Do sada su ekshumirana tijela 107 Hrvata Bugojna, identificirana su 103 tijela i nepobitno je utvrđeno da je većina njih mučena i mučki ubijena.
Do sada su ekshumirana tijela 107 Hrvata Bugojna, identificirana su 103 tijela i nepobitno je utvrđeno da je većina njih mučena i mučki ubijena.
Njihova tijela su pronađena na lokaciji Betin Dvor, a ekshumirana u veljači 1998. godine.
Grobnica je ekshumirana 1996. godine, a među žrtvama nalazilo se i troje malodobne djece te dvije trudnice.
Inače, točan broj ljudi koji su prošli kroz logor u Bučju nije nigdje evidentiran a prema podacima prikupljenim nakon rata, on se procjenjuje na 300. Na temelju iskaza očevidaca ubijeno je deset osoba no, do sada je ekshumirana samo jedna.
U kaznenoj prijavi piše kako postoji osnovana sumnja da su dr. Stanimirović i dr. Dragan Martinović " u razdoblju od 10. listopada do 16. studenoga 1991. u Tovarniku, za vrijeme srpske oružane agresije na Hrvatsku, djelujući u službi agresora i domaćih izdajnika u cilju prikrivanja ratnog zločina, kao uzrok smrti ubijenih Hrvata u službenim dokumentima naveli da su velečasni Ivan Burik (1928.), Đuka Došen (1957.), Tomislav Ivković (1939.), Ivan Jurić (1928.), Ruža Jurić (1933.), Tomislav Karačić (1932.), Rudolf Rapp (1942.) i Berislav Šimunić (1974.), poginuli od eksplozije iako su ubijeni vatrenim i/ili hladnim oružjem. " Društvo AGM ta saznanja temelji na dokumentima nastalim nakon što su tijela ubijenih ekshumirana i obducirana.
Na obližnjoj farmi Lovas ekshumirana su tako 24 tijela, trenutno se ispituju još neki lokaliteti na kojima se nagađa da se nalaze masovne grobnice, a u bunarima u blizini Arkanovog centra, danas obnovljene erdutske vinarije, pronađeno je još 35 tijela.
Na širem području Gornjeg Taborišta, tijekom 1996. i 1997. godine ekshumirana su još tri posmrtna ostatka iz pojedinačnih grobnica.
Ekshumirana tijela žrtava avio nesreće u Smolensku
Tijela bivšeg poljskog predsjednika u progonstvu Ryszarda Kaczorowskog i još jedne žrtve nesreće poljskog predsjedničkog zrakoplova u travnju 2010. u Smolensku, na zapadu Rusije, ekshumirana su u ponedjeljak ujutro u Varšavi, zbog pogrešne identifikacije.
Njihova tijela ekshumirana su nakon Oluje na brdu Pogledić u Glini - sva četvorica likvidriana su vatrenim oružjem.
U svijetu su iznenađeni rezultatima tzv. hrvatskog modela u identifikaciji žrtava pronađenih u masovnim grobnicama? Primamo dosta pohvala, jer smo dosad od ukupno 3334 ekshumirana posmrtna ostatka identificirali 2716 osoba, što je više od 81 posto.
Ispraćaj žrtava, čija su tijela ekshumirana u masovnim grobnicama u Prijedoru te u mjestu Korićanskim stijenama, organiziran je na dan kada je prije 19 godina počelo stradanje nesrpskog, uglavnom bošnjačkog stanovništva.
Tijela žrtava ekshumirana su krajem 2009., a pokopana su u lipnju 2010. Udruga Daksa 1944./45. je 2007. podigla kaznenu prijavu protiv više nepoznatih počinitelja kaznenog djela ratnog zločina protiv civilnog stanovništva.
Pokopani su na mjesnom groblju a po oslobođenju tijela su im ekshumirana i prenesena u obiteljske grobnice u mjesta Prgomet (u zaleđu Splita) i Dolac Donji kod Omiša.
Po sadašnjem spisku, nestalih je Hrvata 1.029. U Hrvatskoj su registrirana 624 grobna mjesta koja još nisu ekshumirana.
Stalno se pronalaze razna opravdanja zbog čega nisu ekshumirana poznata grobišta, recimo da nema sredstava za privremene ekshumacije, kao u Petrinji, Žitniku i Dvoru gdje su uzimani samo uzorci s kostiju, a tijela ponovno vraćana u grobnice - kaže šef " Veritasa " Savo Štrbac, koji napominje da se prosječno godišnje identificira svega 60 osoba.
Zatočenici su s Ovčare odvođeni do jaruge, ubijeni i bačeni u masovnu grobnicu koja je kasnije otkrivena i ekshumirana.
K. su optuženi zbog kaznenog djela ratnog zločina protiv civilnog stanovništva iz čl. 120. OKZ-a RH, te im je stavljeno na teret da su zajedno 12. rujna 1991. u Širokoj Kuli lišili slobode troje civila te ih držali zatvorene u Ličkom Osiku, a potom lišili života te su tijela dvoje civila kasnije pronađena i ekshumirana na području Široke Kule.
Od toga broja do 1. srpnja 2006. godine iz masovne grobnice na Ovčari ekshumirani su i potom identificirani posmrtni ostaci 190 osoba, 17 osoba ekshumirano je i identificirano na drugim lokacijama, a za još 59 osoba se ne zna gdje su odvedene, tj. njihova tijela još nisu pronađena, ekshumirana i dostojno pokopana. Zapisano je na posljednjoj pločici u podrumu hodnika muzeja i bolnice u dugačkoj kronologiji sastavljenoj, u nedostatku odnesenih dokumenata, po sjećanjima doktora i upisano u spomen zid.
Nakon okupacije Tovarnika, srpski ekstremisti počinili su zločine nad Hrvatima u Tovarniku. među 48 tijela ubijenih Tovarničana koja su ekshumirana iz nekoliko masovnih grobnica, je i tijelo Ivana Burika.
Godine 1970. tijela su ekshumirana i kremirana, a pepeo je prosut u rijeku Biederitz.
- Sve su to osobne stvari od 1163 do sada ekshumirana tijela, a pretpostavlja se da je na tom području nakon Drugog svjetskog rata stradalo 12 tisuća osoba - rekao je Stjepan Brajdić, predsjednik " Udruge Macelj 1945 ", koji je i bio sudionik Križnog puta u Macelju.
Prema podacima s kojima raspolaže Veritas u Hrvatskoj su još registrirana 624 grobna mjesta koja nisu ekshumirana.
- S naše su strane obrađena sva ekshumirana tijela.
Iskapanja su, međutim, ubrzo morala bit prekinuta zbog pritiska tadašnjih okupacijskih vlasti te su nastavljena tek 1996., kad je grobnica u cijelosti ekshumirana.
Žrtvama Ovčare poklonili su se na mjestu masovne grobnice odakle su ekshumirana tijela 200 ranjenika odvedenih iz vukovarske bolnice nakon pada grada 18. studenoga 1991.
Tovarnik, 31. siječnja 2013. - U Tovarniku je jučer, na 15. godišnjicu pokopa 53 mještana čija su tijela 1998. godine ekshumirana iz masovne grobnice, otkriven spomenik žrtvama velikosrpske agresije na Tovarnik i RH u Domovinskom ratu.
Čast mi je pozvati Vas na komemoraciju u spomen na žrtve velikosrpske agresije na RH i Tovarnik dana 31. 01. 2013. god. navršava se 15. godina od ukopa 53. sumještanina mučki ubijeni u Domovinskom ratu, čija su tijela bila ekshumirana iz masovne grobnice 1998. godine.U spomen na te dane, svake godine obilježavamo:
Tijela oca Milana i sina Borislava Litrića, te Janka Kaurića i Ante Žužića nakon " Oluje " ekshumirana su na groblju u Poglediću.
Obitelji, i u Srbiji i na Kosovu, još uvijek čekaju da tijela nestalih osoba budu ekshumirana, identificirana i vraćena njima da ih mogu sahraniti.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com