S PREMIJEROM POLA SATA, U DŽAMIJI OSTAO 60 MINUTA
S PREMIJEROM POLA SATA, U DŽAMIJI OSTAO 60 MINUTA
Učenici i nastavnici upoznati su s vjerskim običajima u džamiji nakon čega su razgledali Islamski centar i okrijepili se u divanu.
Najbolji kreativci otići će uzdignuta čela s ordenom Sudnjeg dana, a baš svi će se dobro zabaviti u zagrebačkoj Džamiji na Trgu žrtava fašizma najavili su organizatori.
Ali ljudi u južnom Iraku koji nemaju snage ili vremena za hodočašće do Karbale, odlaze na kraći put prema Khatwa džamiji, svetom mjestu u Zubayru.
Naposljetku smo na obali i sada gledamo prema Yeni Cami, Novoj džamiji, odmah pored mosta Galata:
Cvjetni medaljoni se pojavljuju i na timuridskim vratima (1422. g.) na Džame džamiji u Natanzu te mauzoleju Sayyeda Vaqefa (1424. g.), kao i na džamiji petka u selu Afušteh u okrugu Natanz, iz 1428. g.
Međutim, mnogi su selefisti nenasilni, i odabiru samo prisustvovanju obreda u džamiji, te slijede samo određene selefističke ideale.
Ako bude vre mena i dotekne para, možemo popraviti i munare na tvojoj džamiji, da ti je lakše sa nje okuisati.
Dobro je znati da je vrijednost namaza u Poslanikovoj džamiji tisuću puta veća negoli na bilo kom drugom mjestu osim Harrema u Mekki.
Trebalo bi stoga najprije razmotriti ono što kaže sam ubojica koji je diktirao u kameru i u pero, kako je to prenijela Slobodna Bosna: Prije mjesec dana dok sam klanjao u džamiji, prvi put mi se javila misao da poduzmem nešto protiv Hrvata.
Vidite li da je problem i vjerski - u džamiji, a i politički - protiv Hrvata.
Predvodeći središnju molitvu u povodu blagdana Kurban-bajrama koja je po tradiciji održana u sarajevskoj Begovoj džamiji, reis Cerić u svojoj hutbi (propovjedi) nije izravno pomenuo vehabijski pokret niti Mevlida Jašarevića (23) koji je prošlog tjedna počinio napad na američko veleposlanstvo u BiH, no jasno je aludirao na njih govoreći o neprihvatljivosti takve ideologije i postupaka.
Sinoć, 11. 4. 2013., u Zagrebačkoj džamiji na Borovju svečano su otvorene preuređene i vrlo uređene prostorije Omladinskog muslimanskog kluba.
To bi značilo izbacivanje Društva likovnih umjetnika iz svoga sjedišta u Meštrovićevom paviljonu (popularnoj Džamiji) s pripadajućim galerijama, a time i njegov prestanak postojanja.
Bog nije bolesni perfekcionista, pa da mu je bitno gdje mu se tii kako obratiš - pored mezara, u svojoj sobi, u džamiji, tekiji, crkvi, ili tramvaju.
Ibn Abas prenosi da je Poslanik a. s. je rekao: " Namaz u Medinskoj džamiji ima vrijednost deset hiljada namaza, u džamiji Mesdzid-ul-Aksa hiljadu namaza, a u Mesdžid-ul-Haremu sto hiljada namaza. "
Struktura ovih propovijedaonica je iz ranijeg razdoblja i nalikuje onoj u Velikoj džamiji u Kairavanu u Tunisu-jedinom preostalom primjeru iz 3. stoljeća islama.
Još ranija od ovih je propovijedaonica u Džame džamiji u Abijaneu, blizu Natanza, iz 1073. g.
Propovijedaonica u džamiji u Abijaneu ima bočne ploče izrezbarene dubokim kosim dizajnom, uključujući apstraktne listove sa spiralama koje možemo pronaći i u gipsanim dekoracijama u Samari.
U Džame džamiji u Abijaneu postoji i drvena propovijedaonica, u potpunosti ukrašena pločama izrezbarenim geometrijskim i arabesknim detaljima i natpisima.
Jedan je od klinaca odgojenih na Džamiji što je pokazatelj kako pravi street spot može odgojiti perspektivnog skateboardera.
Informatičara poznajem i privatno, sreli smo se jučer na džamiji i razveselili slučajnom susretu i koincidenciji da se nakon nekoliko godina povremenih telefonskih obećavanja kave, cuge i sl. napokon sretnemo ovdje.
- Ne postoje saudijski interesi, ne postoje bosanski interesi, postoje samo interesi islama, a u džamiji kralja Fahda okupljamo se zato što je ona uvijek otvorena i zato što nam ovdje nitko ne brani da učimo Kuran i održavamo predavanja.
I neka znaju da dva tarikata znaju šta se u Bosni dešava, ko se prima, da se dovi za nas u Pakistanu i Indiji, u džamiji Abdulkadira Geylaniya gdje mu se tadž čuva, i od strane najjače Rufaijske šejhovske porodice.
Dio muškaraca je sigurno izašao s molitve u džamiji, a za ostale još nismo sigurni.
Tijelo viđeno u džamiji u Mistrati
Posjet Ulu džamiji, Zelenoj džamiji, Zelenom turbetu (mauzolej).
Moram još napomenuti da se molilo i u džamiji, jer s nama su u istim postrojbama bili i katolici i pripadnici drugih vjeroispovijesti.
I preko molitve u džamiji pokazali smo jedno jedinstvo i uputili poruku da Bog i vjera ujedinjuju ljude.
Dovoljno BAJRAM U DŽAMIJI s predsjednikom Ivom Josipovićem i predstavnicima islamske zajednice u Hrvatskoj je vidjeti infrastrukturu u tim naseljima, gdje stanovništvo živi u neljudskim uvjetima.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com