskog instituta, imati titulu magistra, dok će Institut za crkvenu glazbu »Albe Vidaković« sa svojim četverogodišnjim studijem osposobljavati profesore glazbe, a uz još jednu dodatnu godinu studiranja moći će se ostvariti stupanj magistra.
Voditelj kateheta mladih bio je dr. Josip Baloban, a voditelj srednjoškolskih vjeroučitelja dr. Alojzije Hoblaj.
Teolog Stjepan Baloban na tom je okruglom stolu upozorio na krizu načina života u Hrvatskoj te istaknuo da nužno potrebnu promjenu mentaliteta ne mogu dati isključivo gospodarstvo, financije i poduzetništvo, već da to uz njih, ukoliko su tijesno povezani s općim dobrom, može zajamčiti etičko viđenje rada i poštivanje čovjeka.
Na završetku slavlja rektor Bogoslovije mons. dr. Stjepan Baloban zahvalio je predvoditelju slavlja na poticajnim riječima i zajedništvu, a Zagrebačkoj nadbiskupiji i Prvostolnom kaptolu zagrebačkom na sveukupnoj pomoći kojom čine istinska dobročinstva za bogoslovsku zajednicu.
Tema emisije bit će " Vjera - temelj javnog života " u kojoj će dr. Baloban progovoriti i o motivima nastanka ove knjige.
U medijima za knjigu nije bilo interesa jer nije odgovarala ideološkoj sferi koja vlada u Hrvatskoj, posebno jer napada zločine komunističkog režima, naglasio je Baloban.
U crkvi Sv. Marije na zagrebačkom Dolcu misu je u nedjelju predvodio mons. Stjepan Baloban, rektor zagrebačke bogoslovije.
Tako su u utorak 29. ožujka 2005. na KBF-u u Zagrebu održane sjednice: »Hrvatske sekcije Europskog društva za katoličku teologiju« pod predsjedanjem dr. Nedjeljka Ante Ančića s KBF-a u Splitu, »Konferencije profesora teologije: dogmatske, fundamentalne, otačke i ekumenske« pod predsjedanjem dr. Ivana Karlića, pročelnika katedre dogmatske teologije na KBF-u u Zagrebu, te sastanak pastoralnih teologa, kojemu je domaćin bio dr. Josip Baloban, pročelnik katedre pastoralne teologije KBF-a u Zagrebu.
Sve je to sada Glas Koncila sabrao u četiri knjige u kojima se mogu " naći odgovori na mnoga teška moralna pitanja koja muče suvremenog čovjeka ", kako je među ostalim rekao dr. Stjepan Baloban.
Naziv projekta: Europsko istraživanje vrednota: Hrvatska u Europi Voditelj: Prof. dr. sc. Josip Baloban (Katolički bogoslovni fakultet) Suradnici: Prof. dr. sc. Stjepan Baloban Dr. sc. Alojzije Hoblaj Dr. sc. Ivan Rimac Dr. sc. Siniša Zrinšćak J.
U jednom od prezentiranih rezultata projekta, u članku Desolidarizacija hrvatskoga društva Stjepan Baloban, Gordan Črpić i Ivan Štengl, među ostalim, putem rezultata trećeg stupnja Bogardusove socijane skale (Koje skupine ljudi ne biste htjeli imati za susjede?) navode da su najmanje poželjni susjedi uznemirujuće skupine, da su na sredini te ljestvice politički, lijevi i desni, ekstremisti, uz Rome i muslimane, dok su na samom dnu te ljestvice kršćani. (Vidi tablicu.)
Rad toga trodnevnog znanstveno i pastoralno-teološko orijentiranog skupa sumirao je vršitelj dužnosti dekana Katoličkoga bogoslov fakulteta u Zagrebu dr. Josip Baloban.
Dr. Baloban je zaključio i kako je ovogodišnji TPT privukao najveći broj posjetitelja i sudionika u posljednjih deset godina.
Dr. Baloban je na kraju zahvalio svima koji su na bilo koji način doprinijeli uspjehu TPT-a, i to Povjerenstvu za TPT, predavačima, moderatorima i predsjedateljima, potom predvoditeljima euharistijskih slavlja zagrebačkom nadbiskupu kardinalu Josipu Bozaniću, predsjedniku HBK đakovačkom i srijemskom biskupu Marinu Srakiću te krčkom biskupu Valteru Županu.
Dr. Baloban zahvalio je i svim sudionicima TPT - a, koji su svojom trajnom nazočnošću u dvorani pokazali da je KBF Sveučilišta u Zagrebu još jednom izabrao aktualnu temu, odabrao predavače iz cijele Hrvatske i tako opravdao mjesto koje mu pripada u Crkvi u Hrvatskoj i u hrvatskom društvu.
Na kraju je dr. Baloban posebnu zahvalu izrekao sredstvima javnog priopćavanja, osobito crkvenim medijima.
Pročelnik Centra za promicanje socijalnog nauka dr. Stjepan Baloban izrazio je u razgovoru za Slobodnu Dalmaciju od 14. studenoga čuđenje zbog oštre reakcije Vlade na poruku biskupa, budući da prvi komentari u medijima pokazuju da je poruka biskupa dobro prihvaćena u hrvatskoj javnosti.
Ona, doda je Baloban, nije politička poruka i ne smije se shvatiti kao lekcija ovoj ili onoj političkoj opciji.
Poruka također, poziva na transparentnost u donošenju važnih odluka, kaže Baloban, a to je bitni uvjet razvoja demokracije.
Dr. Baloban ne vidi razloga za pogoršavanje odnosa između službene vlasti i Crkve u Hrvatskoj.
Govoreći o aktualnosti kompendija u hrvatskome društvu, dr. Baloban je upozorio na neke činjenice koje pomažu razumjeti aktualnost dokumenta.
S obzirom na takvo nezadovoljavajuće stanje, »kompendij može biti veoma značajan kako za Crkvu tako i za hrvatsko društvo«, rekao je dr. Baloban istaknuvši nekoliko područja na kojima će on biti itekako potreban.
U kolumni svibanjskog broja kršćanske obiteljske revija Kana pročelnik Centra za promicanje socijalnog nauka Crkve dr. Stjepan Baloban ocijenio je znakovitim da se u društveno-gospodarskom životu sve manje računa s obitelji koja je sastavljena od supruge, supruga i djece, a za poslovni uspjeh u svijetu globalizacije važan je čovjek pojedinac, koji, osim toga što je stručan i uspješniji od drugih, mora biti fleksibilan, tj. pokretljiv i neovisan o svemu onome što priječi uspjeh na radnom mjestu. Fleksibilizacija rada i radnog mjesta ne pogoduje stabilnosti obiteljskog života, nego izravno utječe na slabljenje obitelji sastavljene od žene, muža i djece, a budući da gospodarstvo utječe i na sva važna područja čovjekova života, negativna se kretanja primjećuju posebno u odnosu prema obitelji, napomenuo je dr. Baloban.
Premda je riječ o zlostavljanju djece, što u svakom slučaju treba spriječiti, ipak sve prisutnije mišljenje o tome da treba zaštiti djecu od roditelja govori o sumraku vrednota u modernom društvu, smatra dr. Baloban.
No, prof. Baloban na to pitanje odmah daje odgovor i nastavlja s umirujućim porukama Pape Benedikta XVI. o Božjoj ljubavi.
Josip Baloban, a suslavitelj je bio vlč.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com