Javna ustanova " Park prirode Biokovo " i " Brolanenses ", društvo prijatelja kulturne i prirodne baštine Breljana zajednički su razvili projekt poučne staze " Putevima drevne Berulije ".
Javna ustanova " Park prirode Biokovo " i " Brolanenses ", društvo prijatelja kulturne i prirodne baštine Breljana zajednički su razvili projekt poučne staze " Putevima drevne Berulije ".
Članak 1 Prihvaća se likovno rješenje s obrazloženjem znaka društva Brolanenses, dobiveno putem pozivnog natječaja uz doradu autora Nediljka Tomaš - Dominika.
Znak je simbolični amblem kojim se obilježava, predočuje, predstavlja i prezentira društvo Brolanenses, te postaje znakom njegova raspoznavanja.
I za kraj, društvo Brolanenses nije u krizi, naprotiv, jače je nego ikada na krilima mladih ljudi koji vole Brela
Brolanenses (latinski: Breljani), društvo prijatelja kulturne i prirodne baštine Breljana osnovano je 1994. godine u Brelima Gornjim.
Namjera nam je bila i približiti Vam društvo Brolanenses, pojasniti naziv Društva, upoznati Vas s našim aktivnostima, breljanskim prezimenima i riječima koje su upotrebljavali naši dični preci.
Stanovnici Brela, na latinskom jeziku " Brolanenses " prvi su put spomenuti 1315. godine.
Na redovnog godišnjoj sjednici Skupštine društva Brolanenses za novog predsjednika izabran je g.
Na sjednici Predsjedništva društva Brolanenses 1. studenog 2008. godine jednoglasno je izabrano vodstvo Zbirke breljanske baštine, koja se formira u zgradi stare pučke škole iz 1908. godine, na Subotišću u Brelima Gornjim.
Konkretno, na stranici općine Brela desno ispod natpisa Brela nalazi se slika " grba " s upitnikom. kako postaviti pravi grb, koji se nalazi na wikipediji kao Grb-opcine.jpg, umjesto ovog " zamjenskog "? Prethodni nepotpisani komentar napisao je Brolanenses (razgovor doprinosi)
Članak 2 Po svom likovnom rješenju znak je pačetvorina plavo bijele boje s preslicom na kojoj je ispisan naziv društva BROLANENSES.
Uz nekoliko drugih povijesnih naziva svog mjesta na stranim jezicima, navodimo tek latinizirani naziv BROLANENSES zabilježen 1315. godine u povelji kneza Jurja Šubića.
Javna ustanova " Park prirode Biokovo " prihvatila je inicijativu Društva prijatelja kulturne i prirodne baštine Breljana - Brolanenses te je izrazitim zalaganjem i naporom članova društva i djelatnika Ustanove, uz potporu Općine Brela i Splitsko-dalmatinske županije, a u suradnji s Hrvatskim prirodoslovnim muzejom i Hrvatskim biospeleološkim društvom za posjetitelje otvorila Prezentacijski centar Parka na zapadnom ulazu u sam Park prirode Biokovo.
U okviru započete suradnje s društvom Brolanenses, Javna ustanova " Park prirode Biokovo " planira i uređenje poučne staze kroz Park na području Brela Gornjih, koja bi vodila od same zgrade Zavičajne zbirke Breljana u kojoj će društvo Brolanenses u preostalim prostorijama postaviti Zavičajnu etnozbirku.
Prezentacijski centar« Brela Gornja »rezultat je projekta kojega je Javna ustanova« Park prirode Biokovo »na inicijativu Društva prijatelja kulturne i prirodne baštine Breljana« [ Brolanenses ] »realizirala izrazitim zalaganjem i naporom članova društva i djelatnika Ustanove, a uz potporu Općine Brela i Splitsko-dalmatinske županije u suradnji sa Hrvatskim prirodoslovnim muzejom i Hrvatskim biospeleološkim društvom.
Izložbe, predavanja, izlasci u prirodu, pomoć i podrška istraživačima, suradnja s brojnim subjektima sadržajne su aktivnosti u dinamičnom razvoju, potvrđivanju i stasanju Društva Brolanenses.
Izložba je nastala suradnjom Parka prirode Biokovo, društva Brolanenses, Hrvatskog prirodoslovnog muzeja i Hrvatskog biospeleološkog društva.
Naziv Brolanenses prvi je povijesni spomen Breljana na latinskom jeziku u povelji hrvatskog velikana Jurja Šubića iz 1315. godine.
Tiskanje i tehničku obradu knjige maksimalno je potpomoglo Društvo Brolanenses, kao zahvalu Bogdanu Ursiću koji je najveći donator Zbirke breljanske baštine.
U posljednje vrijeme Društvo Brolanenses je, uz knjigu pjesama Bogdana Ursića, potpomoglo tiskanje knjiga Stipe Zubanovića i Vinka Jakira, istaknutih članova Društva.
Knjigu tiskanu zasad u svega 14 primjeraka i CD za daljnji tisak prema autorovim željama i mogućnostima u ime Društva Brolanenses predstavili su i autoru uručili potpredsjednik Društva prof. Filip Škrabić, glavni urednik časopisa Vrela Brela mr. Milan Ivanac i tajnik Društva ing. Ivan Tomaš.
Društvo Brolanenses svojim Programon rada za 2008. nastavlja svoj rad s istim prioritetima kao i prošle godine.
Obnovljena je 2000. godine zalaganjem lokalnog Društva Brolanenses i Matice Hrvatske.
Ovom se prilikom želim u ime svih istraživača zahvaliti našim vodičima Marinu Bartuloviću i Tonćiju Ursiću te Društvu prijatelja kulturne i prirodne baštine Brolanenses na nesebičnoj potpori našem terenskom radu. "
Karta je izrađena na podlozi prve karte općine Brela, koju je izradilo Društvo Brolanenses 2006. godine.
Također, u zgradi Prezentacijskog centra otvara se Zbirka breljanske baštine, zavičajna etno zbirka Društva " Brolanenses ".
U prezentacijskom centru posjetiteljima su dostupni promidžbeni materijali i suveniri Parka te publikacije društva Brolanenses.
U Paganiji naseljeni su gradovi: Makar, Brela, Ostrog i Lapčani. " Stanovnici Brela, u latiniziranom obliku " Brolanenses ", spominju se 1315. u povelji, kojom Juraj Šubić iz grada Klisa priznaje Breljanima, Rogožđanima, Svinišćanima i Kučićanima iste povlastice kao i ostalim pripadnicima tadašnje omiške komune.
Već sutra će se ovuda prolaziti i opet će neki doći na ove naše prostore i pisat će da su žitelji Brela 1994. godine osnovali Društvo prijatelja kulturne i prirodne baštine i da su čuvali i ostavili u nasljeđe nit koja veže sa svijetom iz kojeg smo nastali, te mu dali ime BROLANENSES.
Stranice će se i dalje dopunjavati novim vijestima, izdanjima glasnika Vrela Brela te projektima Društva Brolanenses.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com