Vole meku humusnu zemlju, obilno zalijevanje za vrijeme ljetnih mjeseci i povremeno prskanje (može se dodati folijarno gnojivo), čime se potiče rast lišća.
Vole meku humusnu zemlju, obilno zalijevanje za vrijeme ljetnih mjeseci i povremeno prskanje (može se dodati folijarno gnojivo), čime se potiče rast lišća.
trulež korijena mandarine (Phytophthora spp.) primjeniti folijarno u jesen od početka promjene boje plodova i tijekom dozrijevanja.
VANESSA CARDUI Stričkov šarenjak - vrsta se ubraja u migrante koji dolijeću iz drugih područja - sklona je masovnom rojenju - periodični je štetnik, a gusjenica mu najradije napada leguminoze - kod nas su bile registrirane štete na lupini i soji - uz običnog crvenog pauka smatra se najopasnijim štetnikom soje kod nas - hrani se i biljkama iz drugih porodica, pa tako i suncokretom, duhanom i artičokom, a posebno često i korovima, naročito čičkom (Carduus) i drugim vrstama iz porodice Compositae - mlade gusjenice izgrizaju zelene dijelove lista, ostavljajući epidermu neoštećenu, no odrasle gusjenice potpuno izgrizaju zelene dijelove, povezujući ih pređom - biologija ove vrste nije kod nas dovoljno proučena - leptiri masovnije lete u proljeće - ženke odlože prosječno 500 jaja na razne biljke - razvoj gusjenica traje 2 3 tjedna - najčešći je napad u lipnju - kukulje se na biljkama, a kukuljica visi naglavce povezana nitima - kako ima 2 3 generacije, napad gusjenica može nastupiti i kasnije, tijekom vegetacije - zapaženo je i odlijetanje leptira prve generacije prema sjeveru - vjerojatno je migracija slična onoj opisanoj kod vrsta sovica koje su također migranti - brojnost šarenjaka smanjuje temeljito suzbijanje korovnih biljaka domaćina poput čička, strička i sličnih vrsta - s obzirom da gusjenice najčešće napadaju biljke dosta uznapredovala razvoja pragom odluke za suzbijanje se smatra najmanje 2 gusjenice po biljci - kako se štetnik često javlja samo u žarištima, moguće je i lokalno tretiranje - preporučuje se primjena insekticida navedenih za folijarno suzbijanje sovica pozemljuša.
ZA FOLIJARNO PRIHRANJIVANJE (preko lista) Na predhodno opisan način, dobiveni ekstrakt, razređuje se sa deset dijelova vode.
- gnojenje i folijarno prihranjivanje biljnog materijala koje raste u nepovoljnim uvjetima (drvoredi i slično),
Na izrazito karbonatnim tlima, (indikator visoke alkalnosti je pH u KCl-u viši od 7, umjesto KAN-a treba koristiti AN (80 % količine KAN-a, amonijski nitrat, 33.5 % N) ili prihranu obaviti folijarno otopinom uree (zajedno sa zaštitom) i to u koncentraciji 0,4 % do cvatnje, a 1.0 % nakon cvatnje, ili pak nekim drugim tekućim gnojivom koje može sadržavati pored NPK, mikroelemente i zaštitna sredstva.
Bonus 13 - 2 - 44 folijarno gnojivo koje se koristi u fazi intezivnog rasta ploda.
Moguće je biljke prihranjivati folijarno (putem lista) ili preko tla.
Poslije svake druge ili treće berbe krastavci se prihranjuju folijarno i to 0,5 % - tna otopina Uree 46 % N dok su listovi još mladi, a 1 % - tna otpina Uree 46 % N kada je list potpuno razvijen.
Masline treba tretirati folijarno s Ureom i to do 4 % (4 kg Uree/100 l vode), vinograde do 1 % i ostale voćke do 1,2 %.
Ono, što svatko u svom vinogradu ili masliniku može poduzeti, jest interventno prskanje vodom preko lista - folijarno.
One pak od njega proizvode humus od kojeg se proizvodi humusni čaj koji služi kao folijarno gnojivo i zaštita od bolesti.
Kod ove bolesti je od gotovo iste važnosti sprečavanje kondenzacije vode na biljnim dijelovima, držanje biljaka na dovoljnim razmacima zbog boljeg prozračivanja i dobru ventilaciju uzgojne komore kao i folijarno tretiranje botriticidima.
U trećoj varijanti je za osnovnu gnojidbu korišteno 500 kg/ha NPK (SO3) 7:14:21 i 200 kg/ha MAP (NP) 11:54, te je dva puta prihranjeno sa 300 kg/ha KAN-a i folijarno Fertinom P.
Jedino što maslinari mogu napraviti je ranojutarnje folijarno prskanje, dakle preko lista.
Za željezne kloroze koristit Multi micro Fe 6 % u količini 0,1 % folijarno.
Folijarno se mogu primjeniti u svim kulturama, ali se najčešće primjenjuju u žitaricama, kukuruzu i kupusnjačama.
100 do 140 kg/ha (30 do 50 % pred sadnju, a ostatak uz 2 do 3 prihrane, može i folijarno),
U fazama rasta kada se pojavi nedostatak željeza koristiti Multi micro Fe folijarno više puta samostalno ili sa zaštitnim sredstvima.
Folijarno-mineralna sredstva će promovirati tvrtka Velebitagro iz Zagreba.
Ujesen nakon berbe, prije nego što lišće počne mijenjati boju, može se obaviti gnojidba voćaka dušičnim gnojivom, odnosno folijarno ureom.
Prihranjivanje za vrijeme cvatnje U vrijeme pred cvatnju ruže je potrebno dohraniti folijarno preko lista.
Postupak je jednostavan: kad pripremimo otopinu za prskanje, dodamo folijarno gnojivo po pisanoj recepturi.
Svakako vodite računa kad prskate ružu preparatima kojima ste dodali folijarno gnojivo da to bude kasno navečer, nikako po suncu
Postoje preparati koji sadrže željezo i neke mikroelemente, a biljci se unose folijarno (preko lista).
Folijarno se može primijeniti i Fertina Fe koja sadrži 4,5 % željeza u obliku FeSO4 i 1,5 % željeza u obliku kelata.
S obzirom da niske temperature u feno fazi u kojoj se sada nalaze voćke uzrokuju stres, preporučamo voćarima da u voćnjacima u kojima su zabilježene niske temperature obave folijarno tretiranje fiziološkim bio stimulatorom kao što su Drin, Poly-Amin, Protifert.
Mineralna gnojiva koja mogu biti jednostavna (jedan element) i složena (više elemenata), najčešće primjenjujemo tijekom vegetacije folijarno, putem lista.
U vinogradarstvu se koristi kao sredstvo za otklanjanje željezove kloroze i to tako da se 10 % otopina u vodi dodaje u tlo (obavezno zimi, najviše do 10 l/trs) ili se u koncentraciji od 0,5 % (zajedno s ureom, također u 0,5 % koncentracije) dodaje lozi kod koje se zapaža ova poremetnja, prskanjem lišća, tj. folijarno.
Kukuruz se može folijarno prihraniti i 3 % - tnom otopinom Fertine R u fazi 6 - 8 listova.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com