📱 Nova mobilna igra – igra slaganja riječi!
Preuzmi s Google Play 🎯

glavnih svjetala značenje i sinonimi

  • Sinonimi i slične riječi za glavnih svjetala, kao i primjeri u rečenici

SINONIMI I SLIČNE RIJEČI

  • svjetala (0.64)
  • kratkih svjetala (0.63)
  • dugih svjetala (0.63)
  • prednjih svjetala (0.63)
  • pokazivača smjera (0.61)
  • led dioda (0.59)
  • dinamometra (0.59)
  • farova (0.59)
  • spojki (0.57)
  • katadioptera (0.57)
  • vjetrobranskih stakala (0.57)
  • stezaljki (0.57)
  • svijetala (0.57)
  • maglenki (0.57)
  • sigurnosnih pojaseva (0.56)
  • kočnih obloga (0.56)
  • kočnih (0.56)
  • podesivih (0.56)
  • valjaka (0.55)
  • senzora (0.54)
  • Napomena: u zagradi je koeficijent sličnosti (sličnost s zadanim pojmom) nakon obrade pomoću AI.

PRIMJERI U REČENICAMA

0

4.1.12.1. Ukupna najveća jakost dugih glavnih svjetala koja se mogu istodobno uključivati ne smije biti veća od 225 000 cd.

0

Napomene: 1. Ovaj crtež predstavlja kategoriju vozila M1, ali prikazano načelo primjenjuje se jednako na vozila svih ostalih kategorija. 2. Ako vozilo nema sustav za poravnavanje glavnih svjetala, promjena u nagibu snopa kratkog svjetla istovjetna je promjeni nagiba samog vozila. 3. Uvjeti mjerenja 3.1. Ako je upotrijebljen vizualni pregled projekcije snopa kratkog svjetla na zaslonu ili fotometrijska metoda, mjerenje se mora provesti u tamnom okolišu (primjerice tamna komora) površine dostatno velike da omogući smještanje vozila i zaslona kako je prikazano na slici 1. Referentna središta glavnih svjetala moraju biti udaljena od zaslona barem 10 m. 3.2. Tlo na kojemu su izvedena mjerenja mora biti što je moguće više ravno i vodoravno tako da se može osigurati ponovno izvođenje mjerenja nagiba snopa kratkog svjetla s točnošću od 0,5 mrad (nagib 0,05 %). 3.3. Ako je upotrijebljen zaslon, njegovo označivanje, položaj i usmjerenost u odnosu na tlo i na središnju uzdužnu ravninu vozila mora biti takvo da se može osigurati ponovno izvođenje mjerenja nagiba snopa kratkog svjetla s točnošću od 0,5 mrad (nagib 0,05 %). 3.4. Za vrijeme mjerenja temperatura prostora mora biti između 10 i 30 C. 4. Priprema vozila 4.1. Mjerenja se moraju obavljati na vozilu koje je prešlo udaljenost između 1000 km i 10000 km, najbolje 5000 km. 4.2. Gume moraju biti napuhane do tlaka za puno opterećenje koji je naveo proizvođač.

0

5.4.3.2. osim toga, ako su upotrijebljene iste leće, drugo svjetlo može nositi različite homologacijske oznake koje se odnose na različite tipove glavnih svjetala ili sklopova svjetala, pod uvjetom da tijelo glavnog svjetla, čak ako se i ne može razdvojiti od leća, obuhvaća prostor opisan u točki 3.3. te da nosi homologacijske oznake stvarnih funkcija

0

Napon treba namjestiti za napajanje sa snagom 15 % (26 % za tipove s 24 V) većom od nazivne snage navedene u ovome pravilniku za odgovarajući tip (tipove) SB glavnog svjetla (glavnih svjetala).

0

(1.) 2. DEFINICIJE Za potrebe ovoga pravilnika: 2.1. »Homologacija vozila« označava homologaciju tipa vozila s obzirom na broj i način ugradbe uređaja za osvjetljavanje i svjetlosnu signalizaciju. 2.2. »Tip vozila s obzirom na ugradbu uređaja za osvjetljavanje i svjetlosnu signalizaciju« označava vozila koja se ne razlikuju jedno od drugoga u bitnim značajkama navedenima u točkama 2.2.1. do 2.2.4. Isto se tako sljedeća vozila ne smatraju »vozilima različita tipa »: vozila koja se razlikuju unutar značenja točaka 2.2.1. do 2.2.4., ali ne na način koji bi uključivao promjenu u vrsti, broju, položaju i geometrijskoj vidljivosti svjetala kao ni po nagibu kratkog svjetla, propisanima za tip vozila o kojem se radi i vozila na kojima su postavljena ili nisu postavljena svjetla čije je postavljanje izborno. 2.2.1. dimenzije i vanjski oblik vozila; 2.2.2. broj i položaj uređaja; 2.2.3. sustav poravnavanja glavnih svjetala; 2.2.4. sustav ovjesa; 2.3. »Poprečna ravnina« označava vertikalnu ravninu okomitu na srednju uzdužnu ravninu vozila. 2.4. »Neopterećeno vozilo« označava vozilo u voznome stanju, prema opisu u točki 2.6 dodatka 1. priloga l.

0

On se mora postići, unutar dopuštenog odstupanja, kad se izmjenjivi izvor svjetlosti napaja iz izvora energije pri propisanom ispitnom naponu, kako je navedeno u listu s podatcima za izvor svjetlosti. 2.8. »Površina emitiranja svjetla«, uređaja za osvjetljavanje, uređaja za svjetlosnu signalizaciju ili katadiopter označava cijelu ili dio vanjske površine od prozirnog materijala kao što je proizvođač uređaja naveo u zahtjevu za homologaciju (vidi Dodatak 3.). 2.9. »Osvjetljavajuća površina« (vidi Dodatak 3.). 2.9.1. »Osvjetljavajuća površina uređaja za osvjetljavanje« (točke 2.7.11. do 2.7.15., 2.7.18., 2.7.20. i 2.7.22. do 2.7.25.) označava pravokutnu projekciju u poprečnoj ravnini punog otvora reflektora ili, u slučaju glavnih svjetala s elipsoidnim reflektorom, »projekcijske leće«.

0

Taj uvjet se ne primjenjuje kod uporabe prednjih i stražnjih pozicijskih svjetala kao ni bočnih svjetala za označivanje kad su ona spojena ili uzajamno povezana sa spomenutim svjetlima, kao parkirna svjetla. 5.12. Električne veze moraju biti takve da se duga i kratka glavna svjetla i svjetlo za maglu ne mogu uključiti dok se ne uključe i svjetla navedena u točki 5.11. Ti zahtjevi ne trebaju, međutim, biti zadovoljeni u slučaju dugih i kratkih glavnih svjetala kad se ona upotrebljavaju za davanje svjetlosnih znakova povremenim uključivanjem dugog svjetla u kratkim vremenskim razmacima ili povremenim uključivanjem kratkog svjetla u kratkim vremenskim razmacima ili naizmjeničnim uključivanjem dugog i kratkog svjetla u kratkim vremenskim razmacima. 5.13. Pokazna svjetiljka (radni signal) Kad je ovim pravilnikom propisana pokazna svjetiljka »zatvorenoga kruga«, ona se može zamijeniti »radnom« pokaznom svjetiljkom. 5.14. Skrivena (zaklonjena) svjetla 5.14.1. Skrivanje svjetala mora biti zabranjeno, s izuzetkom dugih glavnih svjetala, kratkih glavnih svjetala i prednjih svjetala za maglu, koja se mogu skriti kad nisu u uporabi. 5.14.2. U slučaju bilo kakve neispravnosti koja utječe na rad uređaja za skrivanje (zaklanjanje) svjetla moraju ostati u položaju za uporabu, ako su već u uporabi, ili mora postojati mogućnost njihova pomicanja u položaj za uporabu bez pomoći alata. 5.14.3. Mora biti moguće pomaknuti svjetla u položaj za uporabu i uključiti ih s pomoću jednoga prekidača, ne isključujući mogućnost njihova pomicanja u položaj za uporabu bez njihova uključivanja. 5.14.4. Ne smije biti moguće namjerno, s vozačeva sjedišta, zaustaviti pomicanje uključenih svjetala prije nego li ona dospiju u svoj položaj za uporabu.

0

Kod bi-ksenonskih glavnih svjetala ksenonski se sustav koristi i za kratko svjetlo.

0

(a) Ugradba uređaja za osvjetljavanje i svjetlosnu signalizaciju mora ispujavati bitne zahtjeve 03 niza izmjena UN/ECE Pravilnika br. 48 osim zahtjeva iz priloga 5. i 6. toga Pravilnika. (b) Nisu dopuštene iznimke s obzirom na broj, bitne konstrukcijske zanačke, električne spojeve i boju emitirane ili reflektirane svjetlosti uređaja za osvjetljavanje i svjetlosnu signalizaciju iz stavki od 21 do 26 i stavki od 28 do 30. (c) Uređaji za osvjetljavanje i svjetlosnu signalizaciju koji moraju biti naknadno ugrađeni, a u skladu s prethodno navedenim, moraju biti označeni oznakom EZ homologacije. (d) Svjetlosni izvori s izbojem u plinu dopušteni su jedino kad su ugrađene i naprave za čišćenje glavnih svjetla i uređaj za automatsko poravnavanje glavnih svjetala kada je to primjenjivo. (e) Glavna svjetla s kratakim svjetlosnim snopom moraju biti prilagođena smjeru prometa koji je zakonom propisan u zemlji u kojoj je vozilo homologirano.

0

ostali uređaji (npr. za zakretanje snopa glavnih svjetala i sl.).

0

Kratka glavna svjetla sa svjetlosnim izvorima s plinskim pražnjenjem mogu biti dopuštena samo zajedno s ugradbom uređaja za čišćenje glavnih svjetala prema Pravilniku ECE R 45. Uporaba mehaničkih sustava za čišćenje glavnih svjetala nije dopuštena kad su glavna svjetla s plastičnim lećama, označena s »PL«.

0

Jedno od za uzorak određenih glavnih svjetala treba ispitati u skladu s postupkom opisanim u točki 2.1. dodata 4 nakon što je tri puta uzastopno bilo izloženo ciklusu opisanom u točki 2.2.2. dodata 4.

0

Osim uređaja potrebnih za održavanje ispravnog namještanja, a kad postoje dva para glavnih dugih svjetala, jedan par, koji se sastoji od glavnih svjetala koja imaju funkciju samo dugih svjetala, može se okretati u skladu s kutom blokiranja upravljača oko gotovo uspravne osi.

0

Vrijednosti izmjerene za kutove moraju biti takve da ispunjavaju pojedinačne specifikacije primjenjive na svako svjetlo, osim što granični kutovi mogu imati dopušteno odstupanje koje odgovara odstupanju od 3 dopuštenom u točki 5.3. za ugradbu uređaja za svjetlosnu signalizaciju. 1.2.2. Vidljivost crvenog svjetla sprijeda i bijelog svjetla odostraga mora se provjeriti u skladu s točkom 5.10. ovoga priloga. 1.3. Namještanje kratkih glavnih svjetala prema naprijed 1.3.1. Početni nagib prema dolje Početni nagib prema dolje snopa kratkog svjetla mora biti označen na pločici s brojem kako je zatraženo i prikazano u Dodatku 7. Alternativno, proizvođač mora označiti početnu vrijednost na drukčiji način ako je takav način reprezentativan za homologirani tip koji je ispitan u skladu s postupcima sadržanima u dodatku 6 i, posebice, u točki 4.1. 1.3.2. Promjene nagiba s opterećenjem Promjene nagiba snopa kratkog svjetla prema dolje kao funkcije uvjeta opterećenja navedene unutar ove točke moraju ostati unutar opsega:

0

5.2.3.8 na glavnim svjetlima koja su navedena u točkama 1.3., 1.4., 1.5 i 1.7. i koja zadovoljavaju zahtjeve ovoga pravilnika s obzirom na dugi svjetlosni snop, oznaku najveće svjetlosne jakosti izražene s odgovarajućom oznakom, postavljenoj u blizini pravokutnika oko slova »e«; u slučaju uzajamno povezanih glavnih svjetala, oznaka najveće ukupne svjetlosne jakosti dugih svjetlosnih snopova izražava se kako je naviše navedeno.

0

3.2 Ako rezultati ispitivanja ne zadovolje zahtjeve, ispitivanja se ponavljaju na drugom nasumce odabranom uzorku glavnih svjetala.

0

2.1.1. Sljedeći postupak uzorkovanja prikazan na slici 1 u ovom dodatku, sukladnost serijski proizvedenih glavnih svjetala ne treba osporavati ako odstupanja izmjerenih vrijednosti glavnih svjetala u najnepovoljnijim smjerovima iznose:

0

(a) Osvjetljenje koje proizvodi kratki svjetlosni snop glavnih svjetala ugrađenih na vozilo mora se provjeriti u skladu s točkom 6. UN/ECE Pravilnika br. 112 o glavnim svjetlima koja emitiraju asimetrični kratki svetlosni snop.

0

Za tu se potrebu mogu upotrijebiti dopuštena odstupanja iz Priloga 5. toga Pravilnika. (b) Ista se odluka primjenjuje mutatis mutandis za kratki svetlosni snop glavnih svjetala obuhvaćenih UN/ECE Pravilnikom br. 98 ili br. 123.

0

Referentni svjetlosni tok za ispitivanje glavnih svjetala: 1150 lm na približno 12 V

0

5.4.3.3. ako različiti tipovi glavnih svjetala imaju isto tijelo, mogu nositi različite homologacijske oznake.

0

Kad se ukrasi jednom uvuku, odvoje ili iskrive, preostali dijelovi ne smiju stršati više od 10 mm ili imati šiljaste, oštre ili rezne rubove. 4.2 Izbočeni rubovi i obruči glavnih svjetala 4.2.1 Izbočeni rubovi i obruči dopušteni su na glavnim svjetlima pod uvjetom da u odnosu na vanjsku prozirnu površinu glavnog svjetla ne strše više od 30 mm te da im polumjer zaobljenja u svakoj točki ne bude manji od 2,5 mm. 4.2.2 Uvlačna glavna svjetla moraju zadovoljavati zahtjeve navedene u točki 4.2.1 u radnome i uvučenu položaju. 4.2.3 Odredbe iz točke 4.2.1 ne primjenjuju se na glavna svjetla koja su uvučena u nadogradnju ili su natkrivena nadogradnjom, pod uvjetom da ona zadovoljava zahtjeve iz točke 3.2. 4.3 Rešetke Dijelovi rešetke moraju imati polumjer zaobljenja najmanje 2,5 mm ako razmak između dva susjedna elementa nije veći od 40 mm 1 mm ako je taj razmak između 25 mm i 40 mm 0,5 mm ako je taj razmak manji od 25 mm. 4.4 Naprave za brisanje i pranje vjetrobranskog stakla i glavnih svjetala. 4.4.1 Gore navedene naprave moraju biti ugrađene tako da vratilo brisača bude u zaštitnom kućištu koje ima polumjer zaobljenja najmanje 2,5 mm i površinu od najmanje 150 mm2, određene na projekciji poprečnog presjeka u ravnini koja je na razmaku ne većem od 6,5 mm od točke koja najviše strši. 4.4.2 Sapnice naprava za pranje vjetrobranskog stakla i glavnih svjetala moraju biti zaobljene s polumjerom najmanje 2,5 mm.

0

Ručno ili automatski regulira dužinu svjetlosnog snopa glavnih svjetala ovisno o natovarenosti vozila.

0

Slika 2. pokazuje jedan primjer. 2. POSTUPAK ODREĐIVNJA DIMENZIJE IZBOČINE NA IZBOČENIM RUBOVIMA I OBRUČIMA GLAVNIH SVJETALA 2.1 Izbočina na vanjskoj površini glavnog svjetla mora se mjeriti vodoravno od točke dodira kugle promjera 100 mm, kao što je prikazano na slici 3. 3. POSTUPAK ODREĐIVNJA VELIČINE RAZMAKA ILI PROSTORA IZMEĐU DIJELOVA REŠETKE Veličina razmaka ili prostora između dijelova rešetke mora se odrediti pomoću razmaka između dviju ravnina koje prolaze kroz točke dodira kugle i okomito na pravac koji spaja te točke dodira.

0

Smjer glavnih svjetala određujemo prema pretpostavljenom smjeru pogleda i položaju kamere koja će najčešće snimati krupni plan.

0

Odredbe Pravilnika TPV 125 primjenjuju se također na homologaciju tipa sastavnog dijela posebnih glavnih svjetala za traktore za poljoprivredu ili šumarstvo koja su konstruirana da daju dugi i kratki svjetlosni snop, s promjerom D manjim od 160 mm, sa sljedećim izmjenama i dopunama:

0

PROPISI Teme: Odluka o određivanju prvog potpredsjednika Zastupničkog doma Sabora, Odluka o imenovanju članova Savjeta Hrvatske narodne banke, Naredba o homologaciji glavnih svjetala za mopede s halogenim HS2 žaruljama, itd...

0

B 50 L i 50 R za kratki svjetlosni snop žarulje za kratko svjetlo ili žarulje za kratko/dugo svjetlo (B 50 R i 50 L u slučaju glavnih svjetala za promet lijevom stranom);

0

Ovim se pravilnikom uređuje postupak homologacije glavnih svjetala za motorna vozila kategorije M i N (1) i izvora svjetlosti u svjetlima motornih vozila i njihovih prikolica.

0

Međutim u slučaju udruženih glavnih svjetala za dugi i kratki svjetlosni snop, gore navedena naprava za upravljanje zahtijeva se samo za uključivanje glavnih svjetala za kratki svjetlosni snop.

Jezikoslovac.com

Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!