Baza podataka, nazvana " Eurodac ", ubuduće bi trebala koristiti i policija pri potrazi za počinitelja kaznenih djela.
Baza podataka, nazvana " Eurodac ", ubuduće bi trebala koristiti i policija pri potrazi za počinitelja kaznenih djela.
sTESTA podatkovna mreža s kojom je HITRONet povezan je tzv. generički model sTESTA-e na kojem su razvijeni servisi kao što su AFIS, CARE, EURODAC, FIDES, FIUNET, SCEPYLT, SIGL, TACHONET itd.
Ipak, da bi to bilo moguće, potrebno je uspostaviti učinkovit sustav registracije tih osoba, utemeljen na biometrijskim podacima i na postojećoj bazi EURODAC, a imigracijske i pogranične vlasti trebale bi u potpunosti primjenjivati zajedničke europske propise za to područje.
Eurodac je uspostavljen Uredbom Vijeća EU br. 2725/2000 od 11. prosinca 2000. i sastoji se od centralne jedinice opremljene kompjuteriziranim sustavom za prepoznavanje otisaka prstiju, kompjuterizirane centralne baze podataka u kojoj se podaci procesuiraju radi usporedbe podataka o otiscima prstiju tražitelja azila i određenih kategorija stranaca te sredstava za prijenos podataka između država članica i centralne baze podataka.
U Eurodac sustav pohranjuju se tri kategorije otisaka prstiju: 1. otisci prstiju tražitelja azila koji je stariji od 14. godina, te se uz ostale podatke pohranjuju na period od deset godina od dana kada su uzeti otisci prstiju, 2. otisci prstiju stranca zatvorenog zbog nezakonitog prelaska vanjske granice, ukoliko se radi o strancu koji je navršio barem 14 godina starosti, 3. otisci prstiju stranca koji je nezakonito prisutan na teritoriju države članice, ako je stariji od 14. godina.
U 2005., EURODAC je obradio 187 223 otisaka prstiju za tražitelje azila, 25 162 otisaka prstiju za neregularan prelazak granice i 46 299 otisaka prstiju ljudi koji su lišeni slobode dok su ilegalno zatečeni na teritoriju država članica.
Schengen, Eurodac, predstavnici Europske komisije i Vijeća ministara i Vijeće Europe.
BRUXELLES/STRASBOURG Uz EURODAC, bazu otisaka prstiju svih azilanata koji ulaze u Europsku uniju, zemlje članice stoje pred još jednim ambicioznim projektom: Europski parlament u Strasbourgu, na prijedlog britanske socijalističke zastupnice Catherine Stihler, podržao je inicijativu stvaranja paneuropske baze podataka žena koje imaju silikonske implantate u grudima.
EURODAC se inače smatra velikim uspjehom Unije, budući da jer realiziran u ritmu suprotnom EU standardima unošenja novih povezujućih elemenata u područja nacionalnih politika unutarnjih poslova i pravosuđa..
Norveška i Island imaju pristup EURODAC-u putem posebnog ugovora.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com