Denzitometriju treba ponoviti obično godinu dana nakon početka terapije.
Denzitometriju treba ponoviti obično godinu dana nakon početka terapije.
Denzitometriju se savjetuje učiniti kod žena u perimenopauzi i postmenopauzi, kod ginekološki operiranih; onih koje imaju neku od bolesti štitnjače, Cushingovu bolest, kod onih koje uzimaju kortikosteroide (medrol, flixotide, becotide), kao i kod onih koje više od pet godina nakon menopauze nisu bile na denzitometriji te kod onih pacijentica koje su imale učestale prijelome nakon minimalnih trauma itd.
U suradnji s tvrtkom " Twinlab " žene će moći besplatno izmjeriti vitaminsko mineralni status organizma, a po cijeni od 60 kuna, mjerit će se i gustoća kostiju (osteoporoza) uređajem za ultrazvučnu denzitometriju.
ULTRAZVUČNI DENZITOMETAR Sahara - uređaj poznate američke tvrtke koja proizvodi uređaje za denzitometriju, služi za određivanje koštane gustoće
Uputnice za denzitometriju, upozoravaju američki stručnjaci, nepotrebne su kod žena mlađih od 65 godina i muškaraca mlađih od 70 godina bez posebnih faktora rizika.
Denzitometriju se preporuča učiniti: - ženama u postmenopauzi, naročito starijima od 60 godina, - muškarcima starijima od 70 godina, - osobama koje su imale prijelom kuka, - ako rendgenska snimka pokazuje prijelome kralježaka ili znakove osteoporoze skeleta, - kod ranijeg prijeloma koji je bio izazvan blagom traumom, - osobama koje imaju bolesti vezane uz gubitak koštane mase (pojačana funkcija štitne i paraštitne žlijezde, kronično zatajenje jetara i bubrega, dijabetes), - osobama koje troše lijekove koji mogu dovesti do gubitka koštane mase (kortikosteroidi, antikonvulzivi, hormoni štitnjače), - osobama koje troše terapiju za osteoporozu.
Za ultrazvučno snimanje dojki i krvnih žila mjesta nema do konca godine u obje bolnice, a za snimanje gustoće kostiju, takozvanu denzitometriju pacijenti se na Križinama naručuju za siječanj.
Čimbenici rizika za razvoj osteoporoze su spol, dob, korištenje kortikosteroida, osobna ili obiteljska anamneza frakture kuka, niži BMI, abuzus alkohola, pušenje Bisfosfonati (alendronat, ibandronat, risedronat i zoledronat), kalcitonin, estrogeni ili hormonska terapija, raloksifen, PTH 1 - 34 su trenutna terapija koja je odobrena u S. A. D. za prevenciju i liječenje osteoporoze Kod pacijenata koji se liječe od osteporoze potrebno je raditi denzitometriju svake 2 godine
Specifične preporuke za kliničare od Udruženja za osteoporozu su slijedeće: o Savjetujte pacijente glede rizika za osteoporozu i mogućih fraktura o Isključite sekundarne uzroke osteoporoze poput reumatoidnog artritisa o Potaknite pacijente da konzumiraju dovoljnu količinu kalcija (1200 mg/dan, a po potrebi i nadomjeske u obliku kapsula, tableta) i vitamin D3 (800 - 1000 IU/dan vitamina D3 kod onih sa nedostatnim unosom). o Neka pacijenti budu fizički aktivni, važne su vježbe za jačanje muskulature kako bi se smanjila šansa za padove i posljedične frakture o Neka pacijenti pod hitno prestanu pušiti i piti alkoholna pića o Preporučite denzitometriju kod žena starijih 65 godina i muškaraca starijih od 70, bez obzira na kliničke čimbenike rizika o Uputite na denzitometriju mlađe postmenopauzalne žene i muškarce u skupini od 50 - 70 godina sa povišenim faktorima rizika o Preporučite denzitometriju kako bi se ispitala težina bolesti kod pacijenata koji dožive frakturu nakon 50. godine života o Druge indikacije za denzitometrijsko testiranje su reumatoidni artritis, terapija kortikosteroidima i drugim lijekovima koji smanjuju koštanu masu o Započeti liječenje pacijenata sa frakturama kuka ili kralježnice o Započeti liječenje ukoliko je T - score pri denzitometriji kuka ili kralježnice manji od 2.5 o Započeti liječenje u postmenopauzalnih žena i muškaraca od 50 godina na više koji boluju od osteopenije (T-score 1 do 2.5 kuka ili kralježnice)
(2) Odredba stavka 1. ovoga članka ne odnosi se na one stacionarne električne uređaje koji proizvode ionizirajuće zračenje kojima je područje izloženosti ograničeno kućištem uređaja te na stacionarne električne uređaje koji proizvode ionizirajuće zračenje koji se u dentalnoj medicini koriste za pojedinačno snimanje zubi, u medicini za snimanje dojke (mamografiju) i denzitometriju.
Preporuka je Hrvatskog društva za osteoporozu da je sve bolesnike koji ulaze u rizičnu skupinu potrebno uputiti na ultrazvučnu denzitometriju petne kosti, kao bi se navrijeme utvrdio rizik nastanka prijeloma kosti i osteoporoze te bolesnike uputilo na dalju obradu i DXA-mjerenje prema smjernicama SZO.
Napraviti denzitometriju - ultrazvučno određivanje gustoće kostiju kada vam to bude savjetovao liječnik obiteljske medicine i uzimati propisanu terapiju, ako je potrebno preglede obavljati redovito u razmacima koje savjetuje liječnik.
Denzitometriju bi trebale učiniti žene u perimenopauzi i postmenopauzi, ginekološki operirane žene, one koje imaju neku od bolesti štitnjače, Cushingovu bolest, a važna je i genetska predispozicija prema osteoporozi - Ultrazvučna metoda ne daje precizne podatke, dok je denzitometrija najpouzdanija metoda mjerenja gustoće kostiju
U petom desetljeću potrebno je učiniti rendgensku denzitometriju (rendgenska pretraga za određivanje koštane gustoće).
Denzitometriju odnosno mjerenje gustoće kosti u žena u 50 - tim godinama s ciljem otkrivanja smanjenja gustoće kostiju da bi se preporučila adekvatna terapija (lijekovi, posebna prehrana, vježbe) i spriječili vro opasni prijelomi kostiju koji nažalost mogu imati velike posljedice (prijelomi kralježaka i kuka)
Tada je dobro napraviti denzitometriju odnosno mjerenje gustoće kosti i ako se radi o početnoj fazi, problem s manjkom kalcija se još uvijek može nadoknaditi.
Uređaj za denzitometriju povezan je s kompjutorom, koji bilježi i tumači informacije.
Za denzitometriju nisu potrebne nikakve prethodne pripreme pacijenta, potpuno je bezbolna, prilikom snimanja pacijent je odjeven, a doza zračenja je zanemariva.
To je i razlika u odnosu na ultrazvučnu denzitometriju gdje se samo mjeri koštana masa na peti.
Prema novim smjernicama koje su utvrđene na 4. hrvatskom kongersu o osteoporozi denzitometriju trebaju učiniti:
Potrebno je obaviti detaljan klinički pregled i sve laboratorijske pretrage kao i mjerenje mineralne gustoće kosti, odnosno denzitometriju.
Povezali smo, također, radiološku i reumatološku djelatnost da bismo pružili denzitometriju kao novu dijagnostičku uslugu.
Biokemijske pretrage krvi i denzitometriju (bez čekanja, uputnice i plaćanja)
Prije primjene HNL mora se individualno, prema svakoj pacijentici procijeniti korist i mogući rizik, utvrditi smetnje i rizične faktore, izmjeriti tjelesnu visinu, tjelesnu težinu i krvni tlak, učiniti ginekološki pregled, PAPA - test, TV UZV, pregled dojki, mamografiju i UZV dojki, učiniti denzitometriju - koštana masa i laboratorijske testove, jetrene funkcije, zgrušavanja krvi i masnoće u krvi. 3. Koliko dugo primjenjivati HNL?
Obavit će i ultrazvuk abdomena te ultrazvuk prostate dok ženski sistematski pregled uključuje denzitometriju, koja je najbolji način za rano otkrivanje osteoporoze.
Često se pišu i uputnice za denzitometriju, iako je upozoravaju američki stručnjaci - ova pretraga nepotrebna kod žena mladih od 65 godina i muškaraca mlađih od 70 godina bez posebnih faktora rizika.
Liječenje grlobolje antibioticima, učestalo slanje pacijenata na denzitometriju, EKG, rentgen kralježnice, te kontrola astme inhalacijom kortikosteroida, postupci su koji su osvojili titulu pet najnepotrebnijih tretmana u primarnoj zdravstvenoj zaštiti.
Primjerice, na ultrazvuk dojke čeka se od tri do pet mjeseci, na ultrazvuk srca oko dva mjeseca, a na denzitometriju oko četiri mjeseca.
Ženama starijim od 40 godina preporuča se napraviti mamografiju i denzitometriju.
I s ovoga predavanja su pozvani stariji Zadrani da povedu više brige o ovoj bolesti pa je kazano da žene starije od 65 godina i muškarci od 70 godina kao početak preventive obave osnovne preglede, ultrazvuk petne kosti i denzitometriju kostura.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com