Europska povelja za slobodu tiska, u kojoj se traži zaštita novinara od miješanja države u njihov posao i pravo na pristup informacijama, uručena je europskoj povjerenici za informacijsko društvo i medije Viviane Reding.
Europska povelja za slobodu tiska, u kojoj se traži zaštita novinara od miješanja države u njihov posao i pravo na pristup informacijama, uručena je europskoj povjerenici za informacijsko društvo i medije Viviane Reding.
EUROPSKA POVELJA O INFORMIRANJU MLADIH usvojena u Bratislavi (Slovačka Republika) 19. studenog 2004. godine prilikom 15. Glavne skupštine Europske agencije za informiranje i savjetovanje mladih (ERYICA) PREAUMBULA U kompleksnim društvima i u integriranoj Europi koja nudi brojne izazove i mogućnosti, pristup informacijama i mogućnost analiziranja i korištenja informacija postaje sve važnija za mlade Europljane.
A građanima Ustav RH i Europska povelja o ljudskim pravima jamče da su svoji, da pripadaju samo sebi i da su slobodni
Na kraju konferencije proglasit će se i Europska povelja odgovornog poduzetništva.
Kako u tom smislu gledate na to da Europska povelja o lokalnoj samoupravi, koju je ratificirao Sabor, predviđa transregionalnu i transgraničnu suradnju između lokalnih jedinica samouprave?
Od 2002. godine, dakle otkako postoji Europska povelja o pravima pacijenata, broj proklamiranih prava se neprestano povećava, što samo po sebi govori o povećanom stupnju nepovjerenja, ali i novih okolnosti s kojima se suočavaju pacijenti i liječnici i ostalo medicinsko osoblje.
Europska povelja o temeljnim pravima sastavni je dio Lisabonskog ugovora i prema tome pravno obvezujuća.
Come rifare l amministrazione Pubblica italiana, Il Mulino, Bologna, 1995. Draghi, M.: Economic Policy Administration, International Journal of Public Administration, Vol 23, No 2 i 3, 2000. Grande, E.: Od nacionalne države do transnacionalnog režima politike državna upravljačka sposobnost u globalizacijskom razdoblju, Politička misao, br. 2, vol 39, 2002. Hirst, P. Thompson, G.: Globalizacija, Liberata, Zagreb, Zagreb, 2001. Koprić, I.: Državna uprava i lokalna samouprava: Vladavina prava ili politike?, Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu, Vol. 51, No. 6, 2001. Koprić, I.: Okviri, naglasci i perspektive aktualne decentralizacije u Hrvatskoj, Hrvatska javna uprava, god. 3, br. 3 4, 2001. Lauc, Z.: Decentralizacija uvjet optimalizacije lokalne i regionalne samououprave, Hrvatska javna uprava, god. 3, br. 2, 2001. Lemos Capeller, W: Globalisation des echanges et espaces juridiques Presentation, Droit et societe, No. 35, 1997. Lozina, D.: Lokalna samouprava: poredbeno i hrvatsko iskustvo, Pravni fakultet Sveučilišta u Splitu, Split, 2004. Lozina, D.: Ogledi o lokalnoj samoupravi, Pravni fakultetet Sveučilišta u Splitu, Split, 2003. Maggi, M. Piperno, S.: Costi e benefici della financa pubblica in Italia: implicazioni per la questione regionale, Economia pubblica, No 1, 1995. Meny, Y.: Francuski politički sustav, Pan Liber, Osijek Zagreb Split, 1998. Mlinar, Z.: Individuation an globalization: the transformation of territorial social organization, u Mlinar, Z. (ed.): Globalization and Territorial Identities, Ashgate publishing, 1992., 3 4. Pavić, Ž.: Monotipski i politipski ustroj lokalne samouprave, Zakonitost, god. 46 (br. 8 9), 1992. Pavić, Ž.: Od antičkog do globalnog grada, Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Zagreb, 2001. Pavić, Ž.: Stupnjavanje lokalnih jedinica i gradovi, Zakonitost, god. 46 (br. 11 12), 1992. Pusić, E.: Država i državna uprava, Pravni fakultet Sveučilišta u Splitu, Zagreb, 1999. Pusić, E. Ivanišević, S. Pavić, Ž. Ramljak, M.: Hrvatska središnja državna uprava i usporedni upravni sustavi, Školska knjiga, Zagreb, 1997. Pusić, E.: Nauka o upravi, Školska knjiga, Zagreb, 1996. Pusić, E.: Upravljanje u suvremenoj državi, Društveno veleučilište u Zagrebu, Zagreb, 2002. Smerdel, B.: Prema hrvatskoj teoriji lokalne samouprave, u Brunčić, D. Friedrich, F. Jurić, D. Lauc, Z. (ed.): Europska povelja o lokalnoj samoupravi i lokalna samouprava u Republici Hrvatskoj, Zbornik radova Savjetovanja Primjena Europske povelje o lokalnoj samoupravi u Republici Hrvatskoj, Pravni fakultet u Osijeku, Osijek, 1998. Šimović, J.: Neka obilježja sustava financiranja javnih potreba u Republici Hrvatskoj, u Javna uprava u demokratskom društvu (zbornik radova), Institut za javnu upravu i Organizator, Zagreb, 1999. Šporer, Ž.: Protusljovlja globalizacije, u Globalizacija i njezine refleksije u Hrvatskoj (ed.
Osim klasičnih prava, europska Povelja prilagođena je i izazovima modernih vremena te primjerice sadrži zabranu kloniranja ljudi, ali na primjer i pravo na obrazovanje, pa čak i pravo na kvalitetnu, nepristranu i pravednu upravu.
Europska povelja o lokalnoj samoupravi (koju je Republika Hrvatska je 1997. godine ratificirala i na taj način prihvatila načela utvrđena tom poveljom).
Rad Savjeta građana za održivi razvoj u Karlovcu je utemeljen na dokumentima međunarodne zajednice Lokalna Agenda (LA 21) i Europska povelja mjesta i gradova o održivosti (Oolborška povelja), koji pozivaju na uključivanje, sudjelovanje i doprinos svih društvenih skupina razvoju svojih zajednica.
U Rijeci je predstavljena Europska povelja o malim i srednjim poduzećima te projekt primjene te povelje u Hrvatskoj.
Europska povelja socijalne pravde, brojne povelje Ujedinjenih naroda, Deklaracija o ljudskim pravima, pa i sam Ustav RH.... su dokumenti kojima je čovjek pokušavao i pokušava izgraditi bolje odnose među ljudima, bolji svijet.
Europska povelja o lokalnoj samoupravi sadrži osnovna načela lokalne samouprave.
Europska povelja za malo gospodarstvo iz 2008. godine provela je ispitivanje učinaka svake države u području ljudskog potencijala i izdvojila je četiri temeljna područja aktivnosti.
Naglasili su da Europska povelja Svjetske zdravstvene organizacije iz 2006. prepoznaje da: " Pozornost i dalje treba biti usmjerena na prevenciju pretilosti u osoba koje su već prekomjerno debele i stoga izložene visokom riziku, te na liječenje bolesti pretilosti ".
Zar cijenjeni savjetnik nikada nije čuo za decentralizaciju ovlasti i financija s razine središnje vlasti na gradove i općine (Europska povelja o lokalnoj samoupravi, molim posebno pročitati i upamtiti čl. 9 točka 3).
Europska povelja o nepovredivosti upravo to govori da nemože ni država ni udruga građana (HVZ) odlučivati o nečemu za što su oni odgovorni po Ustavu Republike Hrvatske
Europska komisija već dugi niz godina potiče razmjenu dobrih praksi na temu malog i srednjeg poduzetništva te su u tom smislu usvojene su i Europska povelja o malim poduzećima (European Charter for Small Businesses) te Europski akcijski plan za mala poduzeća (Small Business Act for Europe) koji svojim načelima i savjetima te bazom dobrih praksi (datebase of good practies) žele pružiti smjernice i pomoć malim i srednjim poduzetnicima.
Inače, Europska Povelja o malom gospodarstvu (EU Charter for Small Enterprises) je glavni dokument koji prati provedbu politika malog i srednjeg poduzetništva u EU, te u 7 država regije: Albaniji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Hrvatskoj, Kosovu, Makedoniji i Srbiji, a Republika Hrvatska primjenjuje ga od 2003. godine.
Među ostalog smo prisutne mlade upoznali sa važnim dokumentima vezanih za navedenu temu predavanja (Europska povelja o sudjelovanju mladih u regionalnom i lokalnom životu - 2003., Europska povelja o informiranju mladih 1993., Nacionalni program za mlade od 2009. do 2013. godine, EU Strategija za mlade: Investiranje i osnaživanje za razdoblje od 2010 - 2018 (An EU Youth Strategy: Investing and Empowering)).
Europska povelja o sigurnosti prometa dobar je primjer za to.
Međutim, većina, kao i Udruga gradova i općina, nikako ne mogu prihvatiti činjenicu da se u prijedlogu zakona negira Ustav, Europska povelja o lokalnoj samoupravi, odnosno da se ograničavaju slobode i prava lokalne samouprave kojom se osnovica za izračun plaće u lokalnoj jedinici temelji na plaći državnih službenika.
Europska povelja prvo je u sustavu priznanja koja dodjeljuje Vijeće Europe.
- Europska povelja o regionalnim ili manjinskim jezicima Odbor ministara VE uz pomoć Odbora stručnjaka za praćenje i ocjenu primjene EPRMJ
b) Europska povelja o lokalnoj samoupravi (preuzeta kao zakon u Republici Hrvatskoj Zakonom o preuzimanju 1997. godine) u Uvodnom dijelu navodi da su lokalne jedinice jedan od glavnih temelja svakog demokratskog sustava. Europska povelja u Uvodnom dijelu također navodi da je ostvarivanje prava građana da sudjeluju u upravljanju javnim poslovima... moguće najneposrednije na lokalnoj razini.
Europska povelja za istraživače i Kodeks o zapošljavanju istraživača su dokumenti od iznimne važnosti koji će pridonijeti zapošljavanju visokokvalificiranih istraživača te pridonijeti uspostavi motivirajuće radne okoline za istraživače.
Europska povelja o lokalnoj samoupravi i lokalna samouprava u Republici Hrvatskoj
Konkretno, u posljednja dva mjeseca od kada je Europska povelja u potpunosti stupila na snagu u Republici Hrvatskoj, Vlada je predložila (a Sabor će ih do kraja tjedna sve usvojiti) 12 zakona od interesa za lokalnu samoupravu, a da pri tome ni na koji način nije konzultirala lokalnu samoupravu, niti prihvatila prijedloge i mišljenja Udruge gradova o tim propisima.
S tim u svezi u raspravi je istaknuto, da i Europska povelja o lokalnoj samoupravi, koju je Hrvatski sabor u cijelosti ratificirao, utvrđuje obvezu konzultiranja lokalnih jedinica u postupku pripremanja i donošenja propisa, koji se neposredno tiču tih jedinica.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com