Zrakoplovom se upravljalo kroz fly-by-wire sustav.
Zrakoplovom se upravljalo kroz fly-by-wire sustav.
- možda najveća promjena i najveće poboljšanje bit će uvođenje sustava Advanced Flight Control Computer (AFCC), koji će djelovati zajedno s fly-by-wire (FBW) komandama leta, čija će kombinacija bitno olakšati posao pilotima;
Moderni kokpit, digitalni elektronički borbeni sustavi i potpuno novi sustav upravljanja " fly by wire " su elementi koji dolaze u paketu s modernim inačicama F-15 Eagle.
Kako bi dodatno smanjili težinu i povećali performanse, dizajneri koriste fly-by-wire tehnologiju koju možemo pronaći u modernim avionima.
Također, to je bio prvi civilni zrakoplov s analognim fly-by-wire upravljačkim sistemom, i prvi sa spuštajućim prednjim nosom radi bolje vidljivosti pri polijetanju i slijetanju.
Osnovna namjena Sandblastera je ugradnja na novi UH-60M Black Hawk s digitalnim kokpitom i " fly-by-wire " sustavom kontrole leta.
Prvi puta u povijesti je upotrebljen gas " fly by wire ", elektronski kontroliran.
Dok je prilagodba tehničkog sastava i sustava tehničkog održavanja aviona sasvim druga stvar, po tome bi nam više odgovarao MiG-29. Kod F-16 je karakterističan sustav upravljanja avionom fly-by-wire, nema velikih pokretanja s pilotskom palicom koje u klasičnom smislu na F-16 nema.
Kako bi se pilotima olakšao posao MiG-29K je dobio " fly-by-wire " sustav kontrole letenja i " glass " kokpit.
Poznat je i kao prvi linijski putnički zrakoplov u koji je ugrađena napredna fly-by-wire tehnologija uz pomoću koje se zrakoplovom upravlja putem elektronskih impulsa.
Razvijen je i novi digitalni četverokanalni fly-by-wire sustav kontrole leta.
Novi marinski teški transportni helikopter dobit će glass cockipt i fly-by-wire (FBW) sustav kontrole leta.
Ono što je najvažnije za taj prototip jes prvi let s Fly-By-Wire sustavom upravljanja koji je imao mehanički sekundarni sustav upravljanja kao rezervu.
Dvanaestog prosinca 2003. PT3 je dobio povijesnu ulogu prvog helikoptera s Fly-By-Wire sustavom upravljanja, ali ovaj put bez mehaničkog sustava upravljanja kao sekundarnog tj. rezervnog sustava.
Avion ima devet podvjesnih točaka za naoružanje, mogućnost dodatnih spremnika za gorivo, bolju antikorozivnu zaštitu, znatno smanjen odraz na radaru i četverostruki fly-by-wire sustav komandi.
Od tog programa se očekuje razvoj vlastitih sposobnosti u tehnologijama kao što su umjetna stabilnost, fly-by-wire sustavi, napredni digitalni cockpit, napredni kompozitni materijali za strukturu aviona itd.
Rad takvog sustava, poznatog kao Fly by wire prikazuje tabela:
su30mki ima zastarjelu elektroničku opremu zas ga indijci onda zele vec sad modernizirati?? ja nisam rekao da je su30 losa, dapače to je avion s jednim od najboljih manevarskih sposobnosti uopće, al ima problema s elektronikom jer je mjesavina sveg i svacega, u odnosu na zapadne pandane (iako je to posljedica drugačijih razmišljanja zapada, posebno amera koji su se uvik vise oslanjali na stealth i elektroniku nego na manevarske sposobnosti);) indijski su30mki imaju problema s fly by wire sustavom i sa motorima, inace nebi padali svako malo s neba... ispricavam se sta sam malo pre naglo reagirao u proslom komentaru te naveo objasnjenja za moju tvrdnju. (: a ja nisam rijeci reko protiv su35 jer je po svim pokazateljima vrhunski avion koji je NAJISPLATIVIJI avion danasnjice, apsolutno prihvatljive cjene u odnosu na raptora i f35:) a vi koji dicete onaj iranski avion (f313?) koji zapravo nemoze ni letiti nego je samo propagandna maketa molim vas da nepisete gluposti o iranskoj svemoći, kao sto nije ne pričam o američkoj svemoći i poštenju (jel oni tu rijec uopce imaju u rjecniku? xd) prikaži cijeli komentar
Odmah potom stiže poruka o prekidu kruga " fly by wire ", koji nadzire pokretne dijelove na trupu zrakoplova, poput krilaca za slijetanje.
Upravljanje će biti isključivo fly-by-wire, što znači da će pritiske pilota na palicu i ostale komande primati kompjutor, koji će zatim upravljati avionom.
FLIR treće generacije i EO (elektro-optički) sustavi na jarbolu nosećeg rotora helikoptera bili bi dodani kao i FBW (Fly By Wire - elektroničke komande leta) te poluuvlačeći stajni trap.
Najbolje odlike NH90 su trup potpuno napravljen od kompozita (otporan na koroziju) i " fly-by-wire " sustav kontrole letenja.
Značajke uključuju " dual bus core " sustav avionike, potpuni glass kokpit sa višenamjenskim zaslonom i fly-by-wire.
Poznat je i kao prvi linijski putnički avion u koji je ugrađena napredna " fly-by-wire " tehnologija uz pomoću koje se avionom upravlja putem elektronskih impulsa.
Beriev Be 200 višenamjenska je letjelica amfibijskog tipa koja je prvi let imala 1998 godine.Kao što sam napomenuo radi se o višenamjenskoj letjelici, a jedna od konfiguracija je i ova protupožarna. Tankovi za vodu, a ima ih 8, nalaze ispod poda trupa letjelice.Također se mogu montirati još 4 vanjska tanka tako Be 200 može ukupno posisati 12 tona vode u 14 sekundi.Njih može izbaciti odjednom ili u osam manjih izbacivanja.Napominjem radi usporedbe da Canader nosi cca 6 tona vode.Pogon Be 200 čine dva turbofen mlazna motora specijalno dizajnirana kako bi bili neosjetljivi na koroziju u morskim uvjetima eksploatacije.Svaki od dva motora montiranih gore u korijenu krila ima 7500 kg potiska, a položaj montaže osigurava im nesmetani rad u polijetanju i slijetanju kada voda prska na sve strane.Avion je dug 32 metra sa isto tako velikim razmahom krila površine 117 kvadrata.Visina je 9 metara, prazan teži oko 27 tona, a maksimalno opterećen 41 tonu.Leti u rasponu brzina od minimalne 157 km/h do 700 km/h maksimale.Lete ga dva člana posade a ima i naprednu avioniku od fly by wire do glass cocpita.Sve u svemu nije loše - tko takve voli rekao bi jedan naš član.
U civilnom i vojnom zrakoplovstvu se u posljednje vrijeme prešlo na jedan sustav koji se naziva fly-by-wire.
Kokpit, tragikomedija ranih sedamdesetih, sa periskopskim okularom radara i konfiguracijom za pet članova posade posljednji putnički mlažnjak sa manualnim, fizičkim komandama prije novodoblja Fly-by-Wire
Tu je još nezaobilazni fly-by-wire sustav gasa, kao i ABS sustav te kontrola protiv proklizavanja.
To znači da se središte uzgona nalazi ispred središta težišta i da bi se avion, kad ne bi imao fly-by-wire elektronski sutav kontrole leta, stalno svaljivao na rep.
Kad se jednom uz pomoć fly-by-wire sustava uspostaviti kontrola nad avionom, negativna statička stabilnost omogućava mnogo bolje mogućnosti manevriranja u zračnoj borbi u odnosu na avione s prednjom centražom.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com