Ogrlice ' ' davilice ' ' i visoki ovratnici ukrašeni draguljima postali su popularni baš zbog nje.
Ogrlice ' ' davilice ' ' i visoki ovratnici ukrašeni draguljima postali su popularni baš zbog nje.
Nažalost, pri radu sa psima još uvijek je uobičajeno upotrebljavati zatezne ogrlice (davilice), koje se prilikom nagla trzaja povocem stisnu oko vrata psa te tako uzrokuju bol, ali i bodljikave ogrlice, čije zatupljene bodlje dodiruju pasji vrat, a prilikom trzaja stežu i pritišću bodlje na vrat stvarajući time bol.
Svako stezanje davilice može psu nanijeti modrice i ozljede na području vrata (grlo, dišni putevi, jednjak...).
No ako nas pas jako poteze onda mozemo birati izmedu poludavilice (ogrlica sa metalnim dijelom koji dijelomicno stisce i davi psa), i davilice (metalna ogrlica koja dok davimo psa jedini otpor nalazi na psecem vratu i grkljanu, znaci nema stoper).
Davilice su alat kao i svaki drugi štetan i opasan ako se pogrešno koristi Točno, korištenje bilo kakvog alata pri treningu može biti štetno ukoliko se nepravilno koristi.
Zbog neistrošene energije psi počinju vući na povodcu, a vlasnici im onda kupuju davilice čime samo pogoršavaju stvar.
Primjeri su udarci, tresenje za šiju, trzaj povodnikom, stezanje (cimanje) davilice, prejaki i nagli zvukovi, polijevanje vodom i sl.
Takozvane " davilice ", lančići koji se stisnu oko vrata psa ako on povuče vlasnika, najbolje su za one pse koji ne znaju hodati na uzici, znači za privikavanje.
U vrijeme bolesti treba izbjegavati ovratnike - davilice te bilo kakvu manipulaciju koja može podražiti dušnik.
Davilice (stezne ogrlice), poludavilice, ogrlice s bodljama, elektronske ogrlice, fleksi-vodilice, vikanje i deranje na psa, udarce, trešenje za šiju, bacanje psa na leđa ili na bok
Mnogi nagrađivani instruktori koriste davilice i postižu vrhunske rezultate na natjecanjima Nažalost, to je točno.
No to je slab argument, jer postoje mnogi drugi svjetski priznati instruktori koji također postižu iste ili bolje rezultate bez korištenja davilice i bilo kakvog oblika nanošenja boli pri treningu, bez obzira radi li se o radu sa psima-ljubimacima, sportskim ili službenim psima.
Karen Overall, veterinarska bihevioristica tvrdi: U 30 godina iskustva, od kojih sam 22 godine radila kao savjetnik za policiju, imala sam kod pasa prilike vidjeti brojne ozljede vrata poput iščašenja vratnih kralježaka, slučajeve kada su psi padali u nesvjest, prolaznu paralizu prednjih nogu, ataksiju stražnjih nogu, a sve zbog dugotrajnog ili grubog korištenja davilice.
Ogrlice ' davilice ' od bisera i ogrlice s draguljima nošene su prilično često.
Takvu životinju bi trebalo poštedjeti od bilo kakvih aktivnosti, smanjiti broj i trajanje šetnji naročito rano ujutro i navečer, hraniti je vlažnom hranom da je ne grebe po grlu, izbjegavati ogrlice-davilice da dodatno ne podražuju dušnik, davati vitamine radi podizanja imuniteta.
Obicnu ogrlicu ili ham/ormu (ne davilice)
Naime propaganda je jedno, prodaja knjiga nešto drugo:), wishful thinking nešto treće: D, ali ako pogledaš fotke pasa novozelandske policije ili K9 sajtove, vidjet ćeš da se psi često imaju i davilice uz " obične " ogrlice
Praktična primjena davilice, trzaj iz zgloba, nagrada za poslušnost, disciplina, pa trening, pa afekcija.
Takozvane " davilice ", lančići koji se stisnu oko vrata psa ako on povuče vlasnika, najbolje su za one pse koji ne znaju hodati na uzici, znači privikavanje.
Postoje i kožne, te najlonske davilice, koje dlaku uništavaju manje od metalnih pa ih preporučujem za one pse, kojima je dlaka važna zbog izložbi.
Međutim orma dolazi u obzir samo kod onog psa koje je već naučio hodati na uzici uz pomoć davilice, dakle za " pristojnog " psa koji više ne vuče vlasnika.
U vrijeme bolesti treba izbjegavati ovratnike-davilice te bilo kakvu manipulaciju koja može podražiti dušnik.
Ne bih rekla da shvaćaš princip korištenja davilice
Ogrlica sa bodljama je varijacija davilice, ne smiju se izbacivati segmenti na kojima se nalazi lanac (funkcija davilice). Iako se mogu stresti psi na čijim je ogrlicama skinut (velika glupost)
Za trening se često koriste, a njemački ovčar je velik, snažan pas i kad postigne svoju više - manje punu veličinu (10 mjeseci), davilice se mogu slobodno koristiti.
Dakle, davilice postoje metalne i sintetičke - osobno preferiram metalne no sintetičke su mekše (ne volim ih jer se sporije opuštaju, tj. nepotrebno " dave " i nakon " cuka ")
Ne kod nas, ali vani službene pasmine obučavaju se kliker metodama i sličnim pozitivnim metodama bez upotrebe davilice i sličnog.
Za štence ja imam pravila-ne dozvoljavam - nikad davilice nikakvog tipa, nikad špagaste (vrlo tanke), nikad sa bilo kakvim dodacima (zubi, šiljci, razne pločice i sl.)
Zapravo je glavna uloga davilice, kako ja to vidim, da bude " druga ogrlica ", " radna ogrlica ", " nesvakodnevna ogrlica ": kad se stavi davilica, to je znak za " idemo raditi "
Isto tako naravno da je ovo drugo bolje za izradu vrhunske motivacije, samokontrole i uključenosti psa u zahtijevane radnje od davilice i bilo koje druge korektivne metode
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com