Biskup Mahnić nije u ovom sporu mogao ostati po strani.
Biskup Mahnić nije u ovom sporu mogao ostati po strani.
Grgeca, biskup Mahnić poslije je opozvao svoj negativni sud o vođi katoličkih »nacijonalaca«. [ 36 ]
Biskup Mahnić smatrao je sebe običnim članom HKS a. [ 9 ] O tome što je HKS prema izvornoj Mahnićevoj zamisli trebao biti, a što je zapravo bio u HKP u i potonjoj Katoličkoj akciji (KA), ne postoji jedinstveno mišljenje. [ 10 ]
Nakon što je biskup Mahnić 1903. g. pokrenuo list Hrvatska straža na Krku članovi Hrvatskog akademskog katoličkog društva (dalje HKAD) Hrvatska u Beču pokreću mjesečni časopis Luč za katoličku mladež.
Na naše hrvatsko tlo je presadio ovaj velebni obnovni pokret neumrli biskup Mahnić.
O 50. obljetnici proglašenja dogme o Bezgrješnom Začeću Blažene Djevice Marije, 1904. godine, biskup Mahnić uputio je vjernicima svoje biskupije pretkorizmeno pismo na hrvatskom i talijanskom jeziku u kome jednostavnim rječnikom izlaže sadržaj ove vjerske istine koju je 1854. godine proglasio papa Pio IX.
Biskup Mahnić piše: Dne 8. prosinca će se ove godine (tj. 1904. god., moja op.) navršiti pedeset godina otkako je papa Pijo IX, okružen od dvjesta biskupa, u Vatikanskom hramu u Rimu proglasio Bezgrješno Začeće Marijino vjerskom istinom. () Bog, koji svojom premudrom Providnošću upravlja Crkvom, što ju otkupio krvlju Svoga Jedinca, htio je, da se baš u ovo novije doba proglasi i proslavi Bezgrješno Začeće Marije Djevice.
Početkom 20. st. krčki biskup Mahnić došao je na ideju da zaklada biskupa Feretića, čija su se sredstva koristila na Krku za osiguravanje školstva, pomogne u gradnji kolegija u Pazinu.
Biskup Mahnić odlikovao se jasnim iznošenjem evanđelja Božje nauke i poruke za čovjeka za ljude.
Budući da je biskup Mahnić preminuo (1920) u Zagrebu, proces bi se trebao pokrenuti u biskupiji preminuća, tj. u zagrebačkoj nadbiskupiji (Sanctorum Mater art. 21).
Biskupi ILIRSKE PROVINCIJE, a među njima biskup Mahnić, pišu: " Hoćemo prije svega da se u katoličkim omladinskim udruženjima spriječi svako upoznavanje ili zajedništvo mladića i djevojaka ". (Ljub.
Škof. list, 1922. II. 29.) Nadalje biskup MAHNIĆ u svojoj mariborskoj poslanici kaže da je " idejna veza organizacija katoličkih učenika s organizacijama katoličkih učenica posvema dovoljna, pa zato želi da se katolički organizirane učenice u svojim posebnim organizacijama pripravljaju za svoj poziv " (Knjiga života, 253.).
Biskup Mahnić intenzivno je radio na formiranju katoličke inteligencije te je isticao potrebu filozofskog i teološkog obrazovanja te duhovnosti.
Postao je razmeđa duhova, ali ne više kao biskup Mahnić razmeđa liberalnih i katoličkih duhova nego razmeđa dvaju mentaliteta unutar organiziranih katolika.
Naime, sasvim je pouzda no da biskup Mahnić ne bi nikada prihvatio »popustljivost« s protivnicima Ka toličke crkve, tj. s liberalcima u pitanjima načela.
I njegovim stopama su išli franjevac Marković, biskup Štrosmajer i biskup Mahnić.
U svibnju 1918. biskup Mahnić počinje u zagrebačkim ÂťNovinamaÂŤ objavljivati seriju članaka promičući u njima ideje iznesene u ÂťDeklaracijiÂŤ.
Isto su odredili biskupi ILIRSKE PROVINCIJE i biskup Mahnić s njima u spomenutoj poslanici: " Tako npr. ne možemo odobriti da kod predstavljanja, pa bili to i pristojni igrokazi, mladići i djevojke nastupaju ili govore.
Na tom su stajalištu bili i Seniorat i biskup Mahnić, glatko odbacivši prigovore protivnika da su oni koji stoje na »programu hrvatsko-slovensko-srpskog ujedinjenja u jednu državnu skupinu«, krivi zbog »trostrukog atentata«: na katolištvo, hrvatstvo i Monarhiju.
[ 7 ] Istina biskup Mahnić je isto tako govorio o Crkvi i Papinstvu, ali Merz pada baš u to doba, kada je Katolička Akcija trebala biti ostvarena i u Hrvatskoj, dakle u doba teške diobe duhova.
Biskup Mahnić je sam, bez pomoći ostalih članova hrvatskoga katoličkog episkopata, idejno usmjeravao i pratio organiziranje hrvatske katoličke mla deži, ali se nije miješao u unutarnje ustrojstvo društava.
Odorika Badurine biskup Mahnić posvećuje 22. lipnja 1910. crkvu Sv. Jeronima i njen oltar te dijeli sv. potvrdu.
Biskup Mahnić bio je obični član Seniorata.
« Početak Staroslavenskog instituta je Staroslavenska akademija koju je na Krku osnovao biskup Mahnić 1902. godine »rekla je predsjednica Instituta Marica Čunčić.
Društvo je 1911. podiglo svoju tiskaru u Pazinu u kojoj se tiskao gosp. tjednik Pučki prijatelj, što ga je za istar. seljake pokrenuo 1899. biskup Mahnić u Krku, zatim mjesečnik Razumni gospodar koji je 1910 14. izlazio kao prilog Pučkog prijatelja (urednik Franjo Trampuž, ravnatelj pazinske Poljoprivredne škole) te kat. pedagoški list Hrvatska škola.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com