Djeluje u opernim kućama u Düsseldorfu, Saarbrückenu, te u berlinskoj Njemačkoj operi, a postaje i šef-dirigent Simfonijskog orkestra iz St.
Djeluje u opernim kućama u Düsseldorfu, Saarbrückenu, te u berlinskoj Njemačkoj operi, a postaje i šef-dirigent Simfonijskog orkestra iz St.
Taj počasni šef dirigent Zagrebačke filharmonije i šef dirigent Simfonijskog orkestra HRT-a, utemeljitelj Zadarskog komornog orekstra prije 50 godina i međunarodne manifestacije Glazbene večeri u sv. Donatu, ravnatelj cijele hrvatske komorne scene, potječe iz ugledne zadarske glazbene obitelji Dešpalj koja je zadužila hrvatsku baštinu: skladatelj otac Šime, sinovi Pavle i Valter, violončelist te kćer Maja, violinistica.
U travnju 2004. godine postaje i šef dirigent Simfonijskog puhačkog orkestra Hrvatske vojske.
Od 1992. stalni je gost-dirigent Simfonijskog orkestra HRT-a, a od 1999. i njegov prvi dirigent.
Bio je zborovođa " Kola " u Zagrebu i " Zvonimira " u Splitu te ravnatelj Opere HNK i dirigent Simfonijskog orkestra Hrvatskog krugovala, ravnatelj Opere u Rijeci te dirigent Opere u Sarajevu, Zagrebu i Splitu.
S profesionalnim dirigentskim radom počinje 1983. u Hrvatskoj, kao šef-dirigent Simfonijskog i Komornog orkestra Muzičke omladine.
Zaninovich, i sam dirigent i skladatelj, bio je pomoćni dirigent simfonijskog orkestra Zagrebačkog radija.
Nastupit će flautistice Ivana Grašić Antonić i Darija Zokić te violinist, koncertni majstor Sergej Evseev u djelima Antonia Vivaldija, Johanna Sebastiana Bacha i Georga Philippa Telemanna, a dirigirat će stalni dirigent Simfonijskog orkestra HRT-a Mladen Tarbuk.
Odmah nakon diplome postao je dirigent Simfonijskog orkestra Radija Zagreb i honorarni profesor dirigiranja na Muzičkoj akademiji.
Bio je šef-dirigent Simfonijskog orkestra RTZ-a, danas HRT-a, glazbeni ravnatelj Floridskog simfonijskog orkestra i Opere u Orlandu na Floridi, šef-dirigent Zagrebačke filharmonije, ravnatelj glazbenog programa Dubrovačkih ljetnih igara, redoviti profesor dirigiranja na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, dirigent Tokyo Geidai filharmonije i profesor na Tokijskom nacionalnom sveučilištu, dugogodišnji šef-dirigent Hrvatskog komornog orkestra, a od 2000. i Splitskog komornog orkestra, te gost dirigent uglednih hrvatskih orkestara.
Od godine 1980. do 1982. bio je šef-dirigent Simfonijskog orkestra u Mostaru, od 1993. do 1997. šef-dirigent Dubrovačkoga simfonijskog orkestra, od 1997. do 2006. ravnatelj Umjetničke škole Luke Sorkočevića u Dubrovniku, a sada djeluje kao profesor na istoj ustanovi.
Između ostalog bio je šef-dirigent Simfonijskog orkestra RTV Zagreb i stalni gostujući dirigent Zagrebačke filharmonije, a od 1989. djeluje kao profesor dirigiranja na Visokoj školi za glazbu u Beču.
Od 1979. tijekom dvije godine djelovao je kao drugi dirigent Simfonijskog orkestra u Miskolcu, nakon čega je podučavao zborsko dirigiranje i glazbenu teoriju na Sveučilištu Janus Pannonius u Pécsu te vodio tamošnji ženski zbor.
On je istovremeno šef-dirigent Simfonijskog orkestra HRT-a, ali i neizostavni suradnik Filhamonije, osobito kada je riječ o velikim projektima, a Bachov Magnificat u kombinaciji s Gloriom Francisa Poulenca to svakako jest.
Do kraja prošle godine bio je i šef dirigent Simfonijskog orkestra Bavarskog radija.
Nikša Bareza dugogodišnji je (od 1992) šef-dirigent Simfonijskog orkestra HRT-a.
Inženjer u tvornici, šef kirurške ekipe, dirigent simfonijskog orkestra, svaki od njih savršeno zna posao svojih podređenih, a ne radi ga samo zato što ga zna bolje, ne slabije, nego bolje od njih?
Bio je zaposlen kao stalni dirigent Simfonijskog orkestra HRT-a.
U izvedbi 1. koncerta za violinu i orkestar u fis-molu, op. 14 Henyka Wieniawskog predstavio se izvrsni ruski violinist Aleksandar Trostianski, a dirigirao je maestro En Shao, koji uz angažmane u rodnoj zemlji Kini već dva desetljeća gostuje u Europi, a trenutno je šef-dirigent Simfonijskog orkestra RTV Slovenije.
Od 1992. stalni je dirigent Simfonijskog orkestra HRT-a i od tada je često nastupao s pop-pjevačima.
Višeo od trideset godina dirigira po najvećim europskim opernim kućama i koncertnim dvoranama, te je dugogodišnji (od 1992.) šef-dirigent Simfonijskog orkestra Hrvatske radiotelevizije.
Bio je gost-dirigent Simfonijskog orkestra BBC-a i šef-dirigent Simfonijskog orkestra Sjevernonjemačkog radija.
Mladen Tarbuk (39), hrvatski dirigent i skladatelj, od 1993. šef-dirigent Simfonijskog puhačkog orkestra HV-a u Zagrebu, dirigent Simfonijskog orkestra HRT-a, diplomant u Zagrebu i Grazu, sin profesora violine na Muzičkoj akademiji, koji je kao petogodišnjak bez daha slušao Figarov pir, poslije studirao fiziku i dirigiranje, a usput redovito slušao predavanja iz filozofije na zagrebačkom Filozofskom fakultetu novi je intendant zagrebačkog HNK.
Svoj blistavi put počeo je kao dirigent a poslije i šef-dirigent Simfonijskog i Komornog orkestra RTZ-a, te kao gost-dirigent u Operi i Baletu zagrebačkog HNK.
Prvi je gost-dirigent Filharmonije iz Bukurešta, te počasni šef-dirigent Simfonijskog orkestra iz Vallesa.
Od prošle je godine šef dirigent Simfonijskog orkestra HRT-a.
Zatim postaje članom Zagrebačkih solista gdje svira čembalo i djeluje kao asistent Antonia Janigra (1966. 1968.). 1968. 2005. bio je dirigent Simfonijskog orkestra i Zbora HRT.
Sigi Feigl je predavač na Akademiji za glazbu i primijenjenu umjetnost u Grazu, član je Orkestra združenih scena Beča, producent nekoliko opernih izvedbi Opere u Grazu, dirigent simfonijskog orkestra u Leibnitzu, voditelj brojnih jazz radionica u Hrvatskoj i inozemstvu te producent svjetskih glazbenika poput Billa Holmana, Tootsa Thielemansa, Arta Farmera, Marka Murphya, Herba Pomeroya, i dr.
Sir Roger Norrington je šef dirigent Simfonijskog orkestra radio Stuttgarta od 1998. godine.
Što se tiče ovogodišnjeg maestra, Mariss Jansons je od 2003. šef dirigent Simfonijskog orkestra Bavarske radiotelevizije, a od 2004. isti položaj ima i u Orkestru Concertgebouw u Amsterdamu.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com