na rijeci RAŠI, do izvora vodovoda Rakovnik, sabirni kanal Sv. Foške do Rakovnika, sabirni kanal Donišnica-Fonte Gaju i sabirni kanal Vlaška Raša;
na rijeci RAŠI, do izvora vodovoda Rakovnik, sabirni kanal Sv. Foške do Rakovnika, sabirni kanal Donišnica-Fonte Gaju i sabirni kanal Vlaška Raša;
Na osami nedaleko od zaselka nalazi se velika trobrodna crkva sv. Foške, s upisanim četvrtastim apsidama koje trompom prelaze u polukrug kalote.
Male žarulje i lampice osvjetljavaju interijer Sv. Foške zbog kemijske reakcije koja se stvara njihovim spajanjem na ekološke baterije nastale spojem bakrene žice, slitine magnezija i pamučne vate namočene u slanu vodu.
Crkva Sv. Foške sagrađena je u 17. stoljeću.
Iz crkve je drveni rezbareni barokni oltar s gotičkim kipom sv. Flora (u crkvi sv. Foške) i dvama zvonima: jedno je 1484. izlio Antonius de Locadali, drugo 1578. majstor Santino de Regis iz Milana.
U 30 - minutnom filmu predstavljeno je s najnužnijim tumačenjem desetak obalnih i dvadesetak gradova u unutrašnjosti, a uz njih su prikazani i neki od najznačajnijih spomenika kulture na osami, kao što je srednjovjekovni grad-ruševina Dvigrad, romanička crkva sv. Foške kraj Peroja ili pavlinski samostan i crkva sv. Petra u Šumi.
Prvotno redovnička i jednobrodna građevina poput crkve sv. Foške kod Peroja i crkve sv. Franje u Puli, nakon restauracije 1864. godine postala je nizom zahvata trobrodna građevina.
Općina i UAB Svetvinčenat se svake godine prisjećaju tih žrtava, a posebice Foške Doblanović i Ruže Petrović, te svih koji su položili život na oltar domovine.
Crkva sv. Blaža i sv. Foške iz XVI. st. izgrađena je na mjestu starije, a temeljito popravljena 1895. Jednobrodna je, jednostavnoga pravokutnog tlorisa, s malom preslicom iznad ulaza.
Zohil, naglasio je vrijednost i važnost obnove crkve kao znamena duhovnosti i pobožnosti, a osvrnuo se na sve obnoviteljske radove: crkva je elektrificirana, obnovljeni su krov crkve i lopica, postavljeni novi oluci, ožbukana izvana, ofarbana izvana i iznutra, promijenjeni prozori i obnovljena metalna ograda, počišćeni su stupovi lopice, djelomično je restauriran barokni oltarni retabl u koji je postavljena velika fotografija oltarne pale koja se nalazi u sakralnoj zbirci u crkvi sv. Foške u Vrsaru.
Razvijeni prizori Kristova uzašašća nad apsidom Sv. Foške kraj sela Batvači svojim jakim kolorističkim crtežom i geometrijskom gradnjom oblika pokazuju vrhunske domete zidnoga slikarstva zapadnjačke morfologije.
Crkva Sv. Foške u Batvačima na Vodnjanštini nedavno je dobila ekološko osvjetljenje koje je osmislio vodnjanski inovator Naser Rahmonaj, o kojem smo pisali početkom travnja kad je najavio da će njegova inovacija imati upravo takvu primjenu.
Ovogodišnji će blagdan svete Foške, 13. veljače, u župnoj kronici župe Pomer ostati zabilježen po jednom izuzetno lijepom, radosnom događaju.
U blizini je srednjovjekovna crkva sv. Foške (Batvači), a uz cestu prema Peroju arheološki lokalitet Dragonera.
Kraj sjev. gradskih vrata je crkva sv. Foške, suzaštitnice Vrsara, sa sakralnom zbirkom čiji materijal potječe iz Funtane i Vrsara.
Dana 13. i 14. svibnja 2011. te 27. i 28. svibnja 2011. će se u blizini Vodnjana, na lokacijama pored crkve Sv. Foške Batvači održati radionice u sklopu europskog projekta REVITAS Revitalizacija istarskog zaleđa i turizma u istarskom zaleđu.
Kao i @robi kod Sv. Foške dobro da ga nije vlč.
Na putu prema turističkom naselju Barbariga poznatom i po antičkim ladanjskim zdanjima i radionicama putokaz će vas uputiti k romaničkoj crkvi svete Foške.
Za uključivanje u akciju nije se potrebno najaviti ili upisati, a sve informacije moguće je dobiti na info punktu kod Sv. Foške.
Stručna predavanja na temu gradnje i važnosti kažuna i suhozida održavat će se svake subote s početkom u 18.30 sati na lokaciji " tri kažuna " kod Sv. Foške.
pa, sad i ne mogu, ali ako budeš navraćala do foške pogledaj je li tamo visoki crni očalinko koji pijucka mali makjato. u foški mi je baza.
U ranom srednjem vijeku, na područje Žminja i Žminjštine, naseljava se slavensko stanovništvo, o čemu nam svjedoči biritualno groblje na lokalitetu Babina brajda koji se nalazi istočno od Žminja (sredina VIII. st.), a nedaleko od gradića kod crkve sv. Foške pronađeni su i ostaci kasnoantičkog i ranosrednjovjekovnog naselja.
Na Dan domovinske zahvalnosti Ivan Jagustin, 50 - godišnji dragovoljac Domovinskog rata i ratni vojni invalid iz Vodnjana, istrčao je u nedjelju mali maraton od crkve sv. Blaža u Vodnjanu do sv. Foške u Batvačima.
Kao najpoznatija povijesna građevina nedaleko Peroja, ističe se bazilika svete Foške (zaštitnica od glavobolje, reumatizma i artritisa) koja je predstavljala mjesto hodočašća pa je na samom ulazu izgrađen veliki trijem.
Na groblju u Cerionu imamo grobnu kapelicu posvećena sv. Matiji i sv. Valentinu te u Baratu, crkvicu sv. Blaža, sv. Foške i na brdu Tićan, crkvicu posvećenu sv. Panteleonu.
Najprije su razmišljali o osvjetljenju vanjskog i unutarnjeg prostora Sv. Foške, no kad je osvjetljenje postavljeno vani, netko ga je oštetio, vjerojatno iz radoznalosti pa su ga uklonili, kaže Rahmonaj.
U lopici Sv. Foške kraj Peroja graditelj je stupove povezao lukovima, a u onoj Bl. Djevice Marije Svetomore kraj Žminja, u koju su ugrađeni ostatci rim. hrama, stupovi su barokni anđeli (karijatide).
Danas se nalaze na zvoniku župne crkve Sv. Martina, a preslica Sv. Foške ostala je tako bez oba zvona.
Prvi put sam na taj pojma naišla kad sam pisala o istarskom« Stonehenge »(link), zatim se pozitivna zračenja spominju kod crkve Svete Foške u blizini Peroja (link).
U Pomeru je još i crkvica Sv. Foške, a u njezine zidove ugrađeno je niz antičkih spolija.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com