Također, gradonačelnik će se osobno angažirati na suradnji s ovlaštenim stručnim službama i vlasnicima autorskih prava kako bi se Spomenik borcu, rad hrvatskog kipara Frana Kršinića, što prije obnovio i vratio u izvorni oblik.
Također, gradonačelnik će se osobno angažirati na suradnji s ovlaštenim stručnim službama i vlasnicima autorskih prava kako bi se Spomenik borcu, rad hrvatskog kipara Frana Kršinića, što prije obnovio i vratio u izvorni oblik.
U parku se nalazi i zdenac kojeg je projektirao Josip Seissel (koji ima svoju ulicu u Dugavama), na žalost, sada je devastiran, a u doba otvaranja u njemu je bila i skulptura dječaka s frulom Frana Kršinića čija mi je sudbina nepoznata.
Učenik je Vanje Radauša, Frana Kršinića i Antuna Augustinčića, dobio je brojne nagrade i priznanja, poput Rembrandtove nagrade, izlagao na čuvenom pariškom trgu Place Vendôme a njegove se skulpture nalaze u najeminentnijim muzejima svijeta, poput Muzeja moderne umjetnosti (MOMA) u New Yorku, pariškom Muzeju moderne umjetnosti i londonskoj Tate Gallery.
Parcelacijski elaborati su u izradi i za rekonstrukcije Ulice Frana Kršinića i Ulice Krste Odaka.
U ovoj zbirci istiću se djela KSENIJE KANTOCI, FRANA KRŠINIĆA, MARIJE UJEVIĆ, ŠIME VULASA, IVE DULČIĆA, ĐURE SEDERA, LJUBE IVANČIĆA i mnogih drugih.
Trenutačno se obavljaju radovi na izgradnji mreže u Benkovačkoj ulici, Jadranskoj ulici, Ulici Antuna Barca, Ulici Frana Kršinića, Ulici Josipa Hatzea i Ulici Ive Mašine, a u tijeku su radovi u ulicama Ivana Lučića, Antuna Barca, Krste Odaka, Benka Benkovića i Putu Bokanjca.
Kip borca na straži u prirodnoj veličini, rad poznatog hrvatskog kipara Frana Kršinića, postavljen 1957. godine na bivšem Trgu oružja podno ulaza u tvrđavu Revelin, a nasilno uklonjen početkom devedesetih, Grad Dubrovnik dužan je o svome trošku - obnoviti.
Figuralika Milke Vukelić istodobno zgušnjava neke osobine skulpture Frana Kršinića i Pavla Perića.
Već se prilično vremena potrošilo u raspravama o mogućnostima obnove spomenika Borac na straži, djelu velikog hrvatskog kipara Frana Kršinića, koji je o desetogodišnjici obljetnice oslobođenja Dubrovnika od fašizma u Drugom svjetskom ratu, svečano otkriven na Trgu oružja podno Revelina, u listopadu 1954. godine, a divljačkim činom, u dva pokušaja srušen koncem 1992. godine.
U Biseru Jadrana Korčula autori opisuju kako su znamenite korčulanske obitelji i ljudi poput Jakova Baničevića, Marka Pola ili Frana Kršinića, ali i običan korčulanski svijet, brodograditelji, klakari, težaci i ribari oblikovali lice otoka, utkali sebe u taj jedinstven prostor.
Tom je prilikom na grob Dr. Ivana Novaka i njegove supruge Mile vraćen spomenik u obliku lava, djelo kipara Frana Kršinića dovršeno 1935. godine kojeg su pripadnici mađaronske ekstremeističke organizacije Štuka srušili, po jednim 1941., a po drugim izvorima 1942. godine.
Među vedre vijesti mogli bismo svrstati i ovu o materijalu, koji se priprema u Savezu antifašističkih boraca i antifašista Republike Hrvatske, vezano na buduće poslove s Ministarstvom kulture RH, i u kojem se, među uništenim memorijalnim obilježjima Drugog svjetskog rata od državnog značenja, navodi i Spomenik u Dubrovniku, djelo kipara Frana Kršinića, otkriven na Trgu oružja 1954. godine, kao jedan od središnjih spomenika NOR-u dubrovačkoga kraja.
Tako je ostvaren po mnogočemu jedinstven kipored s reprodukcijama najčuvenijih hrvatskih kipara, poput Ivana Meštrovića, Frana Kršinića, Vanje Radauša, Ivana Rosandića i Belizara Bahorića, te originalnim djelom Marije Ujević...
U Ulici Frana Kršinića za sad nisu stvoreni uvjeti, ali da smo mislili na Ulicu Frana Kršinića, kompletnu Gaženicu, Crvene kuće i sve što je sjeverno i istočno od magistrale, dokazuje i to što smo u magistralu postavili cjevovod.
O autoru: Josip Cmrok završio je 1956. godine Školu primijenjene umjetnosti u Zagrebu, Odjel keramike, u klasi prof. Blanke Dužanec, a na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu diplomirao je 1962. godine u klasi prof. Frana Kršinića.
Nepobitno je ipak da je smjer Cmrokova stvaralaštva, njegove temelje i njegovo polazište u velikoj mjeri odredilo školovanje kod vrhunskih umjetnika - kod Blanke Dužanec (keramika) na Školi primijenjene umjetnosti u Zagrebu, te kod Frana Kršinića i Vanje Radauša (kiparstvo) na zagrebačkoj Akademiji likovnih umjetnosti i u Majstorskoj radionici.
U izbor su uključeni i kiparski radovi Ivana Rendića, Antuna Augustinčića, Tome Rosandića, Frana Kršinića, Petra Pallavicinija, Vanje Radauša, a u postavu koji potpisuje arhitekt Oleg Hržić ističe se rana dionica opusa Ivana Meštrovića: neka od djela koja je kipar izradio za nerealizirani Kosovski hram, poput monumentaliziranoga torza Banović Strahinja (1908).
Primjerice, skulpturu Buđenje Frana Kršinića, ovom prigodom u Paviljonu, kupio je knez Pavle na izložbi Pola vijeka hrvatske umjetnosti, koja je priređena 1938. u Domu hrvatskih likovnih umjetnika u Zagrebu.
Veslati je prestao zbog nedostatka vremena jer je studirao kiparstvo (kod Frana Kršinića).
Otkako je otvoren prije nešto više od dvije godine, hotel Korsal na Šetalištu Frana Kršinića u Korčuli postao je otkriće za brojne domaće i inozemne goste.
Osobno sam uputila apel za spas Dubrovačkog Primorja HAZ-u, na što je akademija imenovala akademika Frana Kršinića za izvješće o cijelom ovom problemu.
Među više od tisuću umjetnina Zbirka je sadržavala djela Vlahe Bukovca, Mate Celestina Medovića, Ice Kršnjavog, Ivana Meštrovića, Frana Kršinića, Emanuela Vidovića i mnogih drugih.
Kip koji je u Domovinskom ratu pretrpio oštećenja djelo je Frana Kršinića jednog od najistaknutijih kipara dvadesetog stoljeća.
Na pitanje je li se ugledao u svoje prethodnike Frana Kršinića i Ivana Meštrovića, koji su izradili skulpture Nikole Tesle, Jelisić je odgovorio negativno.
Dosad je novom metodom na tri izložbe prikazano devet djela za slijepe, skulptura i slika moderne umjetnosti - »Crtač« Lea Juneka iz 1940., skulptura »Portret Sanje« Dušana Džamonje iz 1960., reljef Frana Kršinića »Daphnis i Cloe« iz 1920., »Golgota« Ljube Babića, replika bana Jelačića, »Pas« Branislava Deškovića, »Žena« Ksenije Kantoci i »Glava A.
Mihanovića, Ivana Meštrovića, Ive Kerdića, Frana Kršinića i Branislava Deškovića do suvremenih velikana kista, dlijeta i novih medija, nižu se remek-djela pejzažnog, figuralnog i apstraktnog slikarstva, portretne i animalističke plastike te konceptualne umjetnosti, umjetničke fotografije i video-arta.
U njegovom atriju, kao i na nekoliko lokacija u centru mjesta mogu se vidjeti izložen dio mozaika apstraktnih i figuralnih kompozicija nastalih 1968. Početkom osamdesetih u renoviranoj palači Franulović Repak otvoren je stalni postav Međunarodne poklon zbirke crteža, grafika i skulptura, nastale nakon razornog plimnog vala 1978. U zbirci se izdvajaju djela Ede Murtića, Koste Radovanija, Marije Ujević, Frana Kršinića i napose dvije skulpture Henryja Moora kao takve jedine na području Hrvatske.
Također, preuzeo je inicijativu osobno se angažirati na suradnji s ovlaštenim stručnim službama i vlasnicima autorskih prava kako bi se Spomenik borcu hrvatskog kipara Frana Kršinića što prije obnovio i vratio u izvorni oblik.
Smrt je naprasno prekinula iznimno intrigantan opus ovog ' čovjeka krhkog zdravlja i kipara odlučnog reza ', umjetnika samotnjaka koji je diplomirao 1951. godine na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu te je pohađao specijalku kod profesora Frana Kršinića do 1953. Po završetku Akademije boravio je na tromjesečnom studijskom boravku u Parizu, gdje se ponovo vratio na dvomjesečni boravak 1979. godine.
Taj spomenik je srušen 1992. godine (mada je bio opravdano tretiran kulturnom baštinom kao rad hrvatskog kipara akademika Frana Kršinića).
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com