Poslikaj zube i odi kome god zelis da se dovrsi endodontski tretman; u protivnom ce zubi zavrsiti na vadjenju (mozda vec i jesu za to, tko zna).
Poslikaj zube i odi kome god zelis da se dovrsi endodontski tretman; u protivnom ce zubi zavrsiti na vadjenju (mozda vec i jesu za to, tko zna).
Svakako je bolje zub najprije pokušati endodontski liječiti i zadržati ga u čeljusti, nego ga izvaditi, jer niti jedan zubni nadomjestak ne može biti tako dobar kao vlastiti zub, a to je činjenica koja zavređuje strpljenje pacijenta, koje je neizostavan i nužan dio endodontskog liječenja zuba.
Punjenje korijenskih kanala Ljevkasto proširenje korijenskih kanala se puni gutaperka štapićima uz pastu, ili tekućom gutaperkom tako da se cijeli instrumentirani endodontski prostor pravilno ispuni od vrha korijena do ulaza u korijenski kanal.
Time se endodontski tretman svodi na jedan posjet.
Ciljevi projekta su: a) Epidemiološka ispitivanja pojavnosti dilaceracije korijena, idiopatske osteoskleroze i kondenzirajućeg ostitisa te povezanosti s endodontski liječenim zubima u zagrebačkoj populaciji na ortopantomogramima. b) Ispitat će se fizikalno-kemijska svojstva materijala i nove tehnike u endodonciji (iontoforeza, Rins-Endo, epoksi smole, poliketoni, silikoni, kompozitne smole, kalcij-hidroksid, MTA, IRM, Super EBA). c) Za ispitivanje učinkovitosti Ni-Ti instrumenata konstruiran je instrument kojim se mjeri tlačna sila tijekom rada. d) Odredit će se kvaliteta sidrenja intrakanalnih kolčića cementiranih različitim cementima uz termocikličko opterećenje. e) Mikrobiološka ispitivanja u endo i periradikularnom prostoru, citološka i toksikološka ispitivanja materijala na uzgojenim, standardiziranim, stanicama (HeLa, L929, V79).
Terapija se svodi na endodontski zahvat, tj. potrebno je proširiti sve korjenske kanale na zahvačenom zubu, " poubijati " bakterije u istom, te na kraju same kanale hermetički napuniti kako se bekterije više nebi imale gdje naseliti.
Endodontski zahvat se po današnjim standardima struke najčešće izvodi u jednoj posjeti.
Ako endodontski zahvat nije uspio, u Vašem slučaju, postoje dvije alternative: 1. revizija punjenja 2. vađenje zuba
Endodontski zahvati podrazumijevaju vađenje upaljenog zubnog živca pri čemu zub ostaje u usnoj šupljini i ima jednaku funkciju kao i zdravi zub, liječenje kroničnih upala na vrhu korijena zuba - granuloni, ciste, te uklanjanje loših i starih punjenja.Liječenje uključuje mehaničku preparaciju kanala - bilo ručnim instrumentima ili strojno - najčešće u kombinaciji obiju tehnika i zatim punjenje očišćenog prostora EndoREZ kompozitnim cementom za punjenje korijenskog kanala koji zbog tekućeg stanja omogućuje hermetično zatvaranje kanala i trenutno je najkompletnije rješenje za punjenje korijenskog kanala.
Endodontska terapija Endodontski zahvati u bolesnika s HIV-bolesti, pod uvjetom da su izvedeni prema pravilima struke, nemaju veći rizik od razvoja komplikacija (bol, oteklina) nego zahvati u općoj populaciji.
U okviru projekta Epidemiološki aspekti endodoncije u Republici Hrvatskoj ispitivat će se endodontski status u odrasloj populaciji Republike Hrvatske.
Endodontski status će se procijeniti temeljem postojanja periapikalnih lezija na endodontski neliječenim i liječenim zubima korištenjem Periapikalnog indeksa (PAI) autora Dag-a Orstavika.
Tretman se vrši i na endodontski tretiranim zubima (bez živaca) i na vitalnim (zdravim zubima).
Kako bismo napravili kvalitetan endodontski zahvat potrebno je omogućiti
Neke zube je nazalost bilo neophodno ekstrahirati dok su ostali endodontski tretirani i na njih su postavljeni primari teleskopskih krunica u zlatu.
U odrasloj populaciji, kod trajnih zubi sa završenim rastom korijena, endodontski zahvat je vrlo jednostavno shvatljiv. 1. Potrebno je proširiti sve korijenske kanale koji postoje na zubu, savršeno do vrha korijena. 2. Odstraniti iz sutstava sve bakterije i eventualne ostatke tkiva zubne pulpe. 3. Hermetički napuniti korjenske kanale, kako bi se u budučnosti spriječilo ponovno naseljavanje bakterija.
Situacija u našoj stomatologiji je takva da se zubi koji se mogu izliječiti endodontski često šalju nepotrebno na apikotomiju. 2. To je zahvat gdje se operativnim putem pristupa vrhu korijana koji se odstrani.
Potrebno je proširiti korijenski kanal, dezinficirati endodontski sustav, te hermetički napuniti korijenski kanal.
Današnji standardi struke smatraju da je endodontski zahvat jednoposjetan, a samo iznimo može biti obavljen u maksimalno 3 posjete.
U takvim primjerima potrebno je provesti tzv. endodontski tretman ili liječenje zuba.
Izradu krunice/mosta na zubu preporučamo zbog: ojačavanja zubne strukture (pogotovo kod endodontski tretiranih zubi da bi spriječili moguće odlamanje ili pucanje zuba), kod nadoknade velike količine zubnog tkiva (kod opsežnih karijesa), zatim zbog poboljšanja izgleda samog zuba (ukoliko je pacijent nezadovoljan bojom ili oblikom zuba), te kod nedostatka jednog ili više zuba, ukoliko pacijent ne želi ili ne može nedostatak sanirati ugradnjom implantata.
Zubi koji su imali velike karijese te endodontski liječeni zubi nakon terapije obično imaju velika oštećenja pa bi ih najbolje bilo zaštiti krunicom.
Krunicama se mogu riješiti i obojenja zuba, osobito endodontski liječenih zuba koji s vremenom potamne, a vješt tehničar pravilnim odabirom materijala i boje može postići željeni efekt.
Endodontski tretman u ordinaciji dr Sanje Vuić traje jednu ili dvije posjete.
ne... vertikalne frakture se najcesce desavaju upravo na pretkutnjacima... naravno zubima koji su prthodno endodontski tretirani.
Dok kanali nisu napunjeni, endodontski zahvat nije završen, pa bol koju navodite može biti različitog porijekla, a meni je jako teško utvrditi kojeg bez ozbiljnog kliničkog pregleda i rtg dijagnostike.
Često se vidi da zubi na kojima je proveden endodontski zahvat (punjenje korjenskih kanala), budu bitno tamniji od ostalih zubi.
Naš savjet je da ne dopustite da Vam je potreban endodontski zahvat.
Ako je endodontski zahvat ipak nužan, u našem centru ćemo ga napraviti po svjetskim standardima.
Pojednostavljeno potrebno je napraviti endodontski zahvat ili lječenje zuba.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com