Ako je vašem djetetu dijagnosticiran gastroezofagealni refluks, vjerojatno se pitate smijete li ga i dalje dojiti.
Ako je vašem djetetu dijagnosticiran gastroezofagealni refluks, vjerojatno se pitate smijete li ga i dalje dojiti.
Gastroezofagealni refluks se javlja kada se želučani sadržaj vraća u jednjak.
Gastroezofagealni refluks znači vraćanje želučanog sadržaja u jednjak: mlijeko pomiješano sa želučanom kiselinom oštećuje sluznicu, što ima za posljedicu upalu stjenki.
Primjeri su: gastroezofagealni refluks, vrlo suha usta, pušenje (posebice lule), radioterapija tumora glave i vrata i nuspojave lijekova (vinkristin, amitriptilin i ACE inhibitori).
Gastroezofagealni refluks (GERB) je pojava kiselog želučanog ili alkalnog duodenalnog sadržaja u jednjaku bez podrigivanja ili povraćanja.
Ipak, savjetovao bih da se dijete hrani sporije (ako je to moguće) i možda češće u manjim količinama jer vjerojatno ima gastroezofagealni refluks koji je u toj dobi još fiziološki, ali može dovesti do ovakvih " problema ".
Kad je riječ diferencijalnoj dijagnozi, u obzir dolaze katar dišnih puteva (adenovirusi), astma, gastroezofagealni refluks, intersticijska upala pluća, strano tijelo.
Zanimljivo je da je gastroezofagealni refluks utvrđen kod 60 % djece koji boluju od astme, te da je terapija inhibitorima protonske pumpe bitno utjecala na poboljšanje simptoma osnovne bolesti.
Također treba znati da bljuckanje nije isto što i gastroezofagealni refluks.
Gastroezofagealni refluks je česta, kronična i ponavljajuća bolest koja bitno utječe na kvalitetu života odrasle populacije.
U posljednjih nekoliko godina raste broj djece kojima se dijagnosticira gastroezofagealni refluks (GER).
Najčešći uzrok povraćanja je gastroezofagealni refluks.
Ono što može utjecati na češću postoperacijsku reviziju je gastroezofagealni refluks (engl. gastroesophageal reflux disease GERD).
Simptomi koje opisujete mogu se javiti iz nekoliko razloga, npr. dijete može imati gastroezofagealni refluks, te naginjati glavicu, izvijati se, ali se može raditi i o sindromu distonije, Sandiferov sindromu, benignom paroksizmalnom tortikolisu, a u težim i prolongiranim napadajima i sindrom stražnje lubanjske jame.
Gastroezofagealni refluks nalazi se u više od 20 % bolesnika s CF-om.
Gastroezofagealni refluks češće se nalazi kod bolesnika s apnejom.
Međutim, ako on ima tako česte i teške smetnje, bilo bi dobro da se revidira dijagnoza i vidi, ima li možda neku drugu bolest (npr. cistična fibroza), ili ima astmi pridruženju bolest (npr. gastroezofagealni refluks, GER).
Gastroezofagealni refluks (GER) je nevoljno vraćanje želučanog sadržaja u jednjak.
Smetnje mogu biti slične gastritisu uz napomenu da je gastroezofagealni refluks glavna smetnja.
Ono što zabrinjava je činjenica da je gastroezofagealni refluks u porastu u svim zemljama Zapada.
Određene tjelesne bolesti također mogu izazvati anksioznost, a najčešći su gastroezofagealni refluks (GERD), srčane bolesti, hipotireoza i menopauza.
Od probavnih smetnji najčešći krivac za pojavu lošeg zadaha su gastroezofagealni refluks ili upale i oštećenja sluznice gornjeg dijela probavnog sustava, koje su često vezane na infekciju bakterijom Helicobacter pylori.
Jedan od najeih skrivenih medicinskih uzroka greva je stanje poznatije pod imenom gastroezofagealni refluks (GER), u kojemu se eluane kiseline vraaju u jednjak te tako uzrokuju bolove koje odrasli zovu garavicom.
GASTROEZOFAGEALNI REFLUKS ILI GER: SKRIVENI UZROK GREVA
Gastroezofagealni refluks također može izazvati navedenu smetnju i veoma se često javlja u vrlo ranom djetinjstvu.
Digenol (cisaprid), u SAD-u poznat pod nazivom Propulsid, je gastrointestinalno prokinetsko sredstvo (pojačava i koordinira gastrointestinalni propulzivni motilitet, čime sprečava zastoj i refluks sadržaja probavnog trakta) koje specijalisti gastroentrolozi propisuju u liječenju niza poremećaja i bolesti kao što su: gastropareza, gastroezofagealni refluks (GERD) ezofagitis, kronično podrigivanje ili povraćanje kod djece itd.
Za djecu koja imaju gastroezofagealni refluks ovakav terapijski jastučić je neophodan
1. Zadah iz ustiju: pogledati krajnike, a zatim je mogućnosti i gastroezofagealni refluks.
Možda ima i dodatnih faktora koji otežavaju astmu: gastroezofagealni refluks, kronični sinuitis.
Ono što još može biti, to je da dijete ima gastroezofagealni refluks, tj. da se dio želučanog sadržaja, koji je kiseo, vraća u donji dio jednjaka i to uzrokuje plač i nemir djeteta.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com