Ova biljka javlja se od nizinskih do planinskih predjela.
Ova biljka javlja se od nizinskih do planinskih predjela.
Na krškoj kamenjari kraj cvjetnog partera, koju je 1927. godine osnovao poznati botaničar Ivo Horvat, uzgajaju se brojne zanimljive zeljaste i drvenaste biljke iz nizinskih i planinskih područja središnje i sjeverozapadne Hrvatske.
Godine 1794. su ga prvi put zapisali Âťmađarskim nacionalnim jelomÂŤ. (To možemo pročitati u putopisu grofa Hofmannsegga, koji je objelodanjen 1800. u GĂśrlitzu.) KisbĂĄn zaključuje da se unatoč pokušajima reformacije Josipa II. â na primjer osim mađarske odjeće â i na taj način mađarsko plemstvo u otporu pokušavalo braniti te nacionalno obojeno â kao etnički i nacionalni simbol â uzdiglo jelo nizinskih pastira. Âť1840-ih godina u otmjenim peštanskim gostionicama više se ne spominje gulaš-meso iz književnog jezika, nego iz narodnog jezika posuđeno perkelt-meso. (...) Perkelt je postao opće jelo gradske kuhinje.
Za nas su posebno važna čuvanja tih močvarnih staništa naših nizinskih rijeka i njihovih pritoka: Dunava, Save, Mure a posebno rijeke Drave.
Popis zapadnih nizinskih gorila kao kritično ugrožene vrste temelji se na izuzetno visokoj razini izlovljavanja i smrtnosti zbog bolesti (više od 90 % u nekim velikim udaljenim područjima).
Park je prelijep, a u njemu se njeguje flora i fauna nizinskih šuma.
Uz hrast lužnjak i obični grab vidjeli smo i mnoge druge vrste nizinskih šuma kojih nema u našem kraju poput bijele topole, crne johe, hrasta sladuna.
Također smatramo, kao i kod svih aktivnosti održavanja korita nizinskih rijeka, da ovdje nije riječ o javnom interesu već o prevladavajućem privatnom interesu iskopavanja riječnog sedimenta (šljunka i pijeska) u količinama koje je nemoguće izmjeriti i utvrditi, a čime se višestruko oštećuje državni proračun, što će biti itekako bitno u idućim mjesecima financijske krize koja zahvaća i Republiku Hrvatsku.
U Istri prilično raširena biljka koja uspijeva od nizinskih dijelova do Učke, a odgovaraju joj sunčani predjeli.
Štuku u ovo doba godine, s kraja jeseni i početkom zime, treba tražiti u dubljim dijelovima nizinskih rijeka, jezera, ribnjaka i kanala.
Brodsko-posavska županija sastoji se od brdskih, nizinskih i ravničarskih dijelova koji ju čine jedinstvenom zbog njenih prirodnih raznolikosti, a plovna rijeka i ugodni klimatski uvjeti su duboko utjecali na njen gospodarski razvoj i kulturu.
Ova široko rasprostranjena biljka raste na svim područjima, od nizinskih do visokoplaninskih, često u velikom broju po travnjacima, livadama, vrtovima, proplancima.
Čazmu je kao biskupovo sjedište branilo i nekoliko visinskih i nizinskih utvrda: Gumnik i Jelaj-grad (u Bosiljevu), Svibovec u Narti, utvrde na Moslavačkoj gori (Garić-grad, Jelen-grad, Košut-grad) te brojne manje utvrde u nizinama te na obroncima oko Čazme.
Nijedna zemlja u Europi nema tako raznolike i očuvane rijeke, od nizinskih pa do krških sa jedinstvenim fenomenom sedre.
Prostire se u srednjoj, istočnoj, zapadnoj i južnoj Europi, uglavnom kao drvo nizinskih poplavnih šuma.
Za mnoge ribolovce, jesen i prvi mrazevi, znak su početka ribolova na najveću grabežljivicu nizinskih voda - štuku.
očuvati tradicionalnu tipologiju cestovnih, nizinskih naselja
U njihovom sastavu dominiraju nitrofilnije - one kojima odgovara veća koncentracija dušika u tlu i mezofilnije vrste - one kojima odgovara vlažnije stanište u odnosu na kamenjarske travnjake, tako da se u prvi mah može činiti da se radi o malim eksklavama nizinskih travnjaka.
Zbog prostranih brdsko-planinskih područja s visokim kišnim intenzitetima, širokih dolina nizinskih vodotoka, velikih gradova i vrijednih dobara na potencijalno ugroženim površinama, te zbog nedovoljno izgrađenih i održavanih zaštitnih sustava, Hrvatska je prilično ranjiva od poplava.
Na ostalim slivnim područjima postoje samo pojedinačne regulacijske i zaštitne vodne građevine koje ne mogu osigurati primjerenu zaštitu nizinskih dijelova slivova od poplava.
Regulacija ušća Mure u Dravu, koja je dogovorena u suradnji Hrvatske i Mađarske, u potpunosti bi uništila još jedino preostalo prirodno ušće nizinskih rijeka u Hrvatskoj.
Zbog prostranih brdsko-planinskih područja s visokim kišnim intenzitetima, širokih dolina nizinskih vodotoka, velikih gradova i vrijednih dobara na potencijalno ugroženim površinama, te zbog nedovoljno izgrađenih zaštitnih sustava, Hrvatska je u velikoj mjeri ranjiva od poplava.
Obitava na svijetlim i toplim staništima od nizinskih do planinskih predjela.
Uz opreku kopna i mora, suodnose planinskih i nizinskih krajeva, razlike u vegetacijskom pokrovu (šume, stepe, pustinje), aspekte i smjerove te povijesti uvelike uvjetuju i određuju postojeći sustavi kopnenih voda rijeke, potoci, jezera i močvare.
Osim toga, ograničeni su na kišne šume nizinskih područja.
Raste na čitavom području Istre od njezinih kontinentalnih nizinskih dijelova do brdskog pojasa, u listopadnim šumama, uz pašnjake, rijeke i potoke te pokraj puteva.
Aktivisti kritiziraju i prokapanje ušća Mure u Dravu, na kojem se nalazi ornitološki rezervat Veliki Pažut, jer bi se time u potpunosti uništilo jedino preostalo prirodno ušće nizinskih rijeka u Hrvatskoj.
Istražujemo ornitofaunu močvarnih staništa u panonskoj Hrvatskoj i u priobalju, zajednice ptica nizinskih i brdskih šuma, livadna staništa i dr. Provode se i autekološka istraživanja bjeloglavih supova, sova, djetlovki, galebova klaukavaca itd.
Rijeke Muru i Dravu karakterizira visoka razina biološke raznolikosti te one predstavljaju jedan od posljednjih doprirodnih tijekova nizinskih rijeka u srednjoj Europi.
Ovaj orao ima narodno ime bjelorepan i simbol je nizinskih poplavnih šuma.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com