Prmea Higinu [ 5 ], Eratosten piše da su u Gigantomahiji satiri i sileni došli jašući na magarcima koji su se uplašili stravičnih neprijatelja i glasno njakali, što je uplašilo Gigante koji su pobjegli.
Prmea Higinu [ 5 ], Eratosten piše da su u Gigantomahiji satiri i sileni došli jašući na magarcima koji su se uplašili stravičnih neprijatelja i glasno njakali, što je uplašilo Gigante koji su pobjegli.
Ptolemej je sačuvao podatke o mjerenjma koje je izvršio matematičar i astronom Eratosten iz Cirene (284. - 192. g. pr.
Eratosten je primjetio da u Sieni, gradu u južnom Egiptu (današnji Asuan) koji se nalazi (približno) na sjevernoj obratnici (nalazi se na 24 05 ' N, a geografska širina sjeverne obratnice je 23 27 '), za vrijeme ljetnog solsticija (21. lipnja) u bunarima u podne nije bilo sjene.
Eratosten je iz vojnih izvora (možda iz baze podataka katastarske izmjere Egipta koju je u 13. st. pr.
Eratosten je dobio rezultat za meridijanski opseg Zemlje od 250 000 stadija.
Konačno, organizirale bi se aktivnosti za djecu područnih osnovnih škola, poput prošlogodišnjeg " Eratosten " eksperimenta u sklopu kojeg su djeca iz Valpova i Varšave istodobnim mjerenjem visine Sunca određivali veličinu Zemlje.
Zahvaljujući toj činjenici u njemu je Eratosten, ' otac ' geografije, 230. prije Krista prvi izračunao opseg Zemlje.
Odnosno, i tako je čovik, a kažu da se odaziva na ime Eratosten, http://hr.wikipedia.org/wiki/Eratosten još prin Isukrsta izmirio veličinu ove naše balote.
Kao kuriozitet, napomenimo da su upravo na ovaj način stari Grci (Eratosten, 275 - 195 p. n. e.) prvi izmjerili polumjer zemlje R, te time indirektno ` potvrdili ' da je Zemlja okrugla
P. S Eratosten je kao i mnogi drugi pokušavao spoznati Boga (na neki svoj način) Boga čemo spoznavati i RASTI u Njemu u SVU VJEČNOST
22:30 Izmjerimo Zemlju (igrokaz, velika dvorana) Kako je Eratosten, ravnatelj velike Aleksandrijske biblioteke, u 3. stoljeću prije nove ere uspio točno izračunati veličinu Zemlje, samo uz pomoć dva štapa i malo računanja i razmišljanja?
Eratosten je na karti Ekumene ucrtao prvu mrežu meridijana i paralela (7 meridijana i 7 paralela).
Ptolemej nije izričito istakao s kojim je stadijem Eratosten računao.
Kako bilo, Eratosten je samim modelom napravio pravu revoluciju u računanju dimenzija Zemlje i bitno je pridonio razvoju opće znanosti o Zemlji.
Na temelju toga i nekih ranijih mjerenja, prema Aristotelu Zemljin polumjer iznosi oko 74000 kilometara (kasnijim mjerenjima Eratosten je dobio vrijednost mnogo bližu stvarnoj).
Po zapisima povjesničara Diogena Laertija tu su mjeru dosegli Hiparh iz Nikeje, Ksenofan iz Kolofona i Eratosten iz Kirene, a za Epimenida s Krete (VII. i VI. st. p. n. e.) tvrdi se da je doživio 154, 157 ili čak 290 godina, ovisi o tome tko je podatak zapisao.
Praćenje ove serije i susret s nizom slavnih imena kao što su Pitagora, Anaksimandar, Aristarh, Demokrit, Eratosten, Galilej, Kepler, Newton, Huygens, Einstein, Hubble, Humason za mene je u to vrijeme predstavljalo fascinantan doživljaj, koji se još produbio nakon čitanja istoimene knjige, koja se pojavila uskoro.
Eratosten je poznat pod imenom beta;, jer se navodno dokazao kao drugi u svijetu u mnogim područjima.
Opseg Zemlje prvi je izmerio Eratosten, a Lenjin bese od sifilisa umro.
Eratosten je još prije 2300 godina izvrsno procijenio polumjer Zemlje. (Carlos 24.04.2008., 13:07:34)
Pojmovno nesuglasje nastavlja se kad se pokuša definirati " duljina jednoga stupnja meridijanskog luka " koju su, utvrđujući dimenzije Zemlje, nastojali izmjeriti brojni učenjaci kroz cijelu povijest, još od staroga vijeka (Eratosten, Picard, Bošković i dr.).
Riječ geografija prvi je skovao Eratosten oko 200. pr.
Arhimed, Eratosten, Pitagora i Euklid utemeljili su matematiku, a brojni se njihovi potomci njome tako slabo služe.
Osim toga, praktički, pomoću štapa i kanapa i, naravno, vijuga u svojoj glavi, Eratosten je 200 godina prije Krista izmjerio i veličinu te kugle, planeta Zemlje, ne maknuvši se iz Egipta.
Grčki filozof Eratosten (276. - 196. prije Krista) prvi puta se poslužio nazivom geografija, a sebe naziva geografom.
Ali se našim djedovima činilo gotovo nepristojno da je Eratosten samo primitivnim instrumentima kojima je raspolagao mogao postići izvanredno točan rezultat...
Ali se našim djedovima činilo gotovo nepristojno da je Eratosten samo primitivnim instrumentima kojima je raspolagao mogao postići izvanredno točan rezultat... »
Uostalom poviri ovdje http://hr.wikipedia.org/wiki/Eratosten pa vidi kako je ovi čova dvista i kusur godina prije pojave tvoje vire, samo šta se reče, pomoću štapa i kanapa, i svojih vijuga u glavi IZMJERIO radijus kugle zemaljske, skoro pa točnošću današnjih mjerenja
Eratosten je prilično točno izmjerio opseg Zemlje koristeći trigonometriju...
Najsvestraniji je bio sjajni Eratosten, budući Arhimedov prijatelj.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com