U sloju prizemnog rašća prisutni su acidofilni elementi bukovih šuma.
U sloju prizemnog rašća prisutni su acidofilni elementi bukovih šuma.
Subalpinski pojas čistih pretplaninskih bukovih šuma
Ako ste me? u onim nesretnicima koji? e na godišnji tek sredinom ljeta ili ako želite oti? i s uzavrelog gradskog asfalta, ali od same pomisli na zakr? ene ceste prema moru ježi vam se koža, tada svakako po? ite s nama u suprotnom smjeru u hladovinu bukovih šuma prema kapljicama slapova na br? kanje u bazenu.
Na najvišim dijelovima Mosora, iznad 900 m, povremeno se javljaju sastojine termofilnih bukovih šuma s travom jesenjom šašikom.
Ove šume nastavljaju se na snažno izražen vegetacijski pojas gorskih bukovih šuma.
O značaju bukovih šuma svjedoče stari Gorani, šumarski stručnjaci i suvremene goranske prilike.
Ponad svega stoji žarka jesenska smirenost naizgled beskrajnih bukovih šuma Gorskoga kotara.
Led je probio mr. sc. Hrvoje Petrnel obranivši disertaciju pod naslovom: Uzroci prostorno-vremenske varijabilnosti spektralne refleksije na visinskoj granici šumske vegetacije u zapadnim i središnjim Dinaridima, a potom je mr. sc. Zrinka Mesić obranila svoju disertaciju pod naslovom: Utjecaj geomorfoloških parametara na fenološku dinamiku u dominantnom sloju čistih bukovih šuma zapadnih i središnjih Dinarida, čime su oboje stekli akademski stupanj doktora znanosti iz znanstvenog područja prirodnih znanosti, polje biologija, znanstvena grana ekologija.
Sudionici se mogu upoznati sa životinjskim i biljnim svijetom ilirskih grabovih, hrastovih i bukovih šuma, a uz to mogu uživati u krajoliku koji se pruža s planina Látó i Szentmihály. 2. Plavno područje Drave kod Őrtilosa školska staza dužine 2 km kreće od željezničke stanice u Őrtilosu, koja je ujedno i taborište dravskih tura na vodi, i pomoću 20 informativnih ploča prikazuje posjetiocima prirodne vrijednosti rijeke Drave i njenog plavnog područja.
Velike površine u Parku do 600 m n. v. zauzimaju šume crnog graba koje su u središnjim područjima Parka odvojene prostranstvima bukovih šuma.
Taj kraški krajolik prepun je jama, špilja, bezdana i bukovih šuma.
Njemačka je objavila nominaciju svojih 5 bukovih šuma za svjetsku prirodnu baštinu pri UNESCO-u.
Naime, nekad su bukove šume dominirale pejzažom srednje Europe, no danas postoji svega nekoliko reliktnih bukovih šuma...
Od zajednica točila na Učki, u pojasu bukovih šuma razvija se još jedna endemska zajednica stijenjarske iglice i bradavičaste krasuljice (Geranio - Antriscetum fumarioides (Domac) H-ić 1962), koja je zastupljena na točilima u pojasu primorske bukove šume.
Područje bukovih šuma širi se poglavito u višim predjelima istar. kopna, onima iznad 600 m nadm. vis. na sjev. i ist. obroncima gorskoga lanca Učke i Ćićarije, odn. iznad 1000 m na zap. i juž. obroncima.
Razvijaju se u vršnom pojasu, u zoni pretplaninskih bukovih šuma i klekovine bora krivulja, no na dnima zaravnjenih, zaštićenih dolaca gdje se skupio deblji sloj tla, koji je izolirao vapnenačku podlogu te omogućio ispiranje baza i stvaranje zakiseljene, hranjivima siromašne podloge.
Najveći udio imaju biljne zajednice bukovih šuma u kojima se rjeđe, pojedinačno, javlja i javor (rod Acer).
Istri (Golešovo), te dvije vrste ljekovita božura (Paeonia officinalis i nešto rjeđa Paeonia corallina) na širem podruju Ćićarije (Mune, Žejane) i Učke, na području šuma hrasta medunca i crnoga graba, najčešće mjestimično i na rubovima toploljubnijih bukovih šuma, ali i na kamenjarskim travnjacima.
Montani pojas čistih primorskih i brdskih bukovih šuma
Na mnogim drugim mjestima unutar toga područja javljaju se sastojine bukovih šuma, npr. kraj Kašćerge, Pazina, Kubertona, Čepića i Oprtlja, i podno Gračišća, čak na visini od samo 60 - akm nad morem.
U samom srcu Petrove Gore, usred stoljetnih bukovih šuma, novouređeni je turistički centar koji pruža razne mogućnosti aktivnog odmora, ali i uživanja u prirodnim ljepotama.
Osim vrijednih zajednica bukovih šuma i miješanih bukovih šuma s jelom na većim nadmorskim visinama (600 - 900 m), tu su i vrijedne gorske livade i pašnjaci koji obiluju samoniklim ljekovitim biljem kojeg su lovinački stanovnici, poznati po svojoj vitalnosti i dugovječnosti, stoljećima spravljali brojne ljekovite pripravke.
Osim vrijednih biljnih zajednica bukovih šuma, pozornost privlače brojni endemi (Kitaibelov jaglac, hrvatsko zvonce, dinarska oštrica, Waldsteinova zvončika, velebitski karanfili, sirištare, pakujac) i zaštićene biljne vrste (tisa, božur, veprina, alpski kotrljan, kranjski ljiljan i mnoge druge).
Ovdje ćete doživjeti raznolikost prirode u obliku prostranstava vriština, zelenih bukovih šuma i plaža s kupalištima koje nude kako mjesto za opuštanje tako i mogućnosti za aktivan odmor uz rekreaciju.
Jedna je od najčešćih gljivljih vrsta bukovih šuma.
Mir i hladovina bukovih šuma tu su vam nadohvat ruke.
Svakom učestniku bijaše već dan prije uručen litografirani tehnički opis ove željeznice, a isto tako opis gospodarstvene osnove šumskog kompleksa Babje gore« i izvještaj o modifikovanoj oplodnoj sječi bukovih šuma, koja su nam pomagala vrlo dobro poslužila.
Njemačka je objavila nominaciju svojih 5 bukovih šuma za svjetsku prirodnu baštinu pri UNESCO-u.
Naime, nekad su bukove šume dominirale pejzažom srednje Europe, no danas postoji svega nekoliko reliktnih bukovih šuma sa svojom prirodnom dinamikom.
Tako su Rimljani za uzgoj puhova koristili posebne prostore unutar hrastovih ili bukovih šuma.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com