Ovo kratko izlaganje ne uklapa se u cijelosti u temu brodograđevna baština, već se bavi sudarom do kojega je u riječkoj luci došlo između hrvatskog parobroda za obalnu plovidbu Ika i broda Tyria, u vlasništvu britanskog brodara Cunard.
Ovo kratko izlaganje ne uklapa se u cijelosti u temu brodograđevna baština, već se bavi sudarom do kojega je u riječkoj luci došlo između hrvatskog parobroda za obalnu plovidbu Ika i broda Tyria, u vlasništvu britanskog brodara Cunard.
Kada su u službu ušli mlazni putnički avioni, koji su bez teškoća mogli preletjeti Atlantik, brodski putnički prijevoz počeo je naglo opadati, što su osjetili svi brodari, pa tako i Cunard.
Queen Mary povučen je iz službe 1967. kada ga je Cunard prodao kalifornijskom gradu Long Beachu, koji je brod ukotvio u svojoj luci gdje služi kao hotel, kasino i konferencijski centar.
Unatoč propasti transatlantskog prijevoza Cunard nije napustio brodarski biznis, nego se samo preorijentirao na novi vid tog posla.
Umjesto da prevozi što veći broj putnika preko Atlantika, Cunard se odlučio početi baviti organiziranjem krstarenja, koja su postala iznimno popularna među bogatijom klijentelom, posebno u SAD-u.
Ta dimenzija riječke luke osobito je došla do izražaja 1903. godine kada je britansko parobrodarsko društvo Cunard line uvelo izravnu liniju Rijeka - New York.
Zanimanje i za krstarenje i za ovu vrstu transatlantskog prijevoza naveo je napokon Cunard da uđe i u najnoviju investiciju, u nabavu novog superluksuznog prekooceanskog broda Queen Mary 2, koji je upravo ušao u službu.
Dubai World ga je 2007. kupio za 50 milijuna funta od kompanije Cunard Line, kada je gospodarska aktivnost u Ujedinjenim Arapskim Emiratima bila u punom zamahu.
Nakon testiranja u Splitu, menadžeri slavne brodarske kompanije Cunard Line odlučili su da je prvih 12 hrvatskih časnika spremno postati članovima posade najvećeg ikada izgrađenog putničkog superluksuznog broda na svijetu i ponosa Cunardove flote? Queen Mary 2.
Moćni brodar Cunard Line, koji je u stalnom usponu i koji će hrvatske pomorce obučene u training centru Split Ship Managementa ukrcati i na Queen Elizabeth 2, kada u travnju iduće godine preuzme i taj novi brod, zajedno s P O Princess Cruises i druga dva velika britanska branda, Swann Hellenic i Ocean Village, čini najjaču svjetsku putničku brodarsku grupaciju Carnival Cruise Line.
I Cunard i P O Princess Criuises imaju sjedište u engleskoj luci Southampton.
Vaterland je postao Leviatan tvrtke U. S. Line, Imperator je pod nazivom Barengaria pripao Cunard Lineu, a Bismarck je postao Majestic tvrtke White Star Line.
Okvir za priču o pojavi broda Carpathia u najglasovitijoj pomorskoj nesreći 20. stoljeća stvorila je brodarska kuća Cunard Line, koja je 1903. otvorila redovnu putničku liniju na relaciji Rijeka â New York â Rijeka.
Brodski prijevoznik koji će do Prvoga svjetskog rata imati ekskluzivno pravo prijevoza na ovoj liniji bio je britanski " Cunard Line ".
Hotel za emigrante, kako je nazvan, otvoren je tek krajem 1907. kada su u njemu smješteni prvi iseljenici. " Cunard Line " imao je trajnu koncesiju za prijevoz putnika od Rijeke do New Yorka; u ovom su se slučaju interesi i Mađarske i ove brodarske kompanije potpuno poklopili.
Nakon testiranja u Splitu, menadžeri slavne brodarske kompanije 8220; Cunard Line 8221; odlučili su da je prvih 12 hrvatskih časnika spremno postati članovima posade najvećeg ikada izgrađenog putničkog superluksuznog broda na svijetu i ponosa
Nakon deset godina prodan je engleskoj kompaniji Cunard u čijoj je floti plovio kao Caronia.
Britansko ministarstvo rekviriralo je brod te je odlučeno da se u New Yorku preuredi u brod za prijevoz vojske, kao što je to odlučeno za još tri broda kompanije Cunard, za Mauritaniju, Normandie i njen najmoderniji brod Queen Elizabeth.
Kompanija Cunard naručila ga je sredinom 30 - ih godina u istom američkom brodogradilištu gdje je izgrađen i brod Queen Mary, kojem je Queen Elizabeth bio vrlo sličan.
Stoga nije čudno da su vlasnici najvećih svjetskih krstaša, P O Princess cruises i Cunard, koji će dogodine organizirati utrku Queen Mary 2 i Queen Elizabeth 2 od Southamptona do New Yorka i natrag, prepoznali splitski SSM kao središte za obuku svojih pomoraca.
No tvrtka Cunard Line koje se također bavila gradnjom i prometom parnih brodova potpisala je ugovor s britanskom vladom o uspostavi poštanske linije preko sjevernog Atlantika.
Cunard je 1934. godine porinuo parobrod Queen Mary.
Rijeka ima dvadeset hotela, za poslovne ljude i za iseljenike koji čekaju brodove ' ' Cunard Line-a ' ' za Ameriku.
Učinio je to Dr. Peter Salcher Riječki kirurg Anton Grossich prvi je 1907. uveo u praksu primjenu jodne tinkture u pripremi za operativne zahvate Prvo komunalno groblje u Europi izgrađeno je u Rijeci, na Kalvariji Prve novine tiskane na talijanskom jeziku (uključujući Italiju)« Notizie del giorno »štampane su u Rijeci Prva država koja je priznala Lenjinovu boljševičku Rusiju bila je D ' Annunzijeva riječka talijanska regencija Kvarnera Prva međunarodna nogometna utakmica u Hrvatskoj igrala se u Rijeci 1905. između lokalnog kluba Atletico Fiumano i kluba s broda SS Slavonia, kompanije Cunard Line, koji je plovio na liniji Rijeka-New York
Kompanija Cunard Line se toj kupnji suprotstavila, a sa svojom flotom od 17 brodova i najnovijim brodovima Lusitanijom i Mauretanijom, za koje se znalo da će oboriti brzinski rekord u prijelazu Atlantika, pokazivala je svoju nadmoć. da bi W.
Predan je vlasnicima slavnoj brodarskoj kompaniji Cunard, specijaliziranoj za putnički prijevoz i krstarenje kao najveći ikada izgrađeni putnički brod, težak 150.000 tona.
Da, pak, i priča sa SOS signalom ima itekakve veze s Hrvatskom, vrijedi kazati kako je prvi brod koji je u opasnosti poslao SOS signal bila Slavonia, u vlasništvu kompanije Cunard, 10. lipnja 1909. godine.
Pristanište Head smatra se najvećom gradskom atrakcijom zbog tri svoje građevine, različith stilova, koje tvore jedan od najprepoznatljivijih gradskih veduta kao što je: Kraljevska Liver zgrada, Zgrada Cunard i Zgrada Liverpoolske luke.
RMS Carpathia je bio putnički preko-oceanski parobrod u vlasništvu tvrtke Cunard Line transatlantic dužine 165 metara.
Dobio je tada dvije ponude za posao, jednu iz Buckinghamske palače, a drugu od tvrtke Cunard koja ima brodove za krstarenje.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com