Istaknuo je kako su po želji pape Ivana Pavla II. članovi CCEE-a postali predsjednici biskupskih konferencija, umjesto dotadašnjih biskupa delegata, čime je CCEE posebno dobio na važnosti.
Istaknuo je kako su po želji pape Ivana Pavla II. članovi CCEE-a postali predsjednici biskupskih konferencija, umjesto dotadašnjih biskupa delegata, čime je CCEE posebno dobio na važnosti.
Plenarno zasjedanje CCEE-a trajat će u Zagrebu do nedjelje 3. listopada.
Delegaciju biskupa iz Europe predvodi potpredsjednik CCEE-a kardinal Josip Bozanić, nadbiskup zagrebački i metropolit, koji je na otvaranju seminara, u četvrtak 11. studenoga, održao uvodno izlaganje.
Prenijevši nazočnima pozdrave Vijeća europskih biskupskih konferencija kardinal Bozanić je podsjetio na dosadašnje susrete CCEE-a i SECAM-a, počevši od simpozija u Rimu (2004.) do seminara u Gani (2007.) i Liverpoolu (2008.), te je spomenuo važnost Druge posebne sinode biskupa za Afriku koju je sazvao papa Benedikt XVI. 2009. godine u Rimu.
Uvodeći u temu ovogodišnjeg seminara CCEE-a i SECAM-a, Kardinal je naglasio središte crkvenoga poslanja tj. osobu, jer poslanje uvijek polazi od konkretne osobe, bilo da je riječ o osobi poslanoj svjedočiti ljubav Kristovu drugima, ili o osobi koja prepoznaje i prima to svjedočanstvo.
Dan nakon toga Predsjedništvo CCEE-a susrest će se s predsjednicima i odgovornima za komisije »Iustitia et pax« svih europskih zemalja uz prisutnost predstavnika Papinskoga vijeća »Iustitia et pax« iz Rima.
Od ovih dana to više neće biti slučaj jer je kardinal Bozanić održao izlaganje o Svećeničkoj godini na zasjedanju CCEE-a u Parizu
Članovi Predsjedništva CCEE-a u šetnji Zagrebom
U radu plenuma, između ostalih, sudjeluju i potpredsjednik CCEE-a zagrebački nadbiskup i metropolit kardinal Josip Bozanić, zatim predsjednik Hrvatske biskupske konferencije đakovačko-osječki nadbiskup Marin Srakić, predsjednik Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine banjolučki biskup Franjo Komarica, predsjednik Slovenske biskupske konferencije ljubljanski nadbiskup i metropolit Anton Stres te predsjednik Međunarodne biskupske konferencije sv. Ćirila i Metoda mons. Zef Gashi, nadbiskup barski i primas Srbije.
Nakon prve sjednice svi sudionici otišli su u katedralu na slavlje mise koju je predslavio i prigodnu propovijed održao potpredsjednik CCEE-a kardinal Josip Bozanić.
U radnom dijelu najprije su nadbiskup zagrebački i potpredsjednik CCEE-a kardinal Josip Bozanić te nadbiskup Srakić izvijestili o 40. plenarnom zasjedanju Vijeća europskih biskupskih konferencija (CCEE) koje je od 30. rujna do 3. listopada održano u Zagrebu.
Predsjednici biskupskih konferencija Europe, punopravni članovi Vijeća europskih biskupskih konferencija (CCEE), izabrali su u petak 30. rujna u Tirani novo predsjedništvo CCEE-a za petogodište 2011. - 2016. Za predsjednika CCEE-a ponovno je izabran kardinal Peter Erdö, nadbiskup Esztergona-Budimpešte, primas Mađarske i predsjednik Mađarske biskupske konferencije.
U poruci upućenoj predsjedniku CCEE-a kardinalu Peteru Erdöu, Papa potiče predsjednike europskih biskupskih konferencija da nastave sa svojim " važnim djelovanjem da se u crkvenim zajednicama potakne neophodno zauzimanje za oslobađanje vjernika od nesnošljivosti i diskriminacije i za promicanje obitelji i obrane ljudskog života ".
Predsjedništvo CCEE-a održat će u četvrtak u 12 sati konferenciju za tiska, a rad Generalne skupštine započinje u 16 sati.
Kao potpredsjednik CCEE-a kardinal Bozanić održao uvodno izlaganje o odnosu interneta i Crkve sudionicima plenarne skupštine Europske biskupske komisije za medije u Rimu
On je na plenarnom zasjedanju CCEE-a u Sarajevu, od 3. do 6. listopada 2002, kad je bila riječ o suradnji episkopata na razini Jugoistočne Europe odnosno Zapadnog Balkana, upozorio da je jedina Hrvatska u toj zamišljenoj zajednici zemalja s većinskim katoličkim stanovništvom, dok su sve druge zemlje te regije s katolicima koji su dijaspora i da je naravno mjesto Hrvatske, baš po tome što je ona s većinskim katoličkim stanovništvom, u zajednici sa Slovenijom, Austrijom, Mađarskom, Slovačkom i drugim zemljama Srednje Europe.
Msgr. Bozanić, inače dopredsjednik CCEE-a, je naglasio kako Vijeće ne želi na početku trećeg tisućljeća novu podjelu između zemalja Europske unije i drugih europskih zemalja.
Presudom su suci potvrdili da kultura ljudskih prava ne treba nužno isključivati kršćansku civilizaciju, ističe predsjednik CCEE-a.
Na završetku zajedničkog simpozija biskupi CCEE-a i SECAM-a uputili su javnosti završnu poruku.
Predsjedništvo je također izvijestilo Svetog Oca da će se sljedeće plenarno zasjedanje CCEE-a održati u Zagrebu od 30. rujna do 3. listopada 2010. godine.
Predsjednik CCEE-a kardinal Erdő zahvalio je kardinalu Bozaniću na domaćinstvu, te predsjedniku HBK nadbiskupu Srakiću na pozivu da se ovo zasjedanje održi u Hrvatskoj.
Takva sloboda, bez uvjerenosti u istinu i njezine objektivne vrijednosti, ne govoreći o svim mogućim kratkotrajnim užitcima ovoga života, često u konačnici donosi razočaranje, gorčinu i očaj ", upozorio je predsjednik CCEE-a, istaknuvši kako na tamne stranice toga razdoblja sveci unose Kristovo svjetlo; oni su naši primjeri i naši nebeski zaštitnici.
Bozanić, koji je proteklih dana boravio u Beogradu kao sudionik sjednice zajedničkog odbora predsedništava Vijeća europskih biskupskih konferencija (CCEE) i Konferencije europskih crkava (KEK), kaže kako je sigurno da proces pridruživanja - ulaska u EU daje i neke nove mogućnosti, jer i Unija ima jedan okvir zakonodavstva te da, ukoliko se on prihvati, postoji stanovita mogućnost i za Crkvu. Ali, rekao bih da se ta mogućnost više odnosi na društvo, jer ako ono provodi zakone koji su demokratski, onda će se i ono bolje razvijati, tako da je to šansa ne samo za Crkvu, nego i za društvo u cjelini, smatra Bozanić, koji je i podpredsjednik CCEE-a.
Gallen je ujedno i sjedište tajništva CCEE-a. (ika/radio vatikan/gk)
Predsjednik CCEE-a kardinal Erdö osvrnuo se na četrdesetgodišnje djelovanje CCEE-a te na dramatičnu gospodarsku krizu u nekim europskim državama, koja ima vrlo ozbiljne posljedice na život društva i pojedinaca.
Ustani i hodi ", kaže se na kraju poruke sa zasjedanja CCEE-a u Parizu. "
U travnju 2001. izabran je za prvoga potpredsjednika Vijeća biskupskih konferencija Europe (CCEE), a 2006. je reizabran na istu dužnost.
Hrvatska javnost, osim onih koji prate crkvene medije i emisije o crkvenom djelovanju, uglavnom nije saznala za notu objavljenu sa zasjedanja Predsjedništva CCEE-a u kojoj se u trenucima blokade pristupa Hrvatske EU-u i borbe za ukidanje te blokade doslovno poručuje: »Okupljeni ovdje u Zagrebu nadamo se da će uskoro i Hrvatska moći biti dijelom Europske Unije.« Taj izraz nade i sasvim određenog roka, koji su supotpisali predsjednik CCEE-a kardinal Péter Erdő, ostrogonsko-budimpeštanski nadbiskup i primas Mađarske, te potpredsjednici CCEE-a kardinal Josip Bozanić, zagrebački nadbiskup, i Jean-Pierre Ricard, nadbiskup Bordeauxa, veoma je značajna diplomatska poruka onima koji oklijevaju ili blokiraju pristup Hrvatske EU-u, ali i vrijedna potpora nastojanjima Hrvatske na tom putu.
Sudionike seminara, koji se održava u palači Pija X. u Rimu, pozdravio je u utorak 22. studenoga državni tajnik Svete Stolice kardinal Tarcisio Bertone, a uvodno je predavanje održao predsjednik CCEE-a, mađarski kardinal Peter Erdö.
Zahvaljujući Providnosti, na završetku ovogodišnjega beogradskoga susreta CCEE-a i KEK-a i na 3. obljetnicu smrti nadbiskupa i prvoga metropolita beogradskoga mons. Perka, mogu danas suslaviti ovo Presveto euharistijsko otajstvo.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com