9. svibnja 2011. postavljen je vitraj na koru našim Utemeljiteljima, sv. Franjo Saleški i sv. Ivana de Chantal.
9. svibnja 2011. postavljen je vitraj na koru našim Utemeljiteljima, sv. Franjo Saleški i sv. Ivana de Chantal.
Kako katolici i nehotice, (budući da žive u tom pokvarenom društvu) ne znaju uvijek u tim stvarima razlikovati dobro od zla, sastavili smo im u 14. odsjeka najvažnije ćudoredne smjernice kako ih u svijetu i kod nas naučava živo učiteljstvo Crkve (Sv. Otac Papa i biskupi) najodličniji bogoslovi (sv. Toma Akvinski i sv. Franjo Saleški).
Savojski biskup sv. Franjo Saleški naredio je da se g. 1626. pokrene postupak za Petrovo proglašenje blaženim.
Štovanje sv. Josipa započelo je oko 850. godine u Reinchenau, a kasnije su ga osobito promicali sv. Bernard iz Clairevauxa, sv. Terezija Avilska, sv. Franjo Saleški, Ivan Gerson, Franjevci i papa Siksto IV, koji je uveo blagdan sv. Josipa obveznim za svu Crkvu.
Čistoća je ljiljan među krepostima i čini ljude gotovo jednake anđelima. sv. Franjo Saleški
Prvobitno je sv. Franjo Saleški htio da sestre nemaju tri zavjeta, nego samo da polažu zavjet ljubavi, u kojemu su sadržani svi zavjeti.
To je brdo Kalvarija, škola ljubavi, kako piše sv. Franjo Saleški na kraju Teotima, cilj i dovršenje ljubavi.
Na blagdan Sv. Franje Saleškog bili smo u pohodu Sestrama od Marijinog Pohođenja - koje je inače utemeljio Sv. Franjo Saleški.
Za to ne treba nikakvih drugih umjetnih zahvata doli jednostavno ljubiti; kao što se igrati uči igrajući se, kao što se plesati uči plešući. sv. Franjo Saleški
Isto tvrdi i crkveni naučitelj sv. Franjo Saleški (Introd. a la vie dev., 3 e partie chap.
Kako dok mi on/ona tupi nešto o čemu ja imam svoje mišljenje i znam da je to moje ispravno i JEDINO ispravno??? »I za to je Franjo Saleški našao odgovor:« Biti anđeo dok molite, dakle u odnosu s Bogom, i zvijer u međusobnom odnosu prema ljudima, je kao da ste šepavi na obje noge. »Rekao bih, neka vrsta formule za provedbu Isusove zapovijedi ljubavi, malo tolerancije, strpljenja, slušanja i obrazlaganja našeg stava, malo kulture prema drugima.
Utemeljitelji su sv. Franjo Saleški i sv. Ivana Franciska de Chantal.
Thomas Keating navodi riječi opata Cuthberta Butlera iz njegove knjige Zapadni misticizam: " Izuzev nekih rijetkih zvanja, normalna molitva za svakoga, uključujuči kontemplativne redovnike i redovnice, biskupe, svečenike i laike, bila je sustavna meditacija koja se odvijala prema uzvišenoj metodi, koja je mogla biti jedna od četiri moguče: meditacija prema trima močima, kao što je prikazano u Duhovnim vježbama sv. Ignacija, metoda sv. Alphonsa (što je bila blaga preradba Duhovnih vježbi), metoda koju je opisao sv. Franjo Saleški u Uvodu u posvečeni život, ili metoda sv. Sulpicija. " KEATING (2000): str. 42.
Sv. Franjo Saleški, naučitelj Crkve: »Većina onih koji strepe pred čistilištem više misle o vlastitoj koristi nego o slavi Božjoj.
Ako promatramo svakodnevne poslove koje je Franjo Saleški obavljao, čovjek se može samo diviti: kao prvi biskup svoje biskupije, pohodio je sve župe (više od 300 župa), čak i one u najzabitnijim brdskim selima.
Obistinilo se ono što je Franjo Saleški doživio kod svoga biskupskog ređenja: Postao je sve svima.
Franjo Saleški, blag, nježan, srdačan svetac, pun ljubavi,
Prijatelji su mu u životu bili veliki i sveti ljudi, medu inim kardinal Cesare Baronio, sv. Franjo Saleški.
Sveti Franjo Saleški utemeljitelj Reda pohođenja često se je ukazivao svojoj dragoj duhovnoj kćeri da je očinski pouči.
Među osobite štovatelje sv. Josipa ubraja se sv. Franjo Saleški.
Sv. Franjo Saleški zapisao je: Ništa nije tako snažno kao nježnost, i ništa nije tako nježno kao prava snaga.
Iako je ovo puno važnije za žene, Sv. Franjo Saleški komentirajući ovaj ulomak ne oklijeva primijetiti da se isto može reći za muškarce. Da, muškarci se također moraju odijevati s odgovarajućim kršćanskim dostojanstvom.
sv. Franjo Saleški, zaštitnik tiska (1567 - 1622.) - 24. siječnja
Otac je rekao da je među razlozima što je želi u korizmi i to što će korizmene propovijedi u Dyjonu držati glasoviti propovjednik, ženevski biskup Franjo Saleški.
Franjo Saleški koji je bio poznat po svojoj dobroti, svojoj blagosti, uspio je postići da i ona prihvati tu volju Božju, to svoje udovištvo, taj način na koji je njezin muž poginuo u lovu i da oprosti njegovom ubojici do te mjere da je kasnije prihvatila da bude kuma na krštenju njegova djeteta.
Franjo Saleški nastavlja s njome kontakte, što osobnim susretima, što dopisivanjem i pomalo je sprema na veliku zadaću koju je on zamislio i za sebe i za nju i napokon joj otkriva svoju nakanu da osnuje novu redovničku zajednicu, zajednicu koja će u svome životu spojiti djela ljubavi prema bližnjemu, djela milosrđa i veliku pobožnost, veliku odanost Bogu.
Ivana Franciska prihvatila je objeručke tu misao velikog ženevskog biskupa, stavila mu se posve na raspolaganje, ali okolnosti su bile takove da Franjo Saleški nije mogao u potpunosti ostvariti ono što je zamislio.
Franjo Saleški umrlo je relativno mlad u 55. godini života.
S druge strane, teorija o predestinaciji post praevisamerita, koju su zastupali većina molinista i sv. Franjo Saleški, kaže da Bog, po svom srednjem znanju (scientiamedia) zna ili vidi kako će čovjek reagirati na razne vrste Njegove milosti, pa u svjetlu tog znanja izabire slobodno milosti koje će dodijeliti čovjeku.
Franjo Saleški postaje i ostaje model moderne duhovnosti.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com