Potom je bio četiri godine u Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji u Visokom (1986 - 1990.).
Potom je bio četiri godine u Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji u Visokom (1986 - 1990.).
U naše vrijeme je tako fra Perica Vidić, akademski slikar i član Akademije nauka i umjetnosti BiH, a njegova subraća fra Nikola Bošnjak i fra Stjepan Pavić, oba profesori na Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji u Visokom, strastveni su kolekcionari slika, grafika, crteža, kipova, starih knjiga, djela umjetničkog obrta.
Maturirao sam na Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji u visokom, a teologiju sam studirao i diplomirao na Franjevačkoj teologiji u Sarajevu, a u Frankfurtu sam diplomirao matematiku i fiziku na Prirodnoslovnom fakultetu.
Osnovnu školu pohađao je u rodnom mjestu, Splitu i Bolu, a maturirao na Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji u Dubrovniku.
Književni krug Split organizirao je u utorak 28. rujna 2010. godine u Zavodu HAZU predstavljanje knjige fra Gašpara Vinjalića Kratki povijesni i kronološki pregled važnijih zbivanja koja su se dogodila Slavenima u Dalmaciji Hrvatskoj i Bosni 1514. - 1769. Knjigu je preveo, dodao podnaslove i uputnice na vrela fra Bruno Pezo, profesor na Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji s pravom javnosti u Sinju.
Fra Joško Kodžoman, profesor njemačkog jezika, filozofije i logike na Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji u Sinju, govorio je o okolnostima pokretanja u Makarskoj, i ciljevima časopisa.
U prvom dijelu objavljene su dvije skladbe posvećene Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji, prvoj gimnaziji na hrvatskome jeziku u Dalmaciji, a izvedene su u prigodi 150. obljetnice prava javnosti Gimnazije, održane 11. prosinca 2004. godine.
Četvrta gimnazija Marka Marulića iz Splita na prvom je polugodištu imala prolaznost učenika od čak 91 posto, dok je zadnje mjesto na ljestvici s 19 gimnazijskih programa iz dalmatinskih županija, pripalo Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji u Sinju.
Danas se sjemeništarci školuju s ostalim učenicima i učenicama u Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji.
Punih 40 godina bio je profesor na Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji i duhovnik pri Franjevačkom sjemeništu Sinj, te prvi urednik glasnika Gospa Sinjska.
- Fra Karlo Bašić, kraće vrijeme pastoralac u teškim poratnim vremenima, potom profesor njemačkoga i francuskoga na Franjevačkoj klasičnoj Gimnaziji, jedno vrijeme ravnatelj Gimnazije.
Taj nedostatak pokušava nadoknaditi ova knjiga koja govori o cetinskom kraju odprapovijesti do naših dana; o Sinju, njegovom nastanku, prvom spomenu, duhovnom, kulturnom i ekonomskom usponu, o Svetištu Čudotvorne Gospe Sinjske, o fratrima čuvarima Svetišta, o viteškoj igri Alci, Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji, Zbirkama franjevačkog samostana, knjižnici, znamenitim ljudima propovjednicima, piscima, pjesnicima, kiparima, slikarima, graditeljima i dobročiniteljima...
Jurišić: Za profesora na Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji u Sinju došao sam poslije diplome na Filozofskom fakultetu klasične filologije.
U rodnom mjestu pohađa i završava osnovnu školu. 1963. godine pristupa u Franjevačko sjemeništa u Sinju te nakon četiri godine polaže maturu na Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji.
Prešavši preko Alkarskog trkališta, uputili su se prema Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji.
Prešao je Cetinu i u Sinju je, na Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji, završio srednju školu (1925. - 1930.).
Kao profesor na Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji u Sinju za vrijeme Drugog svjetskog rata podjeljujući sakramente u Brnazima jednom umirućem ranjeniku, živ je u 33 - oj godini života od nacističkih zločinaca 24. rujna 1943. bačen u goruću kuću i potpuno izgorio.
- Fra Augustin Akrap, kao mladi svećenik pastoralno je djelovao u teškim poratnim vremenima a potom je čitav život predavao hrvatski jezik na Franjevačkoj klasičnoj Gimnaziji gdje je više godina obnašao službu ravnatelja.
Nakon uvodne riječi dopredsjednika Ogranka Ratka Krstičevića o knjizi su govorili profesor na Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji u Sinju fra Blaž Toplak, nekadašnji župnik župe Sv. Ilije, a danas župnik u Staševici fra Vinko Prlić i sam autor Mile Vidović.
Zbirka fra Stipice Grgata Pod križem ova mladost posvećena je Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji u Sinju, prvoj gimnaziji na hrvatskom jeziku u Dalmaciji.
Gospođi Bach je ogulinska Gimnazija bila četvrto i posljednje odredište na ovom književnom proputovanju kroz Hrvatsku koje je u pratnji suradnice Odjela za jezik Goetheovog instituta u Zagrebu gđe Claudie Pilling započela u Vodicama, zatim je gostovala u Gimnaziji Metković te u Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji u Sinju.
Nakon završene osnovne tada pučke škole koju je pohađao u rodnom mjestu školovanje nastavlja na Franjevačkoj klasičnoj gimnaziju u Varaždinu.
Od 1966. do 2004. predavao je grčki i latinski jezik na Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji u Sinju.
Završila je VII. gimnaziju u Zagrebu 1992. Na Katoličkom bogoslovnom fakultetu završila je studij kršćanske duhovnosti 1995. Na Filozofskom fakultetu u Zagrebu završila je studij kroatistike i povijesti 2001. Predavala je hrvatski jezik i povijest 2001 2003. u Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji u Visokom (BiH).
Dekretom Nadbiskupskog ordinarijata u Splitu, a na prijedlog inicijativnog odbora, za duhovnika podružnice imenovan je fra Nediljko Jukić, profesor biologije na Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji u Sinju.
Odlukom Uprave Provincije na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu studira Hrvatski jezik i komparativnu književnost od 1965. do 1972., nakon čega preuzima profesuru na Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji, gdje ostaje do prisilnog umirovljenja uzrokovanog prvenstveno teškom bolešću a i visokom životnom dobi.
Vrativši se u Sinj na mjesto profesora na Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji, ujedno je imenovan i urednikom misijskog vjesnika Nikola Tavelić.
Provincijala izabrala osoba kojoj je on predavao na Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji u Sinju.
Filipović je deset godina bio profesor hrvatskoga jezika i književnosti na Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji u Visokom, gdje je u šest ratnih godina vršio i službu odgojitelja sjemeništaraca.
Nakon osnovnog školovanja, 1934. g. stupa u kapucinsko sjemenište u Varaždinu gdje pohađa srednju školu na Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com