Globalno pučanstvo je 2007. godine potrošilo 90 milijardi dolara na kupnju flaširane vode.
Globalno pučanstvo je 2007. godine potrošilo 90 milijardi dolara na kupnju flaširane vode.
Oduvijek sam željela napraviti fotkicu marakeških tradicionalnih vodonoša u njihovoj uniformi (pa sam pri ruci imala jednu kovanicu) iako oni danas više ne prodaju vodu, jer flaširane vode ima na svakom koraku, svejedno su jako interesantni turistima za slikanje.
Prosječni Slovenac popije približno 56 l flaširane vode godišnje.
Procjenjuje se da je u proteklih godinu dana u maloprodaji i ugostiteljstvu prodano flaširane vode u vrijednosti 1,378 milijuna kuna.
Naša namjera nije boriti se protiv plastičnih boca, već smanjenje i ukidanje nepotrebnog i prekomjernog kupovanja flaširane vode.
No, borimo se protiv potrošački usmjerene masovne proizvodnje flaširane vode, koju je stvorio agresivni marketing. Razvila ga je industrija osvježavajućih pića, a marketing je stvorio tzv. ' ' manufactured demand ' ' ili stvarnu potrebu.
- Pijte običnu vodu - oko 10 čaša dnevno (poseban oprez srčanim i bubrežnim bolesnicima koji imaju sklonost pojačanog nakupljanja vode u organizmu; takvi bolesnici najbolje da uzimaju flaširane vode sa manjom koncentracijom elektrolita posebno natrija), izbegavajte jako hladne i gazirane napitke.
Građani u Hrvatskoj uglavnom imaju povjerenja u kvalitetu vode iz vodovoda i redovito je konzumiraju, unatoč tome tržište flaširane vode raste iako stručnjaci kažu da je voda iz boce i do dvije tisuće puta skuplja od one iz slavine.
SAD ima oko 100 domaćih brendova flaširane vode, dok se ostatak uvozi.
U nekim državama, gdje je nestašica vode pojavljuju se problemi (i posljedični nemiri) zbog iscrpljivanja vodenih izvora s ciljem prodaje flaširane vode.
Nakon objave vijesti o porastu radijacije u vodi iz vodovoda, u Tokiju je zavladala nestašica flaširane vode, bez obzira na pozive vlasti stanovništvu da ne paničari.
Na hrvatskom je tržištu, osim stalnog porasta prodaje flaširane vode, posljednjih godina prisutna i ekspanzija prodaje izvorske vode u galonima.
Godišnji profit od prodaje flaširane vode u svijetu iznosi između 75 i 100 milijardi dolara, a tržište se širi nevjerojatnom stopom rasta od 7 % na godišnjoj razini.
Prvenstveno zbog velikog porasta kupovine flaširane vode za piće.
Flaširane vode dijele se na mineralne vode, prirodne vode i stolne vode.
Prilikom izbora vrste flaširane vode nismo u stanju ispravno procijeniti kvalitetu te vode.
Stolne vode su često obična voda iz slavine, a jedina razlika je što je uklonjen okus klora Sve vrste flaširane vode proizvode se u tvornicama, a onda se kamionima prevoze u veleprodajna skladišta i onda opet kamionima u pojedine trgovine.
Unatoč neugodnostima i velikim troškovima ulaganja u flaširane vode, ne možemo biti sigurni da je unutrašnjost boce doista dobre kvalitete.
Početi piti 2 litre ili više ionizirane, odnosno mineralne vode filtrirane ili flaširane vode.
Cijene flaširane vode se naravno razlikuju prema određenim parametrima.
Povodom Svjetskog dana voda istaknuto je kako su flaširane vode jedan od izvoznih potencijala.
Pogotovo stoga što je u EU lani konzumirano 51,6 milijardi litara flaširane vode.
Od 1920. godine na tržištu se pojavljuju dva oblika flaširane vode iz Lipika i to: " Lipička alkalna jodna ljekovita voda " - punjena u bocu od 1 l i " Lipička alkalna jodna stolna voda " - punjena u bocu od 1,4 l i 0,5 l, a od 1940. godine puni se samo pod nazivom " Alaklična jodna stolna voda ".
Multinacionalne korporacije su to već odavno shvatile te kupuju, gdje god mogu, podzemne izvore i prava na distribuciju vode, a industrijska proizvodnja flaširane vode je važna komponenta u njihovim pokušajima da unovče ono što mnogi stvaraju osnovnim ljudskim pravom: pristup jeftinoj i zdravstveno ispravnoj vodi.
Plaće djelatnika Gradske uprave smanjene su za 6 % u travnju, te za dodatnih 2 % ili 4 % u srpnju 2009. godine, ukinuta je kupnja sokova i kave iz sredstava gradskog proračuna za potrebe reprezentacije, ostaje samo kupnja vode u automatu i flaširane vode za potrebe Gradskog vijeća.
Cijena flaširane vode: oko 2 - 3 kn/boca.
Mozda predlagatelji sve to i znaju, ali se nadaju profitu iz flaširane vode i novcu za odlaganje svega i svačega što se iz cijele Europe može na to mjesto lako dovesti i vlakom i kamionom.
Energetska potrošnja pijenja flaširane vode događa se na više razina.
Jedna litra flaširane vode danas već sustiže cijenu nafte što u svakom slučaju nije moralno, etički ni ekonomski opravdano s obzirom da se radi o vodi, nasušnom elementu za ljudski život.
Istraživanje Earth Policy Institute pokazalo je da čak 40 posto flaširane vode nije ništa drugo, nego voda iz slavine obogaćena mineralima.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com