Prva geotermalna elektrana u Hrvatskoj imenom Marija 1 snage 4,71 megavata, investicija vrijedna između 20 i 30 milijuna eura, trebala bi se uskoro početi graditi nadomak Bjelovara, na geotermalnom polju Velika Ciglena.
Prva geotermalna elektrana u Hrvatskoj imenom Marija 1 snage 4,71 megavata, investicija vrijedna između 20 i 30 milijuna eura, trebala bi se uskoro početi graditi nadomak Bjelovara, na geotermalnom polju Velika Ciglena.
Da bi se skrenula pažnja od teških promašaja u energetici - štete se mjere u milijardama USD (zacijelo i uslijed korumpiranosti onih koji su donosili odluke, a i zbog udobrovoljavanja onih koji donose odluke o ulasku Hrvatske u EU) u kojima su domaći izvori praktički poklonjeni strancima (25 % INA-e poklonjeno - Mađarima, oko 40 % našeg plina iz Jadrana - Talijanima, nuklearna elektrana - Slovencima, gotovo dovršeni Plomin 2 - Nijemcima, naftni derivati i nafta - agresoru na Hrvatsku,....) u Hrvatskoj se previše besplodno raspravlja i polaže nade u dodatne obnovljive izvore (vjetar, sunce, geotermalna) za proizvodnju električne energije.
Glavni komercijalni ili konvencionalni obnovljivi izvor je hidroenergija, iako neke od novih ili alternativnih primarnih energija, najbliže su tome vjetar, geotermalna energija i sunčeva toplina, kako se počinju koristiti i bez potrebe za subvencioniranjem, postaju također komercijalni.
Obnovljivi izvori energije su sunce, voda, vjetar, biomasa i geotermalna energija.
U školi je sanirano krovište, zamijenjena je stolarija, napravljena toplinska fasada, ugrađena je geotermalna dizalica topline, čime se uvelike uštedjelo pri grijanju
Projekt pretpostavlja i instalaciju nekoliko pilot postrojenja od kojih će jedno, geotermalna toplinska pumpa, biti instalirano za potrebe grijanja jaslica ` Pjerina Verbanac ` u Labinu.
Geotermalna energija jedan je oblik energije koji podrazumijeva korištenje topline unutrašnjosti Zemlje.
4. energija iz obnovljivih izvora je energija iz obnovljivih nefosilnih izvora kao što je energija vjetra, Sunčeva energija, aerotermalna, geotermalna i hidrotermalna energija, energija mora, energija vodotoka, energija iz biomase, plina iz deponija otpada, plina iz postrojenja za obradu otpadnih voda i bioplina,
nuklearne elektrane i ostali nuklearni reaktori termoelektrane i druge energane koje koriste fosilna goriva elektrane koje koriste obnovljive izvore energije (energija vode, sunca, vjetra, biomase, bioplina, geotermalna, valova, plime i oseke i dr.) snage veće od 5 MW
Obje strane iskazuju interes za suradnju na sljedećim područjima: klizišta i ostale deformacije na padinama, hidrogeologija i geotermalna energija, pohranjivanje CO 2 u geološkim strukturama, regionalna geologija (geološko kartiranje) i nove metode istraživanja, geokemija i geologija okoliša, laboratorijske i analitičke metode, monitoring, geološke edukativne karte, mineralne sirovine i procjena mineralnih rezervi (rudnici) te njihovo prostorno planiranje, digitalna obrada podataka, razmjena geološke literature, dokumentacije i geoloških materijala, zajedničke informacije o planiranim nacionalnim i međunarodnim geoznanstvenim skupovima, konferencijama, kongresima i sl. u organizaciji HGI-CGS i ŠGÚDŠ u Hrvatskoj i Slovačkoj.
Geotermalna energija ima brojne prednosti pred tradicionalnim izvorima energije baziranim na fosilnim gorivima.
Geotermalna energija je pouzdana jer ne ovisi o meteorološkim utjecajima za razliku od hidroelektrana (ovise o količini vode na raspolaganju), vjetroelektrana (vjetar jako varira i ne može se znati kad ce ga biti), solarnih sustava (ne mogu raditi noću i ovise o meteorološkim prilikama).
Projekt je posebno interesantan jer bi krajnji izlazni rezultat suradnje bila geotermalna elektrana koja bi na taj način osigurala energetsku nezavisnost regije i predstavila dobar primjer proizvodnje ekološki prihvatljive energije iz obnovljivih izvora energije.
Osim Sunčeve energije i energije vjetra, u Hrvatskoj važnu ulogu može imati biomasa i biogoriva, energija malih vodotoka i geotermalna energija.
Geotermalna energija se ipak koristi u primjenama niske skale.
U formi studijskog putovanja u navedenim gradovima su obavljene posjete proizvodnim pogonima koji kao pogonsko gorivo upotrebljavaju energente dobivene iz alternativnih izvora (biomasa, energetsko bilje i geotermalna voda).
Posredno korištenje nuklearne energije, odnosno energije fuzije atoma vodika na suncu, osnov je gotovo cjelokupne energije koja je kroz povijest bila dostupna čovječanstvu (mala iznimka je geotermalna energije iz Zemljine kore).
Riječ je o maksimalno izoliranom objektu koji toplinsku energiju za grijanje dobiva iz toplinskih dobitaka nastalih u samom objektu (toplina tijela, toplina iz kućanskih aparata, toplina koja nastaje kuhanjem) i vanjskih toplinskih dobitaka (sunčeva energija, geotermalna energija, energija vode i vjetra).
Ako se geotermalna toplinska pumpa koristi za grijanje, tada se dovedena toplina iz " podzemlja " provodi kroz položene cijevi, prenosi na fluid u njima i dovodi do korisnika.
Partneri će na sastanku predstaviti studije energeske efikasnosti odabranih zgrada na koje će se ugraditi geotermalna dizalica toline.
Zalihe toplinske energije unutar zemljine kore nazivaju se geotermalna energija.
Točnije, geotermalna energija je toplinska energija koja se stvara u Zemljinoj kori polaganim raspadanjem radioaktivnih elemenata, kemijskim reakcijama ili trenjem pri kretanju tektonskih masa.
Geologinja Sanja Živković geotermalni inicijalna su istraživanja jako skupa, a geotermalna nalazišta postoji u sve tri županije.
Gradit će se geotermalna elektrana i nova tvornica Pana.
Geotermalna energija u užem smislu obuhvaća samo onaj dio energije iz Zemlje koji u obliku vrućega ili toploga geotermalnog medija (vode ili pare) dolazi do površine Zemlje i prikladan je za iskorištavanje u izvornom obliku (za kupanje, liječenje i sl.) ili za pretvorbu u druge oblike (električnu energiju, toplinu u toplinarskim sustavima i sl).
Energija sunca, vjetra i biomase te geotermalna energija su neiscrpne.
Poznati slavonskobrodski poduzetnik Ante Prkačin kupio je trenutačno najpoželjniju parcelu u Babinoj Gredi, na kojoj se nalazi geotermalna bušotina.
Primarni je cilj u iskorištavanju obnovljivih izvora energije, osim očuvanja okoliša, povećavanje energetske održivosti i energetske neovisnosti sustava te smanjenje emisije ugljikova dioksida i upravo je geotermalna energija jedna od mogućnosti za takvo djelovanje.
Geotermalna karta Republike Hrvatske 2012. godine
U prirodi se geotermalna energija najčešće pojavljuje u formi vulkana, izvora vruće vode i gejzira.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com