Branko Ištvančić predstavit će Od zrna do slike i Album, Veljko Bulajić Konvol Libertas, a Irena Škorić Sudbinu broja 13 koji će premijeru imati na skorašnjem ZagrebDoxu.
Branko Ištvančić predstavit će Od zrna do slike i Album, Veljko Bulajić Konvol Libertas, a Irena Škorić Sudbinu broja 13 koji će premijeru imati na skorašnjem ZagrebDoxu.
Producent filma je Antun Ivanković, scenaristica Nevenka Nekić, redatelj Branko Ištvančić s kojim Udruga ima uspješno iskustvo u realizaciji nagrađivanog dokumentarnog filma " Draga Gospa Ilačka "
Nedavno je iz tiska izašla i studija u cijelosti posvećena Tadićevu dokumentarnom opusu, a autor joj je Branko Ištvančić, također filmski redatelj.
Taj festival apelira na suživot naroda bez obzira na religiju, boju ili rasu, s naglaskom na autore koji stvaraju kreativne filmove popularizirajući univerzalnost duha, morala i kulturne tradicije, priopćio je danas redatelj filma Branko Ištvančić.
Među njima trojica su mladih debitanata, za čiju prvu šansu u hrvatskoj filmskoj javnosti i među kritičarima postoji vatrena potpora, a to su Antonio Nuić, Goran Kulenović i Branko Ištvančić.
Srijedom bi, doznajemo, išli autorski dokumentarci: Bogdan Žižić (priča o hrvatsko-ruskom disidentu), Petar Krelja (o hvarskom trkaču-maratoncu), Branko Ištvančić (o dvojici otkačenih glazbenika iz Delnica), Mladen Ćapin (o lokalnom vlaku), Tomislav Žaja (o Romima iz Kozari Boka), Ljubica Ivanković-Lazarić (o mladom bračnom paru u Indiji), Andrea Čakić, Srđan Segarić, Milka Barišić...
Kum ovogodišnje revije je redatelj Branko Ištvančić.
Film je dobitnik Nagrade za najbolju režiju 12. dana hrvatskog filma 2003. i Nagrade Oktavijan za najbolji kratkometražni dokumentarni film Hrvatskog društva filmskih kritičara 2003. BUNARMAN HRT, Dokumentarni program 2003, dokumentarni, boja, 30 min., DIGITALNA BETA (format 16:9), STEREO redatelj: BRANKO IŠTVANČIĆ scenarist: DAVOR ŠIŠMANOVIĆ snimatelj: TVRTKO MRŠIĆ montaža: ZDRAVKO BORKO ton: DAMIR TEPEŠ glazba: KREŠIMIR BLAŽEVIĆ urednik: MIRO BRANKOVIĆ Protagonist dokumentarnog filma " Bunarman ", Antun Gabajček - Nuno, među posljednjim je praktičarima jednog izumirućeg zanata.
Također, ni Branko Ištvančić, čiji je film gledalo 50.000 gledatelja u kinima, nije prošao na ovom natječaju.
1. TETA LIZA Redatelj: Branko Ištvančić (Hrvatska) Godina proizvodnje: 2004. Produkcija: HRT Trajanje: 30 ' (eng. titl) www.istvancic.com Nagrađivani redatelj dokumentarnih filmova snimio je svojevrsnu posvetu - kako je nazivaju - međimurskoj Cesaria Evori.
Snimatelj: Branko Cahun; redatelj: Branko Ištvančić; urednik: Anđelko Glibo.
Split film festival je ove godine okupio mnoga imena usko vezana uz film, pa su u žiriju sjedili kritičar Jurica Pavičić, redatelj Branko Ištvančić i još desetak njihovih kolega iz Hrvatske i svijeta koji su odlučivali o nagradama.
Kratkometražnu konkurenciju od 40 radova vrednovat će Rene Beekman (Nizozemska), Branko Ištvančić (Hrvatska) i Igor Španjol (Slovenija), a u žiriju FIPRESCI bit će Shahla Nahid (Francuska), Maria Teresa Oleksiewicz (Poljska) i Jurica Pavičić (Hrvatska).
Povrh svega, nagrađivani filmski redatelj Branko Ištvančić dovršio je scenarij po hit knjizi Vedrane Rudan i namjerava snimiti film.
Branko Ištvančić (Bunarman) i Tanja Miličić (Patchwork) podijelili su nagradu DHF za najbolju režiju, konačno, laureatom, dobitnikom Grand-prixa 12. dana hrvatskog filma proglašene su Anine pjesme redateljice Vlatke Vorkapić, dokumentarni film o pučkoj pjesnikinji Ani Šebalj iz Komletinaca, film o njezinu životu i stvaralaštvu.
Nagradama Oktavijan za najbolji namjenski film nagrađen je Tomislav Rukavina za Motovun film festival - Špica; za najbolji animirani film Plasticat Simon Bogojević Narath; za kratkometražni dokumentarni film Branko Ištvančić za Bunarmana; za srednjometražni dokumentarni film Tanja Miličić za Patchwork, a redateljica je proglašena i najboljim debitantom DHF-a; najboljim kratkometražnim filmom proglašen je Mušule u vinu Danila Šerbedžije; najbolji srednjometražni igrani film je Generalov carski osmijeh Stjepana Hotija.
Vrlo jednostavno, Branko Ištvančić je htio snimiti film po pričama koje je čitao u »Godinama« i poslije, »Godinama novim«.
Branko Ištvančić jedan je od najuspješnijih hrvatskih redatelja, autor je prvog hrvatskog dječjeg filma Duh u močvari koji je ostvario iznimnu kino gledanost, a svojim dokumentarcima osvaja domaće i svjetske filmske festivale.
Za »kratki metar« Grand Prix je, prema odluci žirija u sastavu Rene Beekman (Nizozemska), Branko Ištvančić (Hrvatska) i Igor Španjol (Slovenija), otišao u Nizozemsku, a dobio ga je Martijn Veldhoen za »(zašto idem prema) NAPRIJED« dok su posebne nagrade u kratkometražnoj konkurenciji pripale austrijskom autoru Dariuszu Krzeczekom za naslov »Luukkaankangas, obnovljen, preispitan« i Nizozemcu Pimu Zwieru za »Roosje ' s Athleet 35133«.
Režiju potpisuju Nebojša Slijepčević, Igor Mirković, Matija Kluković i Goran Odvorčić, Marko Škobalj i Ivan Ramljak, Branko Ištvančić, Ivan Sikavica, Zoran Sudar, Zvonimir Jurić te Dario Pleić.
I dok Zagrebačke priče, svaka na svoj način, govore o svakodnevici stanovnika Zagreba, ljudima različitih naraštaja, društvenog položaja, želja i nada kroz prizmu 11 autora (Neboja Slijepčević, Goran Odvorčić i Matija Kluković, Ivan Sikavica, Branko Ištvančić, Zvonimir Jurić, Ivan Ramljak i Marko Škobalj, Dario Pleić, Igor Mirković i Zoran Sudar), u filmu Tokyo tri renomirana svjetska redatelja - Joon-ho Bong, Leos Carax i Michel Gondry - stvorili su triptih kako bi propitali prirodu jednog nezaboravnog grada kojeg oblikuju očajni ljudi dok žive i rade u tom divovskom, gusto naseljenom japanskom megapolisu.
Kako je rekao dobitnik dviju nagrada Branko Ištvančić, film Od zrna do slik e jako je osoban i topao te mu je drago što je dobio nagradu.
BRANKO IŠTVANČIĆ NA ČELU ŽIRIJA Istaknuti hrvatski filmski redatelj Branko Ištvančić predsjedavat će ovogodišnjim žirijem koji će među 13 filmova u službenoj konkurenciji odabrati najbolji film festivala te najboljeg redatelja, scenaristu, snimatelja, skladatelja i montažera.
Media desk Hrvatske s posebnim zadovoljstvom objavljuje da je na temelju trogodišnje suradnje s međunarodnim festivalom kratkoga filma u Clermont-Ferrandu, unutar kojega će se odvijati europski koprodukcijski forum posvećen kratkomu filmu EURO CONNECTION 2013, za pitching odabran projekt Ponoćno sivo producentice Irene Škorić (producentska tvrtka Artizana, scenarist: Josip Mlakić, redatelj: Branko Ištvančić).
Branko Ištvančić je autor filma " Draga Gospa Ilačka " koji je kao pobjednik prošlogodišnjeg festivala hrvatskih vjerskih filmova prvi primio Gran prix - kipić Ivana Pavla II i nagradu za najbolju glazbu.
25. - 26.05.2007 godine u Požegi održan je 15. hrvatski festival jednominutnih filmova.Na poziv organizatora, autori iz 40 zemalja svijeta prijavili su za natjecanje 261 film, a međunarodni žiri u sastavu Branko Ištvančić, Tanja Golić i Mile Beslić iz Hrvatske, Nedžad Begović iz BiH te Ctirad Štipl iz Češke odabrao je 60 filmova za prikazivanje i nagrade.
Od hrvatskih autora premijere će imati Dana Budisavljević, Sil vesta r Kolbas i Branko Ištvančić te mladi autori Đuro Gavran i...
Za sljedeću godinu je najavljeno da službena revija mijenja ime, tako da prelazi u Festival dokumentarnog filma, a slijedeći promotor ovog sisačkog filmskog festivala, tj. titulu kuma festivala nosit će Branko Ištvančić, koji je sudionik ove revije od njenog prvog dana.
Filmove su poslali i autori iz Liburnija filma, Rijeka, Foto kino video kluba Zaprešić, iz Zaprešića, Otompotom produkcije iz Zagreba, Kinokluba Zagreb-SF, Centra za film i video Narodnog sveučilišta Dubrava, Zagreb, Racku film i video Sisak, Foto video kluba " Mirko Lauš " iz Pitomače, Videodružine Bezvizije iz Slavonskog Broda, Centra Lukas, Sesvete, te samostalni autori Adam Dragojević, iz Karlovca, Roman Glas, iz Zagreba, Josip Marković, iz Požege, Marko Corazza, iz Splita, Ilija Parađiković, iz Feričanaca, Mato Kristović, iz Mlina, Dubrovnik, Lorence Ferich, iz Zagreba, Ivana Rupić, iz Šibenika, Tomislav Gašparić, iz Zagreba, Branko Ištvančić, iz Zagreba, Filip Zubak, iz Šenkovca, Marko Komarča, iz Karlovca i Ana Jergović, iz Zagreba.
Režiser Branko Ištvančić snima triler prema djelu scenarista i nagrađivanog književnika Josipa Mlakića, koji se na dramatičan i emotivan način bavi posljedicama rata na prostorima bivše države.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com