Još se jedan čimbenik rasta kojeg inače nije baš jednostavno naći u ostalim namirnicama, nalazi u kamenicama, a to je folna kiselina.
Još se jedan čimbenik rasta kojeg inače nije baš jednostavno naći u ostalim namirnicama, nalazi u kamenicama, a to je folna kiselina.
Folna kiselina je čimbenik rasta za mnoge stanice, a posebice za crvene stanice krvi koje se stvaraju u koštanoj srži.
Folna kiselina važna je tijekom trudnoće kao neophodni element za normalni rast i razvoj ploda - fetusa, a kod odraslog organizma pomaže u " borbi " protiv kroničnih upalnih procesa koji svakodnevno vrebaju unutar naših stanica i poništava njihovo štetno djelovanje.
Poriluk sadrži važne nutrijente kao što su vitamin C, vitamin B6, željezo, mangan i folna kiselina, a može smanjiti razinu lošeg kolesterola, regulirati šećer u krvi, te čak pomoći u borbi protiv raka.
Folna kiselina je posebno važna tijekom perioda brzog rasta i diobe stanica, kao što je to u ranom djetinjstvu i trudnoći.
Folna kiselina ima zaštitni učinak za normalni razvoj neuralne cijevi (kralježnice).
No, folna kiselina ima i mnoge druge korisne učinke osim opisanih.
Istraživači smatraju da bi visoka razina homocisteina mogla biti povezana sa razvojem Alzheimerove bolesti, a vitamini B12 i folna kiselina bi u tom slučaju mogli pomoći u prevenciji, s obzirom da smanjuju razinu homocisteina u krvi.
Važno je zapamtiti da folna kiselina ne djeluje samostalno, već joj je potrebno međudjelovanje s ostalim prehrambenim i hranjivim tvarima, pa tako pripravci folata ne mogu sami za sebe održati nisku razinu homocisteina u krvi.
Kod trudnica folna kiselina smanjuje rizik deformacije fetusa koja je vezana uz središnji živčani sustav.
Folna kiselina (koju nazivamo i folatom) djeluje s drugim vitaminima B kompleksa u složenom radu svake stanice organizma i pojedinih organa u cjelosti.
Također, folna kiselina je ključni B vitamin, neophodan za proizvodnju i funkcioniranje zrelih crvenih krvnih stanica (eritrocita) koji se proizvode u koštanoj srži.
Folna kiselina, koje ima u šparogi, pridonosi i zaštiti tijela od raka pluća, debelog crijeva i uterusa.
Dagnje Što je u njima: Selen, željezo, folna kiselina, vitamin A, vitamini B skupine, jod i cink.
U najvećem broju slučaja, anemija je uzrokovana deficitom željeza ili deficitom nekih vitamina (B12 i folna kiselina).
1) Vitamin C nepremostiv je u radu neurotransmitera, u toj mjeri važan da mozak ima sposobnost izvlačenja C vitamina iz krvi direktno za građu neurotransmitera. 2) Vitamin B12 održava myelin, tvar koja čini ovojnice živčanog tkiva. 3) Vitamin B6 se bori protiv umora i preosjetljivosti. 4) Folna kiselina pospješuje rad neurotransmitera i bori se protiv depresije i bezvoljnosti. 5) Željezo brine za zdravo moždano tkivo.
Folna kiselina smanjuje razinu homocisteina koji se povezuju s oštećenjem krvnih žila i ometanjem cirkulacije u mozak.
Prva na listi preporuka je folna kiselina.
Folna kiselina (vitamin B9) sprječava defekte neuralne cijevi, a to su teška oštećenja mozga i kralježnice koje se svake godine u SAD javljaju u više od 3,000 trudnoća.
Folna kiselina je stabilna na toplinu u neutralnim i bazičnim otopinama, dok je nestabilna u kiselim otopinama.
U vodenim otopinama folna kiselina je stabilna pri 100 C tijekom perioda od 10 h i to u pH rasponu od 5,0 - 12,0, kada je otopina zaštićena od svjetla, no kada je pH otopine manji od 5,0 postaje izuzetno nestabilna. [ 2,3,5 ]
Pored potentnog trija hvatača radikala A, C i E, vitamini B6 i folna kiselina (B9) su također važni za ispravni imunološki sustav.
Folna kiselina prvi je put izolirana iz listova špinata šezdesetih godina prošlog stoljeća, a ime joj dolazi od latinske riječi folium što znači list.
Folna kiselina pomaže tijelu da se zaštiti od raka pluæa, debelog crijeva i uterusa.
Folna kiselina sudjeluje u stvaranju crvenih krvnih stanica, sudjeluje metabolizmu toksina i histidina, stvaranju metionina, citozina i timina.
Također folna kiselina utječe na rast, gubitak pigmenata u kosi i gastrointestinalne smetnje.
Prehrana koja obiluje vitaminima folatima (folna kiselina co) smanjuje izglede za proizvodnju abnormalnih spermija koji mogu dovesti do začeća djece s genetskim poremećajima.
Vitamin C, vitamin A, piridoksi, pantotenska kiselina, folna kiselina i drugi ljekoviti sastojci svrstavaju ružmarin na sam vrh liste bilja koje može pomoći u prevenciji i liječenju raka, naročito raka kože.
Folna kiselina je važna za brojne metaboličke procese, obnovu stanica i crvenih krvnih zrnaca.
Ne piti alkoholna pića (Međutim, za većinu autora jedna čaša vina na dan nije rizična), jer alkohol oštećuje jetra, uništava neke bjelančevine i vitamine, osobito B1 (tiamin), B3 (niacin) i B9 (folna kiselina) i povećava opasnost od slobodnih radikala - alkohol je osobito opasan za žene, a povezano s nastajanjem raka, jer alkoholom oštećena jetra ne mogu metabolizirati ženske hormone estrogene, koji se nemetabolizirani, tj. nepromijenjeni, nakupljaju u dojkama, jajnicima i rodnici, što može pospješiti tumorske procese;
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com