Dogoni su zapadno-afrički narod (država Mali) koji ima napredno i neobjašnjivo znanje o zvijezdama Sirius A i Sirius B.
Dogoni su zapadno-afrički narod (država Mali) koji ima napredno i neobjašnjivo znanje o zvijezdama Sirius A i Sirius B.
7. ako se sajmovi, tržnice, izložbe, dogoni i druga otkupna mjesta te javne smotre životinja održavaju na mjestima koja ne ispunjavaju propisane veterinarsko-sanitarne uvjete (članak 23. stavak 1);
Hrvatska nikad nije bila čistija od 1997, zašto pa sad je stigao račun o svemu što dobro znamo a ovi kritizeri se ponašaju kao da su baš ovog trena došli sa Siriusa 1 na svemirskom brodu zvanom " Blic Krig " a neki i sa Siriusa 2 koji nije vidljiv golim okom jer je neutronska zvijezda, ali jedno primitivno pleme za nju zna-Dogoni.
Već deset tisuća godina skaču po drveću i s majmunima igraju ćizu-blizu, jedino su oni Dogoni skužili Sirijus B bez teleskopa, a mi bi sad trebali biti nešto ganuti njihovom teškom sudbinom, što li?
U tim svetim tikvicama koje čuvaju u svojim kolibama i iznose ih uz ognjišta dok pripremaju jela od tikvica, Dogoni osjećaju snagu Vatre, svjetlosti već rođene Prve Zemlje, smisao prvih riječi, moć Vode i Vodenog boga, demijurga Nommoa, njegovog sjemena i oplodnih počela koja se podjednako kriju i u sjemenju i košticama tog svetog povrća.
Dakle, Dogoni znaju odakle dolaze sa Sirijusa
Zovu se Dogoni, žive u Maliju i omiljeni su objekt znanstvenih istraživanja.
Vlažni jesenji jugo dogoni s mora oblake i prisiljava ih, da na padinama Orjena i Lovćena izluče najveće europske količine oborina (Crkvice 4640 mm).
Afrički Dogoni smatraju kako će doći svemirski brod s Nommoima, žiteljima iz svemira koji su u drevnoj prošlosti gradili sofisticirane bunare u Maliju.
No, ima još: Dogoni tvrde kako postoji i treća zvijezda u sustavu Sirijusa, nazivaju je Emme Ya i veća je i sjajnija od Sirijusa B, a zajedno s njim okreće se oko Sirijusa.
Dogoni su mirno živjeli u zaklonu litice, bez utjecaja vanjskog svijeta, sve do kraja 19. stoljeća kad su dopustili promicateljima islama da se nastane među njima. 1930 godine tu je došao i poznati francuski antropolog i afrikanist Marcel Griaule, koji je do svoje smrti 1956 godine sustavno proučavao kompleksnu kulturu.
Nastupila su mirna vremena pa su Dogoni proširili svoja polja i na nezaštićeno tlo, a Griaule im je izgradio branu i uveo nove kulture poput siraka, luka, kikirikija i povrća.
Islam je donio slobodu, a turizam novac, rekli su nam brojni moderni Dogoni.
Skrovitog tla je pod liticom bilo vrlo malo pa su prve nastambe Dogoni gradili na stijenama kako bi svaki raspoloživi komadić zemlje iskoristili za kultiviranje prosa.
Među plemenima kao što su San (bušmani), Pigmejci, Dogoni, Kogi, Waorani, Aboridžini i dr. može se opaziti prirodni pacifizam, dobronamjernost, prijateljska otvorenost.
U tim svetim tikvicama koje čuvaju u svojim kolibama i iznose ih uz ognjišta dok pripremaju jela od tikvica Dogoni osjećaju snagu vatre, svjetlosti već rođene Prve zemlje, a nadasve moć demiurga Nomma.
Među plemenima kao što su San (bušmani), Pigmejci, Dogoni, Kogi, Waorani, Aboridžini i dr. može se opaziti prirodni pacifizam, dobronamjernost, prijateljska otvorenost.
Dogoni su došli do litice sa zapada današnjeg Malija, bježeći od ratničkih plemena Mossija i Songhaia koji su harali Zapadnom Afrikom, širili islam i porobljavali slabije narode. Kad god su se stari Dogoni selili, tražili su sakriveno, zaštićeno mjesto, planine, litice ili korita rijeka, da se sklone s puta životinjama i ljudima. objasnio nam je Madou. Najvažnija stvar kod biranja nove zemlje bila je prisutnost vode i kvaliteta tla koju su znali raspoznati prema raslinju.
Dogoni su se dugo opirali islamu, koji im navire već stoljećima, a posljednjih desetljeća napokon su popustili i počeli prihvaćati najrasprostranjeniju religiju Zapadne Afrike.
Dogoni imaju neobičan i proturječan stav o djeci.
Iako tradicionalno drže da zemlja ne pripada njima nego njihovoj djeci, Dogoni misle da djeca nisu važna, niti se treba oko njih previše brinuti rekao nam je Menidiou. Jedu nakon odraslih, ako štogod preostane.
Dogoni prakticiraju posebno raskošne, animističke festivale prigodom žetve ili sprovoda a najveći se festival obnove života, Sigui, događa svakih 60 godina.
Stvorili su ih Telemi, narod koji je naseljavao liticu Bandiagare prije no što su ovdje doselili Dogoni u 14. stoljeću.
Ne zna se kako su Telemi nestali, jesu li se asimilirali sa Dogonima, ili su ih ovi sve pobili, a ne zna se točno ni kako su se penjali po litici. Dogoni vole reći da su Telemi mogli letjeti. smijao se Madou ali vjerojatno su bili samo iznimno vješti penjači
Zapisao je da Dogoni poznaju detalje iz svemira nevidljive prostom oku.
Dogoni tog boga stvoritelja nazivaju Amma.
Zaista je iritirajuće gledati ariviste (kako se zovu dogoni na francuskom) ili carpetbaggere (kako su ariviste na engleskom jeziku zvali oni s poraženog američkog juga poslije građanskog rata), tj. sve one koji iz bijelog svijeta na njihov otok dolaze samo da bi uzimali, ali ne i davali.
Dogoni su zanimljivi istraživačima-znanstvenicima zbog njihovog astronomskog znanja kojega se ne bi postidjeli niti moderni astronomi.
On tvrdi da Dogoni poznaju zvijezdu sigi tolo za koju je Griaule mislio da je Sirius, ali se potpuno razilaze oko toga na koju se zvijezdu to ime odnosi.
Ali s 25 godina saznati ću neke tajne, pa ću onda odlučiti. Pitao sam ga posjeduju li Dogoni zaista neka tajna znanja koja ne žele podijeliti s drugima ili je to sve samo misterija. Ne znam, nasmijao se ali uskoro ću saznati
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com