Također, SQL Server kao moćan sustav za upravljanje bazama podataka (DBMS) u kratkome vremenu vraća tražene podatke.
Također, SQL Server kao moćan sustav za upravljanje bazama podataka (DBMS) u kratkome vremenu vraća tražene podatke.
Radi kompaktnosti i besplatnih dodataka koji se lako integriraju s ostalim Microsoft rješenjima (Microsoft Windows, Microsoft Office...), Microsoft SQL Server je jak i neizostavan DBMS sustav.
RDBMS sustavi nisu prvi DBMS sustavi na tržištu.
Prije njih postojali su hijerarhijski i mrežni DBMS.
Međutim, Date ističe (2004, str. 27) da je neprimjereno govoriti o hijerarhijskom i mrežnom modelu podataka, jer su, za razliku od relacijskog modela, hijerarhijski i mrežni " model " nastali nakon pojave tržišnih hijerarhijskih i mrežnih DBMS sustava, pa su " modeli " prikazivali ono što je bilo realizirano u tržišnim produktima.
Na krilima uspjeha OOPL-a, kasnih 80 - tih i ranih 90 - tih godina prošlog stoljeća počeli su se pojavljivati prvi objektni DBMS sustavi, a kasnih 90 - tih prvi objektno-relacijski DBMS sustavi.
Samo za ilustraciju, standardna 3 - slojna arhitektura (podatkovni sloj, sloj aplikacijske logike i prezentacijski sloj) je istovjetna, odnosno istovjetne su tehnologije koje rabimo na svakom sloju (DBMS aplikacijski/map poslužitelj Internet preglednik).
U radu se prvo prikazuju osnovne karakteristike distribuirane baze podataka (točka 2.) i replikacije (točka 3.), dijelom nezavisne od konkretnog sustava za upravljanje bazom podataka (SUBP, engleski DBMS - Data Base Management System), a dijelom specifično vezane za Oracle bazu (napomena: termini " baza podataka " i " sustav za upravljanje bazom podataka ", naravno, nisu sinonimi, ali u praksi se često zamjenjuju, jer je jednostavnije reći " baza podataka " nego " sustav za upravljanje bazom podataka ", a iz konteksta se uglavnom zna o čemu se govori).
Danas skoro svi RDBMS proizvodi imaju prefiks " O ", tj. predstavljaju se kao ORDBMS (objektno-relacijski DBMS), podržavajući (barem neke) objektno-relacijske mogućnosti definirane u SQL: 1999 i SQL: 2003 standardu.
Ili, da kažem to ovako da je meni kad sam bio na studiju netko pristupio s takvom idejom, vjerojatno ne bih trošio vrijeme na izradu igre Monopoly za svoj Atari ST, ili izgradnju baze podataka o nogometnim utakmicama (u čistom C-u, kakav DBMS: -).
To bi trebao biti GPL DBMS koji bi trebao imati bolje znacajke od dosadasnjih GPL DBMS-ova poput PostgreSQL-a, MySQL-a i Interbase-a.
Viš, za ovakve stvari postoji nesto sto se zove DBMS i u ovom slucaju koristenje istog bilo bi dosta bolje nego ovo tvoje.
Choosing between Oracle and SQL server Članak na portalu About.com koji sadrži odgovor na često pitanje menedžera: koji DBMS sustav izabrati za svoj informacijski sustav: Oracle ili SQL Server.
Teme: 1. Modeliranje entiteta i veza (Entity - Relationships modeling) 2. UML dijagrami u modeliranju podataka (Data modeling by UML) 3. Dimenzijsko modeliranje podataka (Dimensional Data Modeling) 4. Integritet baze podataka (Database integrity) 5. Baze podataka za dinamičke web aplikacije (Database for Dinamic Web Applications) 6. Modeliranje podataka za e-learning sustav sveučilišta (Data modeling for e - learning system of the university) 7. Usporedba mogućnosti sustava za upravljanje bazama podataka (Comparation of the DBMS capabilities)
Nasljeđivanje tipova (type inheritance) ili nasljeđivanje klasa svakako je važno za objektno-orijentirane programske jezike i za objektne DBMS sustave, ali kako tvrdi Date - i za relacijski model i za relacijske DBMS sustave.
Zanimljivo je napomenuti da informativno-propagandni materijali firme Matisse Software (www.matisse.com) naglašavaju kako njihov DBMS sustav Matisse predstavlja " Object-SQL Database " (na početnoj web stranici piše da je " Post-Relational SQL Database ").
U materijalima ističu da je greška ranih ODBMS sustava upravo u tome što perzistenciju objekata omogućavaju na " prelagan " (tj. nekontroliran) način, te da nijedan DBMS sustav ne može biti uspješan ako ne podržava SQL, i to u samoj jezgri (kernel) DBMS sustava.
Treći razlog povećane potrebe (ili želje) za objektnim DBMS sustavom proizlazi također kao posljedica povećane upotrebe OOPL jezika.
Naravno, kao mehanizam perzistencije mogu poslužiti (i najčešće to jesu) relacijski DBMS sustavi.
Međutim, RDBMS sustavi nisu (ili nisu bili) dobro prilagođeni za pohranjivanje kompleksnih struktura objekata, što se naziva (Meyer 1997, str. 1050) neslaganje impedancije (impedance mismatch) između objektnog modela podataka (objektnog) programskog jezika i relacijskog modela podataka (relacijskog) DBMS sustava.
Prije desetak godina, skoro svi proizvođači relacijskih DBMS sustava izašli su na tržište sa objektno-relacijskim nadogradnjama (ili opcijama).
Objektni DBMS sustavi imaju svoj izvor u objektnim programskim jezicima.
Kao i objektni programski jezici, tako i objektni DBMS djeluju obećavajuće u smislu povećavanja razine apstrakcije na kojoj se programira.
Oracle korporacija je 1988. godine objavila verziju 6.0 svog relacijskog DBMS-a.
DBMS-ovi (database management system) i drugi serverski paketi, kao što su web server, mail server, application server, terminal server, domain name server; zatim razni razvojni alati, preglednici (vieweri) za različite formate datoteka, grafičke i multimedijske aplikacije i sl.
Programski alati kojima se baze održavaju, upravljaju i kreiraju zovu se sustavi za uređivanje baza podataka - SUBP (eng. database management system, DBMS).
Ipak, često se navode i specifičnosti kod pojedinih DBMS-a, osobito Oraclea, SQL Servera i DB2.
Uz sve mogućnosti i dodatke SQL Servera 2005, Microsoft je izdao novu verziju popularnog DBMS-a SQL Server 2008 sa dodatnim nizom mogućnosti i poboljšanim alatima lansirajući cijelu Microsoftovu database platfomu na novi nivo.
Meyer (1997, str. 1053) navodi da je minimalan skup osobina koje objektni DBMS sustav treba imati sljedeći: treba imati one osobine koje ima (relacijska) baza podataka, treba podržavati učahurivanje, identitet objekata i reference.
Ako gledamo SQL: 1999 i SQL: 2003 standarde i stanje na tržištu RDBMS sustava, jasno je da objektno-relacijski DBMS sustavi u stvarnosti postoje.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com