Čečenski ratni vođa Šamil Basajev u ponedjeljak je preuzeo odgovornost za napad na ruske snage sigurnosti u Nalčiku, na Kavkazu, piše u priopćenju objavljenom na separatističkoj internet stranici KavkazCentar.
Čečenski ratni vođa Šamil Basajev u ponedjeljak je preuzeo odgovornost za napad na ruske snage sigurnosti u Nalčiku, na Kavkazu, piše u priopćenju objavljenom na separatističkoj internet stranici KavkazCentar.
Podsjetimo, Šamil Basajev je preuzeo odgovornost i za stravičnu talačku krizu u Beslanu, u Sjevernoj Osetiji, u rujnu 2004., koja je okončana smrću 331 osobe, ne računajući 31 otmičara.
Tako je barem u subotu na jednoj web-stranici ustvrdio čečenski vođa Šamil Basajev.
Rusi tvrde da je iza svega Šamil Basajev, jedan od najpoznatijih i najradikalnijih čečenskih vođa, nekadašnji čečenski premijer i kandidat na predsjedničkim izborima, poznatiji po svojim vojnim akcijama.
I Basajev se pridružio Jeljcinu da zaštiti rusku demokraciju koja se tek rađala.
Basajev je u Čečeniji prvo bio imenovan za zapovjednika čečenske vojske, potom se kandidirao na predsjedničkim izborima te bio drugi iza Mashadova s 24,5 posto glasova.
Zbog toga se našao na udaru drugih umjerenijih čečenskih vođa, pa i Mashadova koji je bio uvjeren da Basajev ugrožava ono što su Čečeni do tada postigli.
Kada su ujesen 1999. Rusi ponovno napali Čečeniju, Basajev se reaktivirao kao vojnik, organizirao razne grupe boraca, te navodno neko vrijeme vodio borbu iz Turske, odnosno Azerbajdžana.
Ruske obavještajne službe tvrde da je u ovaj drugi čečenski rat Basajev ušao promijenivši i svoju ideologiju.
Basajev stoji iza atentata na čečenskog predsjednika.
Odgovornost za atentat u kojemu je 9. svibnja stradao proruski čečenski predsjednik Ahmad Kadirov preuzeo je u ponedjeljak 17. svibnja vođa čečenskih pobunjenika Šamil Basajev.
ŠAMIL BASAJEV Pokojni radikalni čečenski vođa: on je bio tvorac ideje prema kojoj Čečeni moraju terorističkim napadima udarati na Ruse i izvan Čečenije Rođen je 1964. u južnom brdovitom dijelu Čečenije, a nakon studija građevine u Groznom radio je na raznim mjestima u Ruskoj Federaciji.
Njih je predvodio ratni zapovjednik iz I. čečenskog rata Šamil Basajev, a Umarov mu se pridružio.
Basajev je još tijekom I. čečenskog rata postao značajna ličnost među čečenskim vojnim zapovjednicima.
Zbog tih događaja Basajev je smatrao da Čečeni moraju početi napadati, i to izvan Čečenije.
Na kraju se u pregovore morao uključiti sam tadašnji ruski premijer Viktor Černomirdin, pa je dogovoreno da će Basajev pustiti taoce, a njemu biti zajamčen siguran povratak u Čečeniju.
Zbog toga se našao na udaru umjerenih čečenskih vođa, pa i Maškadova, koji je bio uvjeren da Basajev svojim akcijama ugrožava ono što su Čečeni dotad postigli.
Kad su ujesen 1999. Rusi ponovno napali Čečeniju i počeo II. čečenski rat, Basajev se reaktivirao kao vojnik i organizirao skupine boraca.
Ruske obavještajne službe tvrde da je u II. čečenskom ratu Basajev promijenio ideologiju.
Godinu dana kasnije ruske tajne službe locirale su i Sadulajeva, pa je i on ubijen u okršaju u lipnju 2006. Mjesec dana kasnije život je izgubio i Basajev.
AHMAD ZAKAJEV Umarovljev bivši zapovjednik otišao je zbog ranjavanja na liječenje u inozemstvo i ostao u Londonu kao predstavnik Čečena kod međunarodne zajednice; na snimci s Vanessom Redgrave Basajev je tih godina razvio silnu terorističku aktivnost.
Basajev je poginuo 10. srpnja 2006. u malom mjestu u susjednoj Ingušetiji, nedaleko od čečenske granice.
U intervjuu za Channel 4 News, prikazanom u četvrtak navečer, čečenski gerilski zapovjednik Šamil Basajev rekao je da planira nove napade nalik onome u Beslanu u rujnu prošle godine kada su oteti učenici jedne škole, njihovi učitelji i roditelji, prvog dana početka nove školske godine.
" Mozak " tog napada, u kojem je ubijeno više od 330 ljudi, od kojih pola djece, bio je upravo Basajev.
Basajev, koji je preuzeo odgovornost za napad u Beslanu i talačku krizu u jednom moskovskom kazalištu 2002. godine, zaprijetio je novim napadima " tipa Beslana u budućnosti " u ruskim gradovima i protiv ruskih saveznih snaga u Čečeniji.
Moskva, koja tvrdi da je Basajev povezan s Al-Qa idom, bila je zatražila od Londona da taj intervju ne bude prikazan.
Odgovornost za otmicu 1128 osoba izvedenu u Beslanu od 1. do 3. rujna 2004. preuzeo je čečenski radikalni ratni vođa Šamil Basajev.
Ruslan Hučbarov je podrijetlom iz čečenskog sela Galački, a sudjelovao je u više operacija koje je vodio ratni vođa Arbi Basajev, kriminalac poznat po okrutnosti i ubijanju talaca, rekao je jedan od istražitelja za Vremia Novostej.
Da bi skrenuo pozornost svjetske javnosti na Čečeniju Basajev je 1991. izvršio svoju prvu terorističku akciju: oteo je putnički avion na putu za Ankaru te u turskom glavnom gradu objavio priopćenje o stanju u Čečeniji.
Basajev se još nije oglasio, ali stručne procjene govore da napad ima sve osobine njegova načina vodstva.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com