Dieudonné, veoma poznati francuski matematičar, član grupe Bourbaki, u svojoj knjizi A panorama of pure mathematics - As seen by N.
Dieudonné, veoma poznati francuski matematičar, član grupe Bourbaki, u svojoj knjizi A panorama of pure mathematics - As seen by N.
Naziv koeficijent je uveo francuski matematičar Viete u 16. st.
Otac fraktala je francuski matematičar Benoit Mandelbrot.
Prvi prirodni broj za koji ne vrijedi je n = 23. Francuski matematičar Lame 1847. uputio je Pariškoj akademiji podnesak s " rješenjem " Fermatova teorema, a rješenje se zasnivalo na pretpostavci da prsten cijelih ciklotomskih brojeva ima jednoznačnu faktorizaciju.
1772. godine, talijansko-francuski matematičar i astronom Joseph Louis Lagrange (1736 - 1813) teoretski je proračunao da se pod strogo određenim uvjetima može postići stabilna ravnoteža triju tijela.
Onu prazninu koju je možda najbolje opisao, Blaise Pascal, francuski matematičar i čudo od djeteta:
On je bio francuski matematičar koji je najpoznatiji po razvoju fascinantnog fraktala koji nosi njegovo ime - Mandelbrotov skup.
Prvi ju je jasno izložio i razradio francuski matematičar René Descartes, rođen 31. ožujka 1596.
Slične proračune proveo je i francuski matematičar Urbain Jean Joseph Le Verrier i, na temelju njih, astronomi berlinske zvjezdarnice godine 1846. otkrivaju novi planet Neptun.
1857. umro je Augustin Louis Cauchy, francuski matematičar.
Krajem 18. st. francuski matematičar i astronom Jean Charles de Borda je predložio naziv metar za 40 000 000 - ti dio velikog kruga, odnosno duljine meridijana koji prolazi kroz Barcelonu i pripadajućeg mu antimeridijana.
1768. rođen je (Jean - Baptiste) Joseph Fourier, francuski matematičar i fizičar.
Za daljnji razvoj algebre tijekom renesanse osobito je zaslužan znameniti francuski matematičar koji to nije bio: François Viète (1540. - 1603.) po struci je bio pravnik.
Kada je Mandelbrotu bilo dvadeset godina došao mu je u ruke već zaboravljeni rad " Mémoire sur l ' iteration des fonctions rationelles ", što ga je za vrijeme prvog svjetskog rata napisao francuski matematičar Gaston Julia.
Eduard Lucas (francuski matematičar, 19. st.) karakterističnu je numeričku sekvencu brojeva nazvao Fibonaccijevim nizom.
Francuski matematičar i astronom Jean Charles de Borda je predložio naziv " metar " za 40 000 000 - ti dio netom izmjerenoga velikog kruga.
Bertrandov paradoks je problem iz vjerojatnosti, koji je francuski matematičar Joseph Bertrand (1822. 1900.) predstavio u svom djelu Calcul des probabilités (1888.) kao primjer koji pokazuje da vjerojatnosti ne moraju biti dobro određene ako metoda kojom generiramo slučajnu varijablu nije jasno zadana.
Alain Connes (Draguignan kod Cannesa, 1. travnja 1947.), francuski matematičar, dobitnik Fieldsove medalje 1982., profesor na institutu IHÉS u Bures-sur-Yvetteu i profesor na Collège de France.
Algebarske sheme uveo je francuski matematičar Alexandre Grothendieck 1957. a do, u osnovi, iste ideje došao je i Pierre Cartier.
Francuski matematičar i astronom Pierre Simon de Laplace, čiji je rad bio ključan za razvoj matematičke astronomije i statistike, rođen je 1749. godine u Beaumont-en-Augeu u Normandiji.
BLAISE PASCAL (1623. - 1662., francuski matematičar i filozof)
Blaise Pascal (1623 - 1662) bio je francuski matematičar, fizičar i filozof.
To su tri otkrića: jedno otkriće je napravio veliki francuski matematičar i fizičar Poin Care gdje je pokazao da je Laplace bio u krivu.
Francuski matematičar Le Verrier, koji je predvidio njegovo postojanje, upravo ga je zbog te užarenosti nazvao Vulkan.
Jules Henri Poincaré, slavni francuski matematičar i teoretski fizičar.
Francuski matematičar i teoretičar znanosti Henri Poincare kaže: " Sumnjati u sve ili vjerovati svemu: ovo su dvije jednako praktične strategije.
To je učinio francuski matematičar Simon Laplace, zatvorivši konačno ta vrata nakon Decartes-a.
Novi pomak u ovom razdoblju predstavlja francuski matematičar i tvorac analitičke geometrije Rene Descartes.
Do 1640 - tih, francuski matematičar Blaise Pascal otkrio je stroj sposoban množiti i dijeliti kojeg je kasnije poboljšao Gottfried Leibnitz, isti čovjek kojem je pripisano postavljanje principa binarnosti - brojevnog sistema sastavljenog od nula i jedinica koji je fundamentalni jezik kojim govore sva moderna računala
" Blaise Pascal (1623. 1662.) je francuski matematičar, jedan od začetnika razvoja matematičke analize, diferencijalnog i integralnog računa, fizičar i filozof koji je u početku bio pod jakim utjecajem Descartesova racionalizma da bi se kasnije okrenuo žestokoj kritici takve filozofske misli.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com