Za Bajića je to " hrvatski Enron "
Za Bajića je to " hrvatski Enron "
Navedeni je zakon izglasan nakon brojnih dioničarskih skandala koji su proizašli iz skrivanja pravoga financijskog stanja pojedinih američkih korporacija (Enron, Worldcom).
Pliva Business Forum, na kojem će predavanje održati guru poslovne strategije, u moralnom smislu nije ništa drukčiji od predavanja o etičnom poslovanju koje bi sponzorirao Enron ili konferencije s temom uspješnog restrukturiranja tvrtki u organizaciji hrvatskih brodogradilišta
Budući da nije imala vlastite kapacitete, Kalifornija je morala kupovati struju iz drugih saveznih država, ali po visokim cijenama, za što nije imala sredstva u budžetu, pa je bila dužna, zbog čega su joj velike kompanije, među kojima i Enron, odbile dalje isporučivati struju.
Od ljeta 2000. počelo je izlaziti na vidjelo da se rast Enrona zaustavio, a čule su se i procjene da Enron složenim financijskim makinacijama prikriva pravi razmjer svojih teškoća.
Enron je ionako imao komplicirano financijsko poslovanje jer se djelomice temeljilo na ugovorima o isporukama energije i isplatama u budućnosti, pri čemu su se kupcima davali složeni kreditni aranžmani.
Pokazalo se da su neki šefovi tvrtke isplanirali financijsku operaciju kojom su gubitke Enrona prebacili na neke offshore kompanije, za čije je dugove Enron jamčio, ali to nije prikazano u izvještajima upravnom odboru.
Tada je Lay još bio mali igrač, jer je Enron tek počeo rasti, što mu je omogućio i Bush, koji je uveo mjere deregulacije energetskog sektora.
Tako se Enron postao i veliki proizvođač i dobavljač električne energije, a potom se upustio i u vodoopskrbu, telekomunikacije, čak i u prodaju vrijednosnih papira.
Bush i Enron jako su se trudili da Teksas bude primjer uspješne deregulacije tržišta, koji bi trebali slijediti i drugi, što se i počelo događati pa se Enron proširio i u druge savezne države.
Budući da je deregulacija počela zahvaćati i Europu i Latinsku Ameriku, čak i Indiju, a posebno tranzicijske istočnoeuropske zemlje, Enron je širio i svoj međunarodni sektor.
U posljednje dvije godine preko Enronovih Internet siteova napravljen je promet od 880 milijardi dolara, a sam Enron, uzimajući proviziju za te poslove, podjednako je zaradio Internet trgovanjem koliko i temeljnim biznisom.
Enron se za prvog Bushova guvernerskog mandata fantastično razvio.
Enron je početkom prošle godine bio na sedmom mjestu Fortuneove rang liste 500 najvećih kompanija u SAD-u, u rangu s IBM-om i General Electricom.
Sada se otkriva da je Enron godinama varao svoje investitore i poslovne partnere o uspješnosti svog poslovanja, u poslovnim knjigama prikazivao lažne podatke, dugove prebacivao na kompanije koje su njegovi vodeći ljudi osnivali s inozemnim partnerima, čije su knjige skrivane od neovisnih revizora.
Enron je tako naglo propao početkom prosinca i zato što je kompanija Dynegy, koja je prošlih godina bila Enronov najveći konkurent, ali koja je pokazala spremnost na sjedinjavanje koje bi spasilo Enron, u posljednjoj fazi pregovora otkrila da joj Enronovi pregovarači taje dugove.
Sada izlazi na vidjelo i da je Enron bio vrlo blizak predsjedniku Bushu.
No Enron, koji je počeo kao lokalna energetska tvrtka, brzo je izrastao u američkog i svjetskog energetskog diva, velikim dijelom zahvaljujući i pomoći Georgea W.
Danas se američki komentatori pitaju je li Bush stvorio Enron ili Enron Busha.
Nastojat će ustanoviti kako to da vladine službe, koje moraju kontrolirati poslovanje kompanija, kako bi zaštitile poslovne partnere, investitore i zaposlenike kompanija od ovakvih slučajeva, nisu uočile da je Enron pred kolapsom.
Lieberman je dao do znanja da postoje sumnje kako Bushova administracija nije željela poslati inspekciju u Enron jer je Bush štitio svog prijatelja Laya i kompaniju koja mu je toliko politički pomogla.
Američka tvrtka Enron prisutna je u Hrvatskoj od srpnja 1996. kada je potpisan Memorandum o razumijevanju kao prvi korak u izgradnji Termoelektrane Jertovec.
Potkraj ožujka 1999. HEP i Enron su parafirali Ugovor o preuzimanju električne energije kojim je dogovorena izgradnja plinske termoelektrane kapaciteta 240 megavata, a cjelokupni se posao procjenjivao na oko 1,2 milijarde dolara.
Uslijedili su mukotrpni pregovori okončani dogovorom u Houstonu, da bi u rujnu 2000. HEP i Enron potpisali pet ugovora, među kojima je najvažniji onaj o kupoprodaji električne energije.
U njegovu središtu je velika teksaška energetska kompanija Enron koja je bankrotirala prvih dana prosinca.
Enron je bila 18. najveća tvrtka u SAD-u, dominirala je energetskim sektorom u SAD-u, ali i u svijetu.
Oni su nam, između ostalih, ponudili Enron.
Stiglic kao najočitiji primjer istiće Enron koji je kupio vodovod u Buenos Airesu i naftovod izmedju Argentine i Cile.
S druge strane Citybank je dobila, večinu argentinskih banaka, British Petroleum naftovode u Ekvadoru. (Enron se također proslvaio i u Hrvatskoj...) No, tzv. Globalisti počeli su primjenjivati slične metode i u samom SAD-u.
Primjerice, MMF je preuzeo Velika jezera, čime je preuzeo nadzor nad vodoopskrbom SAD-a, a propali Enron isisao je milijadre dolara iz državnih blagajni Teksasa i Kalifornije.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com