Od Cetine do Makarske u doba rimske vladavine živjeli su Daorsi, a područje oko ušća Neretve do južnoga kraja poluotoka Pelješca nastavali su Ardijejci.
Od Cetine do Makarske u doba rimske vladavine živjeli su Daorsi, a područje oko ušća Neretve do južnoga kraja poluotoka Pelješca nastavali su Ardijejci.
Oko današnje Dubravske visoravni, te na prostoru istočno od Mostarskog blata živjelo je Ilirsko pleme Daorsi.
Na tom su području živjeli narodi ilirskoga kulturnog kruga: Liburni, Japodi, Dalmati, Daorsi, Ardijejci, Plereji, Mezeji, Desitijati, a dijelom Autarijati i Enheleji.
Poznato je da su pretpovijesni narodi uz Jadran (Histri, Liburni, Dalmati, Daorsi i drugi) trgovali i razmjenjivali kulturne spoznaje i dobra u većoj ili manjoj mjeri s Grcima, Etrušćanima, Egipćanima...
Daorsi: Zatim dolazimo do rijeke Naron (Neretva), a narodi koji zive uz obale su: Daorsi, Ardiei i Pleriei (Peljescani).
Teritorij od Mostara, preko Metkovića, Slanog i Pelješac držali su ilirsko pleme koji su se nazivali Daorsi.
Već Japodi navlače nakurnjake izvezene na način tzv. kurčevog pletera (poslije hrv. pleter); Daorsi (Prozor, Hercegovina) tetoviraju k. s tri točke u obliku slova V (poslije U).
Od Vranicha priko Kocserina, Širokoga pa do Neretve su Naresiji; juzsno od njih (recimo sa sridishtem u Ljubushkom) su Ardijejci (nakon poraza i progona s obale); iztocsno od potonjih, do Neretve i priko iste, su Daorsi.
Ni danas nije arheološki posve razjašnjeno pitanje jesu li akropolu u Daorsonu izgradili sami Daorsi ili su to za njih učinili Grci.
Osim trgovinom Daorsi su se, sasvim pouzdano, bavili i pomorstvom, o čemu svjedoči činjenica da su kovali vlastiti novac s prikazom broda.
Dakle ako su njeni nositelji Iliro-Panoni to bi ponajprije bili Daorsi, Aridejci, Delmati, Desidijati, Breuci.
Prvi poznati stanovnici bili su Iliri, najvjerojatnije u početku Daorsi, koje su potisnuli ratoborni Ardijejci i Delmati.
Prvi žitelji zvali su se Daorsi, koje [ više ]
Plemenska imena su: Histri, Japodi, Dalmati, Breuci, Mezeji, Desitijate, Daorsi, Euheleji, Ardijejci, Plereji, Pirusti, Autarijati, Dardanci, Taulanti, Peonci, koje je antička Grčka, kao i sve ostale narode izvan njenog područja nazivala Barbarima.
Na priobalnom prostoru do Neretve i u unutrašnjosti zapadnog dijela Balkana živjela su najznačajnija ilirska plemena Ardijejci, Daorsi i Delmati (mlađa verzija Dalmati), po kojima, zbog dugotrajnih i žestokih borbi protiv Rimljana, Dalmacija dobiva ime.
Nakon I. ilirskog rata s Rimljanima 229. prije Krista i pritisaka koje su Delmati provodili prema svojim susjedima, Issejci, a i Daorsi, obratili su se Rimljanima za pomoć.
Daorsi) di žive i Slaveni, dakle u ostalim gradovima i naseljima.
Tragovi naselja iz paleolitika; od poč. I. tisućljeća naseljavaju je ilir. plemena Mezeji, Oserijati, Breuci, Japodi, Desidijati, Delmati, Daorsi i dr. U IV. st. prodiru keltska plemena.
Pretpostavlja se da su prvi poznati žitelji u donjem toku Neretve bili helenizirani Iliri Daorsi, koje su kasnije potisnuli ratoborni Ardijejci i Delmati.
Daorsi su zivjeli uz lijevu obalu Delte Neretve, (oko danasnjeg Zitomislica, uzvodno do Capljine).
Daorsi su kovali svoj novac na cijem licu je bio prikaz broda, sto ukazuje da je to bila pomorska populacija, a nigdje Strabon ne spominje da bi Daorsi bili ne samo helenizirani, nego ni romanizirani, jer tvrdi Strabon dolazak Rimljana u Deltu Neretve potisnuo ih je u unutrasnjost gdje su se bavili zemljoradnjom (S. G. E., VII, 5, 6).
Vjerojatno su to u početku bili Daorsi, koje su kasnije potisnuli Ardijejci, te Delmati.
Na području cijele Bekije i susjednih krajeva živjelo je dosta ilirskih plemena: Delmati, Ardijerci, Daorsi...
Po piscu Strabonu, Delmati su se dijelili na općine, tako da su imali 342 dekurije (svaka oko 200 stanovnika) sa 20 gradova, a u cvjetanju svoje moći 60 gradova, dok su Ardijerci imali 20, a Daorsi 17 dekurija.
U blizini Stoca, u Ošanićima, ostaci su ilirskog naselja Dilluntum ili Dalluntum, zvanog još i Daorson po ilirskom plemenu Daorsi, koje se u rimsko doba razvilo u pravi grad povezan starim rimskim putovima sa Skradinom, Salonom i Naronom, u kojemu su bile, kako dokazuje dr. Ante Škegro, podignute monumentalne građevine ukrašene raskošnim mozaicima i freskama, hramovima, termama i parnim grijanjem.
Način gradnje podsjeća na zidove u Mikeni i Tirinsu, što govori da su Daorsi bili podosta helenizirano pleme.
Autariatae (Autarijati) Breuci Carni Chelidonioi (Helidonci) Colapiani (Kolapijani) Daesitiates Dezitijati Dalmatae (Dalmati), DelmatiDaorsoi (Daorsi) Dardani (Dardanci) Daunii (Dauni) HistriIapodes, Iapudes, IapIassi Paeligni Penestae Picentes (Picenti) Pirustae (Pirusti) Plearaei (Plereji) Poediculi.
Zna se koja su plemena bila u ovim krajevima (Delmati, Japodi, Liburni, Histri, Desidijati i Daorsi od većih).
" Oko spomenute rijeke Neretve obitavalo je i ilirsko pleme Daorsi koji su imali utvrđeno naselje nedaleko od Stoca u Hercegovini.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com