Sadnja gomolja obavlja se krajem ožujka, početkom travnja, a tlo mora biti lagano, bogato humusom.
Sadnja gomolja obavlja se krajem ožujka, početkom travnja, a tlo mora biti lagano, bogato humusom.
Bilo je tu različitog cvijeća od ruže i zumbula do perunike i đurđica ali i grančica masline, brnistre, jorgovana te gomolja krumpira i različitih lukovica.
To je biljka koja raste iz gomolja i po zimi sasvim miruje.
Đumbir je u svijetu poznat kao aromatičan začin, no manje su poznata ljekovita svojstva gomolja te biljke koja se već tisućama godina koristi u svrhu liječenja u tradiciji istočnih naroda.
Inspekcijski pregled mora se obaviti rezanjem gomolja i to najmanje 200 gomolja po svakom uzorku, uzetom iz svake partije u pošiljci, ili ako je partija veća od 25 tona, iz svakih 25 tona ili dijela te partije.
Drugi način razmnožavanja jest dijeljenjem gomolja, pri čemu svaki novi gomolj mora imati barem dio korijenova vrata iz kojega će se razviti nadzemni organi.
Nakon što iz gomolja izrastu izboji, otkidamo reznice duge 6 - 8 cm, koje moraju imati najmanje tri para listova.
Premda krumpir ubrajamo u snošljive biljne vrste prema ponovljenom uzgoju na istoj površini, tržni je uzgoj nemoguć bez sadnje zdravstveno ispravnih i aprobiranih majčinskih gomolja.
Naime, pravo sjeme koje nastaje u zelenim bobama iz cvjetova cime nema važnost na formiranje gomolja i za njega su zainteresirani samo oplemenjivači radi dobivanja novih sorti krumpira. Degeneracija ili izrođivanje krumpira je osnovni razlog prosječno vrlo niskih prinosa krumpira u našoj zemlji, a nastaje kao posljedica virusnih infekcija sjemena krumpira iz vlastite reprodukcije.
- u slučaju rasta u iznimno stresnim uvjetima (visoke temperature i jako sunčano zračenje) središnje staničje mesa gomolja može odumrijeti;
Korovi - vrlo osjetljiv na SENCOR i preporuča se koristiti druge herbicide Zaustavljanje klijanja - zbog sprečavanja oštećenja ljuske gomolja, ne preporuča se primjena sredstava koji zaustavljaju klijanje gomolja
Ali, zbog različitih zemljišno-klimatskih uvjeta i organizacije proizvodnje jestivog i sjemenskog krumpira u tim područjima degeneracija krumpira zbog virusnih infekcija nije ograničavajući čimbenik uspješne proizvodnje, već puno veće štete pričinjavaju krumpirove nematode (Globodera), bakterijske bolesti (Ralstonia, Clavibacter, Erwinia) i zemljišne gljivične bolesti gomolja (Rhizoctonia, Fusarium, Spongospora, Streptomyces i dr.).
Optimalna temperatura za rast gomolja jest 17 - 20 C.
Na višim temperaturama formiranje gomolja i prinosi smanjuju se, a na temperaturi višoj od 30 C rast gomolja potpuno prestaje.
Tko polaže vrijednost na hranidbu lišćem i stabljikama, neće postići velik prinos gomolja.
Ali u oba slučaja dobro je pravovremeno čičoki, koja izraste 2 do 3 metra, odrezati glavu da se u cijelosti razviju bočne mladice, pa ćete tako dobiti veću lisnatu masu, a to će biti dobro i za rast gomolja.
U oba slučaja to uzrokuje povećanje mase lišća i stabljika ili povećanje gomolja.
Sukladno tome kod lisnate mase sadržaj bjelančevina je nešto viši (3,4 %), a kod gomolja on iznosi 1,5 %.
Udio ugljikohidrata odnosno masnoća kod lisnate mase iznosi 17,4 odnosno 1,1 %, a kod gomolja 16,9 odnosno 0,2 %.
Iz toga proizlazi da je kod lisnate mase omjer hranjivih tvari 1:5,8, a kod gomolja 1:11,5. Vidimo da je zelena masa hrana razmjerno bogata bjelančevinama dok je gomolj bogat ugljikohidratima.
U teglu sam stavila kvalitetnu zemlju i od tri gomolja koja sam zakopala dobila sam nekoliko kilograma vrhunskog krumpira.
Prinos gomolja, njegov broj, krupnoća i kvaliteta ovise o količini i rasporedu padalina tijekom vegetacije.
Krumpiru odgovara temperatura bez velikih kolebanja tijekom vegetacije kao i za vrijeme zimskog mirovanja gomolja u skladištu.
Riječ je o žarko žutom proizvodu nastalom mljevenjem sušenoga gomolja tropske biljke Curcuma longa iz obitelji đumbira.
1. SADRŽAJ ŽITARICA Prerađena hrana na bazi žitarica uglavnom se priprema od jedne ili više mljevenih žitarica i/ili proizvoda od škroba iz gomolja (korijena).
Udio žitarica i/ili proizvoda od škroba iz gomolja ne smije biti manji od 25 % ukupne suhe tvari gotovog proizvoda.
Ima ih mnogo vrsta, neke rastu iz gomolja, a neke imaju plitko mrežasto korijenje.
Kod sadnje gomolja treba se paziti da udubljenje na gomolju dođe gore.
Petar Milosh: neumorno kopao po njivama tražeći oriške i ljaljke; Ivan Raos: ne može od glada zinuti, ni ljaljka ni grzdulje; Ivan Raos: stade mljeti ljulj i čupati ljaljke i od njih mantati; Ivan Zovko: Jezgru od ljiljaka (lešnjaci) gorčuna (gorkih); Shamija/Udovicsich: jȁjak »vrsta gomolja«.
Iskustva s terena Infinito je kombinirani preventivni fungicid za suzbijanje plamenjače na krumpiru (Phytophtora infestans) u ratarskom plodoredu, u blok tretmanu 2 - 3 puta od perioda početka stvaranja gomolja tj. cvatnje pa sve do kraja vegetacije.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com