Pčela ima tri para nogu, četiri krila, žalac i poseban trbuh koji zadržava i prerađuje biljni sok.
Pčela ima tri para nogu, četiri krila, žalac i poseban trbuh koji zadržava i prerađuje biljni sok.
Biljni sok se zatim prikuplja iz tih dijelova.
Ovaj delikatan i naporan zadatak ipak ima svoj razlog - ovim putem efikasno se prikuplja nektar biljke, tj. biljni sok koji bi inače postao plod palme (npr. kokosov orah).
Madal Bal sirup koristi biljni sok iz nekoliko vrsta palmi iz Jugoistočne Azije, uključujući kokosovu palmu, arenga i kitul palme iz prašuma, nipah palmu iz močvara i palmyra palmu sa sjevera Sri Lanke.
Najveći njihov broj se hrani biljnim organima (lišćem, cvijetom, korijenom, plodovima, sišu biljni sok i sl., pa ih svrstavamo među biljojede - fitofage), od kojih neki čine značajne štete u prirodi i na kultunom bilju (pojavljujući se stalno permanentno ili povremeno periodično), a da bi se to suzbilo, provodi se zaštita bilja biološkim, biotehničkim i sintetskim kemijskim pripravcima.
Skupljanje stupnja B je srednja faza, a prikupljeni biljni sok u toj fazi koristi se kao zaslađivač i prodaje u trgovinama hranom.
Biljni sok pretvara se u sirup klasičnim isparavanjem.
Indijanci Sjeverne Amerike žvakali su biljni sok smreke, a naviku su prenijeli i na došljake iz Europe.
Hrane se sisajući biljni sok na najosjetljivijim biljnim organima.
Štete izazivaju svi pokretni stadiji sišući biljni sok, uočit ćemo ih na naličju listova ili na laticama.
Biljni sok iz stabljike i korijena služi kao lijek za bradavice.
Javorovo stablo mora biti staro oko 40 godina prije nego se iz njega iscijedi biljni sok.
Jedan od 75 vrsta javora čiji se biljni sok koristi proizvodi taj sok samo u periodu između ožujka i travnja, početkom proljeća u Kanadi.
Biljne aminokiseline, koje se nalaze u gnojivima ITALPOLLINA (zahvaljujući izboru posebnih sirovina i novostima u procesu proizvodnje), biljka vrlo brzo apsorbira i unosi u biljni sok.
Svejedi su, jedu kukce, voće, biljni sok i smolu sa drveća. imaju specijalizirane zube, kojima mogu glodati rupe u korama drvećam, a tako dobivaju sok iz drveća.
Jabučna krvava uš je štetnik koji se hrani na stablu, korijenju, razvijenim granama i mladim izbojima na način da siše biljni sok.
Poželjno ju je držati van dohvata djece i kućnih ljubimaca, jer je biljni sok koji se nalazi u kuglicama - listićima otrovan.
Udio pojedinih šećera ovisi kako o vrsti ušiju tako i o vrsti biljaka od kojih potječe biljni sok.
Pčela biljku oprašuje, otklanja nektar i biljni sok te biljne izlučevine raznih biljnih ušiju - umiva biljku.
Uši žive na naličju lišća gdje vrlo intenzivno sišu biljni sok što rezultira uvijanjem rubova lista prema dolje tako da list poprimi izgled cigarete.
Štete izazivaju i odrasli oblici i ličinke sišući biljni sok, što dovodi do zaostanka biljke u rastu, a cvatnja je slaba ili izostaje.
Ukoliko uspros tome biljni sok dođe do kože odmah ga isperite vodom.
Kada biljni sok dođe u radionicu S. T.
Sistemski insekticid prožme cijelu biljku i uđe u biljni sok i potom u med.
Pčela biljku oprašuje, otklanja nektar i biljni sok te biljne izlučevine raznih biljnih ušiju.
Kao i kod svih mliječika (Euphorbiaceae) i njoj kod oštećenja stabljike ili lista izlazi ljepljivi mliječni biljni sok koji je otrovan i može izazvati iritaciju kože, pa treba pripaziti kod održavanja.
S obzirom da je NeemAzal TS sistemični insekticid širokog spektra koji djeluje na sve štetnike koji grizu i sišu biljni sok, osim lisnih minera koristi se i u suzbijanju drugih štetnika na raznim kulturama kao što su:
Aminokiseline MYR brzo se apsorbiraju kroz puči lista i unose u biljni sok: u biljci izloženoj stresu u stanju su svoju funkciju obaviti u samo nekoliko sati, što biljci predstavlja značajnu uštedu energije i omogućavaju brzi povratak u optimalne uvjete razvoja.
Tubokurarin, glavni sastojak otrova kurare, biljni je alkaloid iz biljaka porodice Strychnos, otrov koji su primjenjivali amazonski Indijanci tako što su svoje strelice umakali u biljni sok koji je sadržavao ove spojeve.
Tako pričvršćene za tanku koru grana i šiba uzrokuju pucanje kore i ozljede sišući biljni sok.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com