Neprijavljeni suradnik napisao je odlomak o incidentu od 16. rujna 2007. koji su uzrokovali djelatnici Blackwatera.
Neprijavljeni suradnik napisao je odlomak o incidentu od 16. rujna 2007. koji su uzrokovali djelatnici Blackwatera.
Tek kada joj je sljedećeg dana na vrata pozvonio predsjednik Blackwatera, shvatila je da joj je sin poginuo.
Sva četvorica bili su bivši američki vojnici, koji su u Iraku kao zaposlenici Blackwatera radili na osiguranju kompanija ili humanitarnih organizacija.
ERIC PRINCE osnivač i vlasnik Blackwatera je bivši mornarički specijalac iz Navy Sealsa Pokolj je izazvao opće ogorčenje u Bagdadu, ali i u cijelom Iraku, pa i u vladi.
Napomenuo je da ovo nije prvi takav slučaj, jer je već zabilježeno sedam incidenata u kojima su pripadnici Blackwatera pucali po iračkim civilima, i u kojima je bilo žrtava.
Zatražili su i da se promijeni propis, koji su 2004. donijeli Amerikanci, dok su sami upravljali Irakom, a po kojem su pripadnici Blackwatera i drugih zaštitarskih tvrtki izuzeti iz iračkog pravnog sustava, imaju imunitet pa ne podliježu sankcijama za ono što urade dok su u Iraku.
Nakon pokolja četvorice zaposlenika Blackwatera vjerojatno će neki ipak razmisliti prije nego što se upuste u takav posao.
Uostalom, Irak nije jedino mjesto gdje su angažirani takvi privatni vojnici, a četvorica ubijenih zaposlenika Blackwatera nisu prvi takvi privatni vojnici u toj vrsti poslova.
Među zadacima Blackwatera u Iraku i Afganistanu bili su pratnja diplomatskog osoblja Nakon što je Washington Times objavio tu vijest neki su članovi Kongresa zatražili otvaranje istrage, a prema tvrdnjama američkih medija u Bijeloj kući su skloni da se takva istraga provede jer se tamo smatra da je riječ o teškom kršenju zakonitosti.
Osim na sigurnosnim javnim poslovima pripadnici Blackwatera trebali su za CIA-u obavljati i neke mnogo mračnije poslove.
Predstavnik za tisak sadašnjeg vodstva CIA-e izjavio je da su spomenuti planovi o angažiranju pripadnika Blackwatera na likvidaciji vođa Al Qaede " značajno nadilazili razinu PowerPoint prezentacije ", te da se time izričito kršila zabrana da CIA izvršava atentate.
New York Times priznaje da se brojni detalji o cijelom planu još ne znaju, pa čak nije ni potpuno izvjesno jesu li agenti Blackwatera doista pripremali atentate ili su i oni trebali biti samo logističari i posrednici prema trećem akteru u cijeloj toj stvari.
New York Times prenosi kako je do incidenta došlo nakon što je zaštitar " Blackwatera " otvorio vatru na automobil jednog liječnika koji je vozio majku u kupovinu, a stjecajem okolnosti zatekao se u blizini diplomatskog konvoja koji je trebalo štititi.
S tim unajmljenicima je bilo jako mnogo problema, nezakonitog ponašanja, pa čak i zločinačkog, što su pokazali i spomenuti incidenti zaposlenika Blackwatera u Iraku.
Tako su američke diplomate, ali i druge državne službenike koji djeluju u Bagdadu i unutrašnjosti zemlje pratili naoružani pripadnici Blackwatera, a ne američki vojnici.
" Naredili smo da 250 bivših zaštitara Blackwatera koji danas rade za druge zaštitarske tvrtke, mora otići iz zemlje u roku od sedam dana i oduzeli smo im dozvolu boravka ", rekao je ministar, a prenosi France Presse.
Ali novi skandal izbija na površinu nakon što je New York Times otkrio da su privatni plaćenici Blackwatera sudjelovali u CIA-inim tajnim otmicama i atentatima u Iraku i Afganistanu.
Privatna vojska Blackwatera bila je, nakon američke i britanske, treća najbrojnija armija koja je sudjelovala u okupaciji Iraka - samo što Blackwater nije država već kompanija koja je od 2001. do 2009. godine od američke vlade dobila ugovore vrijedne 1,5 milijardu dolara za nešto što se eufemizmom naziva poslovima sigurnosti, a u stvarnosti je to vrlo lukrativna dozvola za ubijanje.
U mandatu predsjednika Busha pripadnici Blackwatera bili su Pentagonovi i CIA-ini pretorijanci.
Sve optužbe na račun Blackwatera Prince umanjuje ili negira.
A optužbe su raznovrsne: od one da su odgovorni za smrt Jerka Zovka i još trojice u Faludži do one da je kompanija potplatila iračke dužnosnike da ne istražuju previše slučaj u kojem su zaposlenici Blackwatera iz čista mira ubili 17 iračkih civila na raskrižju u Bagdadu.
A postoji i bizarna optužba o seksualnom lancu mijenjanja žena među plaćenicima Blackwatera.
Ali najzanimljivije što Vanity Fair otkriva u svom profilu vlasnika Blackwatera jest to da je Erik Prince, zapravo, top-špijun novog doba.
Specijalci Blackwatera nisu samo radili na otmicama i atentatima (onom tipu supertajnih operacija o kojima obično ne bude obaviješten ni šef CIA-e stanice u zemlji u kojoj se nalazi meta, a kamoli vlada te zemlje ili bilo tko drugi izvan vrlo uskog kruga povjerenja).
Osjeća se izdanim Vlasnik Blackwatera za Vanity Fair priznaje da se osjeća izdanim. Ne razumijem kako tako osjetljiv program može procuriti u medije. Jučer je objavljeno da je ugovor za utovar bombi na bespilotne letjelice raskinut.
Danica Zovko: Naši su sinovi ubijeni, istina se zataškava Odgovore od Blackwatera traži i Danica Zovko, hrvatska Amerikanka iz Clevelanda, čiji je sin Jerko bio među četvoricom Blackwaterovih zaposlenika mučki ubijenih u Faludži 31. ožujka 2004. godine.
Osobno mislim da će se rad Blackwatera zataškavati dokle god se bude mogao - kaže nam Danica Zovko. www.jutarnji.hr
Čelnici Blackwatera svoju tvrtku predstavljaju kao profesionalnu vojsku koja djeluje na području cijelog svijeta na poslovima " ojačavanja pravne države, sigurnosti i očuvanju mira ".
Jerry Zovko je prvi Hrvat koji je poginuo u iračkom ratu, i to u odori Blackwatera 2004. godine.
No predstavnici Blackwatera ne odustaju i ponovno su se sastali s pojedinim umirovljenim hrvatskim časnicima tražeći pomoć u pritisku na MORH kako bi im se iznajmili poligoni, te u regrutiranju novih plaćenika iz Hrvatske.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com