Ukupan proračun CIP-a za 2007. 2013 iznosi 3,6 milijardi eura, koje se dijele na slijedeće financijske alokacije: EIP 2,170 milijardi eura (uključujući eko-inovacije), IEE II 730 milijuna eura i ICT 730 milijuna eura.
Ukupan proračun CIP-a za 2007. 2013 iznosi 3,6 milijardi eura, koje se dijele na slijedeće financijske alokacije: EIP 2,170 milijardi eura (uključujući eko-inovacije), IEE II 730 milijuna eura i ICT 730 milijuna eura.
Riječ je o povoljnijim kreditima koje PBZ nudi poduzetnicima u suradnji s Europskim investicijskim fondom u okviru programa CIP EIP.
Sredstva kojima se iz programa EIP potiču konkretni projekti dodjeljuju se putem natječaja koje raspisuje Opća uprava Europske komisije za poduzetništvo (DG Enterprise), a pregled trenutno otvorenih natječaja možete pronaći ovdje.
U travnju 2008. godine Republici Hrvatskoj omogućeno je punopravno sudjelovanje u programu EIP.
Unutar stupa EIP-a organizirat će se niz konferencija radi prikupljanja znanja po pojedinim sektorima, informiranja kreatora politika i davanja prijedloga za poboljšanje suradnje među zemljama članicama.
Potražite liniju u kojoj piše EIP koja obično pokazuje gdje se stvar zakomplicirala.
Indirektna se potpora kanalizira kroz Program za konkurentnosti i inovacije (CIP), odnosno Program za poduzetništvo i inovacije (EIP) za otprilike 300.000 poduzeća, te inicijativu JEREMIE.
Financijske institucije u Hrvatskoj koje djeluju kao posrednik/EIP partner putem koje se ove aktivnosti provode možete pronaći ovdje.
Državno tijelo nadležno za CIP EIP program na razini RH je Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva.
Info dan je uvodnim obraćanjem otvorila Sanda Filipović, voditelj-savjetnik Odsjeka za međunarodne odnose, nakon čega je uslijedilo predavanje nacionalne koordinatorice za CIP-EIP, Snježane Ivić-Pavlovski iz Ministarstva poduzetništva i obrta, u kojem su predstavljeni uvjeti ovogodišnjeg natječaja Eko inovacije.
Na natječaju Ekoinovacije iz 2011. godine, u okviru europskog Programa za poduzetništvo i inovacije (CIP-EIP) projekt hrvatskog konzorcija izabran je kao jedan od 50 najboljih u konkurenciji 280 projekata iz cijele Europe.
Svrha je potprograma EIP objediniti širok spektar aktivnosti koje uključuju: poduzetništvo, sektor malog i srednjeg poduzetništva, konkurentnost i inovacije.
EIP će poticati mlade poduzetnike, implementaciju Tehnoloških akcijskih planova EU-a u zaštiti okoliša, davat će podršku razmjeni znanja i zajedničkom učenju među članovima projektnog tima te postizanju izvrsnosti u kreiranju politika koje potiču inovativnost.
Također, jedna od glavnih uloga EIP-a jest olakšavanje pristupa zajmovima i poduzetničkom kapitalu (venture capital) u SME sektoru.
EIP program će podupirati sljedeće aktivnosti: pristup SME financiranju kroz financijske instrumente EU-a kojima će upravljati Europski investicijski fond, umrežavanje poduzetničkih i inovacijskih centara, podrška inicijativama koje osnažuju poduzetništvo (stvaranje transnacionalnih mreža, benchmarking), podrška eko inovacijama te podrška razvoju politika koje utječu na razvoj poduzetništva.
Hrvatska je 1. listopada 2007. potpisala Memorandum o razumijevanju s EK o uključivanju u program EIP.
- Financijski instrumenti sredstva programa EIP koriste se s ciljem kreditiranja pokretanja (GIF 1 - High Growth and Innovative SME Facility) ili razvitka poslovanja (GIF 2) brzorastućeg i inovativnog malog i srednjeg poduzetništva, te kao indirektna podrška za garanciju kredita malom i srednjem poduzetništvu (SMEGF - SME Guarantee Facility).
Projekt se realizira u okviru programa CIP Programa Unije za konkurentnost i inovacije potprograma CIP EIP, koji će trajati 24 mjeseca.
U okviru info-dana biti će predstavljen otvoreni natječaj za Eko-inovacije u okviru programa CIP - EIP (Competitiveness and Innovation Programme - Program za inovacije i konkuretnost Europske unije), te Sedmi okvirni program za istraživanje i razvoj, glavni financijski instrument za potporu aktivnosti znanstvenog istraživanja i tehnološkog razvoja Europske unije koji pokriva gotovo sve znanstvene discipline.
Sažetak: Ovaj natječaj je otvoren u sklopu programa CIP EIP (Entrepreneurship and Innovation Programme) namijenjenog podupiranju poduzetničke klime te stvaranju boljeg okvira djelovanja za mala i srednja poduzeća u EU.
CIP Eko-inovacije je inicijativa Europske komisije koja se provodi u okviru Programa za poduzetništvo i inovacije CIP EIP, komponente programa CIP (Competitiveness and Innovation Framework Programme - Program za inovacije i konkuretnost Europske unije), čiji je cilj potpora inovacijama i malim i srednjim tvrtkama u EU.
Objavljen je natječaj CIP Eko inovacije za 2011. godinu (CIP-EIP-ECO-INNOVATION-2011) i biti će otvoren za prijave do 8. rujna 2011. godine.
Rezultat rada stručnjaka u tome Forumu vodio je k tomu da je Europska komisija 2007. prihvatila dugoročnu agendu pod nazivom: e-Vještine za 21. stoljeće: poboljšanje konkurentnosti, rada i zapošljavanja. Upravni odbor za e-Vještine Nakon toga, Europska je komisija 2009. uspostavila Upravni odbor za e-Vještine (e-Skills Steering Commit-tee) koji čine predstavnici svih europskih zemalja sudionica u Okvirnome programu za konkurentnost i inovacije (Competitiveness and Innovation Framework Programme - CIP) i Programu za poduzetništvo i inovacije (Enterepreneurship and Innovation Programme - EIP).
CIP - Enterepreneurship and Innovation Programme (EIP), odnosno Program za poduzetništvo i inovacije je prva komponenta CIP programa.
Program EIP za razdoblje 2007. - 2013. godine raspolaže s proračunom od 2,170 milijarde.
Prijaviti se mogu projekti za sljedeće teme: Poziv 1: Poboljšati pristup uslugama za dijagnozu HIV-a, pravovremeno liječenje i brigu za najugroženije skupine u prioritetnim regijama Poziv 2: projekti koji se odnose na kronične bolesti i zdravo stanje Poziv 3: projekti koji podržavaju prioritete Europskog inovacijskog partnerstva (EIP) o aktivnom i zdravom starenju Poziv 4: Pilot mreže za suradnju u skladu s Direktivom 2011/24/EU Poziv 5: Podrška informacijskim mrežama o plućnom mezoteliomu
opširnije informacije o EIP nalaze se na ec.europa.eu/cip/eip-en.htm
EU ima tri programa kroz koja Hrvatskoj pomaže u prilagodbi - IPA, namijenjen samo Hrvatskoj, zatim regionalne programe, u kojima Hrvatska može sudjelovati u suradnji sa susjednim zemljama, te programe Zajednice, kao što je i EIP, namijenjen prvenstveno malom i srednjem poduzetništvu, istaknuo je Benedict.
Uprava je nadležna i za provedbu EU Akta za malo gospodarstvo, provedbu osmog prioritetnog područja Europske strategije za dunavsku regiju koje se odnosi na Podršku razvoju konkurentnosti uključujući i razvoj clustera, pripremu i provedbu projekata financijskog instrumenta Western Balkans Investment Framework za financiranje infrastrukturnih projekata, te koordinaciju provedbe Programa za poduzetništvo i inovacije (EIP) u sklopu Okvirnog programa za konkurentnost i inovacije (CIP).
Predavanje će se fokusirati na mogućnosti sufinanciranja projekata u poljoprivredi (IPARD program: mjera 103 s naglaskom na mogućnosti za sektor ribarstva, prerade voća i povrća, vinarstva te maslinovog ulja i mjera 302 za razvoj seoskog turizma i sektora usluga), na mogućnosti sufinanciranja infrastrukturnih projekata kao što je kanalizacija, sportske dvorane, dječji vrtići (IPA III. komponenta i IPARD ruralni razvoj), na turizam (CIP-EIP program za transnacionalnu suradnju na europskim kulturnim rutama kroz poticanje kulturnog turizma, povećanje vidljivosti kulturnih turističkih proizvoda; osvrnuti će se i na projekt EOS-CODE kojemu je cilj jačanje konkurentnosti manjih turističkih agencija i turoperatera koji će principe održivog poslovanja dobrovoljno implementirati u svoju djelatnost, posebice u paket aranžmane koje organiziraju ili prodaju).
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com