Također je radove moguće pretraživati po bilo kojoj riječi (izrazu) iz bibliografskog zapisa.
Također je radove moguće pretraživati po bilo kojoj riječi (izrazu) iz bibliografskog zapisa.
Namjena: diplomiranim knjižničarima, katalogizatorima Ishodi učenja: polaznici će na tečaju usvojiti znanja iz uporabe bibliografskog formata MARC 21 i katalogizacije te će po odslušanom tečaju biti u mogućnosti izrađivati kataložne zapise u bibliografskom formatu MARC 21
Stoga je tijekom 2007. godine digitaliziran sadržaj 12 knjiga iz bibliografskog niza.
Babler; Našinec, Olomouc, 14. srpnja 1932. 1935. 15. travnja: otpušten iz dnevnika »Slovo«. 26. lipnja: namješten je u Zakladi tiskare »Narodnih novina« kao korektor službenog lista; direktor tiskare Vladimir Kirin (1894 1963). 1936. Travanj: objavljena mu je knjiga Pepeo srca, sa 80 pjesama, od kojih je 35 preuzeto iz prijašnjih zbirki; crtež autora (1932) izradio Jerolim Miše. 1937. Objavio je knjigu Dani djetinjstva. 25. veljače: izdana mu je diploma Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i priznata fakultetska sprema. 11. travnja: izabran, na skupštini, za tajnika Društva hrvatskih književnika (tu je dužnost obavljao do 31. ožujka 1940); predsjednik DHK Franjo Fancev. 1939. 4. rujna: u Zagrebu vjenčao se s prof. Jelom Ljevaković, u crkvi svetoga Marka. 13. listopada: postavljen za honorarnoga nastavnika hrvatskog jezika i književnosti u Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu (do 6. studenog 1945). 1940. 11. lipnja: postavljen za prosvjetnoga višeg pristava kod Banovine Hrvatske (izvjestitelj za književnost). 1941. 12. rujna 9. studenog: boravio je u Veneciji i u Rimu, s hrvatskim književnicima i javnim djelatnicima. 1942. Studeni: objavljena mu je knjiga Tuga zemlje, sa 130 pjesama; crtež autora (olovka) Antun Mezdjić; HIBZ, Zagreb, 1942, 228 str., 2000 primjeraka. 1. prosinac: u Zagrebu, službovao kao časnik u Popunidbenom odjelu Ministarstva oružanih snaga (Minors), do 20. lipnja 1944. 1943. 13. lipanj: Antunska nagrada za poeziju (za knjigu pjesama Tuga zemlje, 1942) Državnog zavoda za narodnu prosvjetu u Zagrebu. 1944. 23. lipnja: u Zagrebu, postavljen za književnog tajnika Hrvatskoga izdavalačkog bibliografskog zavoda (HIBZ), do 6. svibnja 1945. 1945. 9. svibnja: namješten u Nakladnom zavodu Hrvatske kao urednik (Frankopanska ulica 26/II).
Tematska skupina Kronologije izložaba okuplja šest knjiga srodnog sadržaja iz bibliografskog niza Bibliografija i građa za umjetnost i srodne struke.
Prvi opći cilj Strateškog plana Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu usmjeren je njezinu jačanju kao bibliografskog središta, razvoju upravljanja knjižničnim zbirkama, razvoju i izgradnji (nacionalne) digitalne knjižnice kako bi se osigurali preduvjeti za unapređenje postojećih i razvoj novih knjižničnih usluga koje će se ponuditi korisnicima te na već postojeće, ali i nove načine predstavljati stručnoj i široj javnosti.
Nastavak bibliografskog niza sadržan je u knjizi XIX.
CROSBI je od samih početaka bio dizajniran kako bi omogućio unos bilo koje vrste radova, koji se nakon ispravnog bibliografskog opisa razvrstavaju u predviđene rubrike.
Pođimo, međutim, redom pa odgovorimo najprije na pitanje: Kako i zašto je došlo do zamisli pisanja i sastavljanja Bio-Bibliografskog Leksikona suradnika Hrvatske Revije 1951 - 1990?
Knjižnica prikuplja, izgrađuje i organizira hrvatsku i nacionalnu zbirku knjižnične građe, uključujući i elektroničku te usklađuje nabavu inozemne znanstvene literature na nacionalnoj razini i na razini Sveučilišta u Zagrebu, izrađuje kataloge i skupne kataloge, obavlja djelatnost nacionalnog bibliografskog središta, izrađuje tekuće, retrospektivne i specijalne baze podataka.
Prilikom bibliografskog opisa članaka nastojali smo iskazati cjelovite nazive časopisa i zbornika radova u kojima su objavljeni.
Međutim, nakon uključivanja BIO-BIBLIOGRAFSKOG LEKSIKONA SURADNIKA HRVATSKE REVIJE uvaženoga dr. Milana Blažekovića u ovaj serijal, razumije se da je došlo do popriličnog redefiniranja sadržaja i do osjetnog modificiranja uredničke obrade i opreme tekstova.
Primjerice, Leksikon nas je oslobodio izrade predviđenog bio-bibliografskog kompendija autora koje objavljujemo što je omogućilo uvrštavanje radova drugih autora.
Također je sasvim proizvoljan i netočan podatak objavljen u Bibliografiji u fanzinu " Meteor ", br. 25, Subotica 1988. strana 8, da je " Začarano ogledalo " tiskano pod naslovom " Ogledalo " i to kao izdanje Binoze, Zagreb 1940. i kao izdanje Hrvatskog izdavalačkog i bibliografskog zavoda, također u Zagrebu 1940. godine.
Starohrvatska prosvjeta (Split, 1927. - 1928.) Knjiga sadržava nastavak bibliografskog popisa objavljenoga u knjizi III.
Nastavak bibliografskog popisa priloga za razdoblje od 1911. do 1934. sadržan je u knjizi XIX.
Kad se " Prošlost Dalmacije " pojavila tiskom u svom hrvatskom izdanju doživjela je goleme pohvale, objavljena je pred sam kraj rata, l944., u dva sveska u nakladi Hrvatskog izdavalačkog bibliografskog zavoda.
Nastavak bibliografskog popisa, do posljednjega objavljenog broja novina u 1929. godini, sadržan je u knjizi XX.
Osim bibliografskog opisa jedinice, u holding bazi je vidljivo koliko primjeraka knjižnica posjeduje, gdje su locirani i koja je signatura, odnosno gdje se građa nalazi na polici.
Pored glavnog bibliografskog opisa, bibliografija sadržava i digitalizirane naslovnice većine publikacija, kao i odabrane ilustracije, odnosno sadržaj iz tih publikacija.
U nakladi poznatog Hrvatskoga izdavalačkog bibliografskog zavoda izlazi pet opsežnih svezaka Hrvatske enciklopedije, pod uredničkim vodstvom leksikografa dr. Mate Ujevića. (Peti svezak je dolaskom partizana u Zagreb barbarskim postupkom uništen.Sačuvan je samo mali broj primjerka u privatnom vlastništvu i u nekim rijetkim knjižnicama.
Potom je (1941.) imenovan upraviteljem Hrvatskog izdavačkog bibliografskog zavoda (HIBZ), a od 1945. ostaje tajnik i tehnički urednik u Nakladnom zavodu Hrvatske, neko je vrijeme radio u Komisiji za razgraničenje pri Predsjedništvu Vlade Republike Hrvatske, a zatim u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici.
Radovi obično imaju u sklopu bibliografskog zapisa oznaku in press ili corrected proof.
Nastavak bibliografskog popisa sadržan je u knjizi XVIII.
U to kratko vrijeme (1941. - 1945.) izlazi u izdanju Hrvatskog izdavačkog bibliografskog zavoda (HIBZ) niz sabranih djela hrvatskih pisaca, među njima i Vladimira Nazora. (Nota bene: Vladimir Nazor je čitavo vrijeme rata bio redoviti član Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti dok je bio na položaju presjednika ZAVNOH-a u partizanima.
[ 13 ]« Recepcijski uspjeh motivirao je Zagorku na golemu produkciju; Ivo Hergešić, koji je svojevremeno pokušao s gotovo neizvedivim poslom bibliografskog usustavljenja Zagorkinih romana (i zastao kod broja 35), uspio je sažeti najvažnije naslove », Detoni-Dujmić (1998: 156 - 157)
Svoje djelovanje nastavlja kao upravitelj Hrvatskog izdavačkog bibliografskog zavoda, te u Leksikografskom zavodu (LZ) i Jugoslavenskom leksikografskom zavodu.
Prema odredbi čl. 65. Zakona o autorskom pravu, ako izdavačkim ugovo rom nije drukčije određeno, smatra se da je autor tim ugovorom prenio na izdavača pravo na objavljivanje samo jednog bibliografskog izdanja, odno sno pravo samo na jedno umnožavanje.
Budući da je prvi svezak našeg časopisa objavljen 2001, početak njegovog izlaženja poklopio se s početkom trećega tisućljeća, a to je s bibliografskog gledišta zgodna okolnost, jer se broj svakog sveska godišnjaka podudara s brojem tekuće godine u ovom tisućljeću.
On-line katalog može se pretraživati po kljucnim rijecima, elementima bibliografskog opisa ili njihovoj kombinaciji korištenjem naprednog pretraživanja.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com