Romualdo je osnivač benediktinskog reda kamaldonjana (zavjet reda je šutnja i samoća).
Romualdo je osnivač benediktinskog reda kamaldonjana (zavjet reda je šutnja i samoća).
Iako moto " Ora et labora " vrijedi kao način života u svim benediktinskim samostanima do danas, ipak ga ne nalazimo u pravilima života benediktinskog reda (Regula Benedicti) koja je napisao osnivač benediktinaca sv. Benedikt.
Zbog toga su tražile da ih upoznaju o profilu Crkve i životu benediktinskog reda u Hrvatskoj ali i o brojnim kulturnim, prirodnim i povijesnim znamenitostima Zadra.
Sveti Benedikt je utemeljitelj benediktinskog reda, zaštitnik Europe, učitelj monaškog života te otac zapadnog redovništva.
Redovnici benediktinskog reda u mnogome su pridonijeli širenju kulture na Rabu.
Dakle, neophodno je bilo benediktinskim koludricama i sestrama iz cijelog svijeta kazati i prikazati Hrvatsku, povijest benediktinskog reda u ovom prostoru do spomena Nina i Branimira, odnosno Salone i prvog benediktinskog samostana na ovom prostoru.
Slijedimo sudbinu benediktinskog reda do svođenja broja samostana na osam nakon 2. svjetskog rata koliko ih je i danas, s iznimkom muškog samostana na Ćokovcu koji je ponovno otvoren 1965. godine.
vinogradar, evo me. ne stignem uvijek, imam i drugih obveza. je, bozanić je bio u toj komisiji koja je potvrdila odluku pape i nametnula ju neposlušnom biskupu. po odluci pape dajla se daje benediktincima, a papa se za takvo rješenje vjerojatno odlučio zato jer su nekad upravo benediktinci imali dajlu. papa je, kao vrhovni u katoličkoj crkvi, mogao tu nekretninu ostaviti biskupu milovanu, dati benediktincima, dati karmeličankama, dati tebi, meni, dati HDZu,.... poanta je u tome da ON odlučuje. a odlučuje na osnovu jakih i provjerenih argumenata. znao je da se oko dajle plete lopovluk, da se dio već rasprodao a lova odplutala u crnim torbama, i donio je odluku kakvu je donio. naša vlast i svjetovna i dio crkvene, oni koji su umoćeni, to su tumačili kao davanje talijanima. a nije to to benediktinci su i talijani, ali i hrvati i mađari i francuzi i poljaci... ali samo oni koji su članovi benediktinskog reda u katoličkoj crkvi i dalje, od pape pa do najmanjeg zvonara u hijerarhiji poredak je jasan. nema odbijanja naredbe ili odluke svetog oca bozanić je postupio upravo kako treba.
- Stoji s druge strane i ponos, koji me i motivirao na prihvaćanje ovog posla, jer mislim da malo tko kao mi u Zadru zna i treba znati značenje benediktinskog reda za našu povijest, odnosno značenje benediktinki koje su ujedno i čuvarice blaga i prošlosti Zadra.
Osnivač benediktinskog reda Benedikt iz Nursije, začetnik zapadnog monaštva, 529. godine osnovao je samostan u Monte Casinu i sastavio benediktinske regule koje su brzo uvedene u gotovo sve samostane zapadne Europe.
Ako je sporna imovina izvorno od benediktinskog reda iz Italije (što je utvrdila i komisija pape Benedikta XVI. u kojoj je bio i kardinal Josip Bozanić), onda se na nju odnosi članak iz zakona koji definira povrat imovine bivšim vlasnicima koji nisu hrvatski državljani, a koji kaže da će ih država Hrvatska odštetiti ako njihov imetak nije riješen međudržavnim ugovorom.
Prag je služio kao nadvratnik nad ulazom u crkvu Benediktinskog reda.
Nešto bolji položaj imale su časne sestre benediktinskog reda koje su dale značajan doprinos sakralnoj umjetnosti (npr.
Veliki i sv. Benedikt, osnivač benediktinskog reda; treća je njihovo podrijetlo vezala uz Franke i njihovu vladarsku kuću Karolinga, čiji je najslavniji predstavnik bio Karlo Veliki, o bnovitelj Rimskog Carstva u Zapadnoj Europi.
započinje riječju: Slušaj Dakle, redovništvo na ovim našim prostorima ne počinje pozivom na molitvu i rad: Ora et labora, što je moto benediktinskog reda, nego upravo poticanjem na slušanje.
Širenju benediktinskog reda van prostora ondašnjeg Rimskog carstva doprinosi suutemeljitelj reda papa Grgur Veliki (590 - 604.) koji " Pravilo sv. Benedlkta " uvodi kao opći naputak za svu redovničku braću u samastanima rimokatoličke Europe Izvodi prvi put benediktince iz Italije kao misionare u svijet, te reformom crkvenog pjevanja uvodl gregorljanski koral - sačuvan do današnjih dana u pučkom pjevanju o Adventu i Velikom petku u dalmatinskih Hrvata.
Jedan posean ogranak benediktinskog reda Cisterciti zadržao je samaostan u Senjskoj drazi oko 7. st u kontinuitetu sve do ukinuća samostana od cara Josipa II.
U pozdravu hodočasnicima primijetio je da ih njihovo hodočašće u Rim vodi i putevima sv. Benedikta, oca zapadnog redovništva, osnivača benediktinskog reda i jednog od najvećih velikana zapadnoeuropske kršćanske kulture.
Godine 817. u Aachenu je bila značajna skupština benediktinskog reda, a duša joj je bio sv. Benedikt.
To je bio prvi pokušaj da se prerade pravila sv. Benedikta, osnivača benediktinskog reda.
Zvao se i Kaštel Opatica, jer su ga splitske opatice benediktinskog reda sagradile u prvoj polovini XVI stoljeća na otočiću Gomile (po tome Gomilica) uza samo kopno, a za zaštitu svojih posjeda.
Polaznici su i diplomati, bankari, konzuli, ali i klerici, kao glavni tajnik benediktinskog reda, svećenici, jedan poljski je npr. do Božića trebao naučiti ispovijedati na hrvatskome, ili župnik iz Linza, koji smatra sramotom da Europljanin ne zna jedan slavenski jezik.
Sestre su nam radosno odgovarale na naša brojna pitanja i tako smo mogle bolje upoznati duh i karizmu benediktinskog reda.
Konferencija Međunarodne zajednice benediktinki o razvoju ženskog monaštva te njihovoj razmjeni ideja, iskustava i kultura od 4. do 14. rujna u prostorima zadarskog ženskog benediktinskog samostana sv. Marije okupila je 26 opatica iz 19 regija diljem svijeta. Imaju li benediktinci riječ za svijet? bila je jedna od tema rada, kao i priprema 13. Simpozija Benediktinskog reda koji se dogodine održava u Rimu pod geslom: Benediktinke: svjedokinje nade.
Ovdje, i jedino ovdje svi bi sukobi u životu bili riješeni, a iskusili bi ljubav s onu stranu vremena i promjene. __________________________ (2) Opatija Prinknash prvi je u nizu samostana u obnovi benediktinskog reda u Velikoj Britaniji u moderno doba (od početka 20 st.). (3) Po crkvenom naučitelju i anglosaksonskom redovniku Bedi Časnom (672. - 735.).
Upravo je ovakvo tipološko odredenje svetišta omogućilo podizanje ophoda oko oltara u drugoj polovini XI. st.. shodno novim liturgijskim odredbama, posebno unutar benediktinskog reda kojemu pripada ovaj samostan, kada su zidovi ranije crkve porušeni do razine poda i podignuti novi s kontraforima na vanjskom plaštu kao podupiračima velike polukalote apside.
Poduge listine koju je još u VI. stoljeću sastavio ovaj ocu Ferapontu po askezi donekle sličan osnivač benediktinskog reda.
Benediktovo poslanje i karizma bili su stabilnost u vrijeme nestabilnosti i danas su itekako aktualni rekao je mons. Puljić tragom izlaganja dr. Sliškovića o nastanku i karizmi benediktinskog reda.
Početak gradnje samostana datira još iz 1151. godine, kad je Deša, knez Duklje, Travunje i Zahumlja, osnovao samostan i darovao otok Mljet pulsanskom redu, jednom ogranku benediktinskog reda.
Njena pobožnost mnoge fascinira pa se pitaju kako takva djevojka, obrazovana i tako duboko pobožna, nije uspjela ispuniti zavjete benediktinskog reda.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com