To je bilo kada su komunisti očekivali obaranje Gorbačova i nastavak Hladnog rata.
To je bilo kada su komunisti očekivali obaranje Gorbačova i nastavak Hladnog rata.
NACIONAL: Mislite na Gorbačova i perestrojku? Rekao bih da je pečat na uspjeh udario Boris Jeljcin.
Žao mi je tih naroda, iskreno, jer su " ustaše " ono što su na Balkanu Nijemci i Talijani kreirali, u mračnom interesnom političkom dizajnu, dok su " četnici " bili ono što je Republika Srbija kreirala u istom tom dizajnu sa idealistma i imperijalistima iz Moskve, onakvima kakvi su Gorbačova nekada maknuli, iako sada Ruska Federacija ionako ide putem slobodnog tržišta i Hollywooda.
Bipolarizam, s američkom dominacijom na Zapadu i sovjetskom na Istoku, bio je novi svjetski poredak, koji se s vremenom prometnuo u koegzistenciju, sve do dolaska Mihaila Gorbačova i pada Berlinskog zida 1989. godine, te munjevitog urušavanja socijalizma.
Gorbačova) poboljšavaju se odnosi sa SSSR-om. 1987. potpisuje se sporazum sa SSSR-om o uklanjanju nuklearnih raketa srednjeg i kratkog dometa. na izborima 1988. pobjeđuje George Bush stariji dotadašnji podpredsjednik.
Mirovna konferencija o Jugoslaviji Carrington: Milošević - Tuđman - Kadijević 21. 15.10.1991. Moskva Hrvatski predsjednik Franjo Tuđman i srpski predsjednik Slobodan Milošević potpisali su, uz posredovanje sovjetskog predsjednika Mihaila Gorbačova, memorandom od tri točke..
To bio bila neke vrste ekonomska lustracija, dakle oni koji zatraže, i po mome mišljenju dobiju oprost, ne bi smjeli sudjelovati u političkom životu, niti donirati bilo kojim načinom bilo koju političku stranku ne bi škodilo malo lukavosti i praktičnosti, unaprijed oprostiti do određene vrijednosti, npr. cijene prosječnog stana, automobila, vikendice, čime bi se moglo spriječiti manipuliranje strahom većeg broja ljudi 2. trajni napor da se sve što je moguće učini dostupnim, javnim ovdje se treba sjetiti sudbine političkog giganta mihaila gorbačova, koji je kao vrlo sposoban kgb-ovac, znači vrhunski kadar najelitnijeg sloja sovjetskog društva shvatio da je trulež toliko duboko prodrla u strukturu društva da se mora istjerati glasnošću, perestrojkom, da predobro postavljenu strukturu dikatature treba iznutra oslabiti kako bi mogla pasti, prije nego što uspije uništiti mladice nove demokracije dakle rezultat svih javnih nabava, svih natječaja, mora biti javno objavljen, dostupan na internetu, skupa sa imenima onih koji su odlučivali, i skupa sa anonimnim komentarima
Bio je u Moskvi kada su u kolovozu 1991. godine komunisti pokušali izvršiti vojni udar, svrgnuti sovjetskog vođu Mihaila Gorbačova, kojeg su zatočili na Crnom moru, i ruskog predsjednika Borisa Jeljcina, koji im je u Moskvi pružio otpor.
On je radio s grupom Glasnost još u vrijeme režima Gorbačova: pokret za liberalizaciju koji je osmišljen kako bi srušio Sovjetski Savez. Glasnost (otvorenost) je omogućila popuštanje cenzure u Sovjetskom Savezu, koja je omogućila medijima da razotkrivaju i rugaju vladu.
Ali onda je na vlast, nakon vizionara i naivca Gorbačova, a potom pijanice Jelcina, došao KGB-ovac Putin i pokrenuo obnovu ruskog Imperija.
Velika trodnevna proslava 75. rođendana posljednjega predsjednika SSSR-a i reformatora koji je obilježio osamdesete godine prošloga stoljeća Mihaila Gorbačova, i 20. obljetnice perestrojke, trebala bi u Primoštenu od 29. rujna do 1. listopada okupiti desetak eminentnih svjetskih državnika i političara, uglavnom bivših šefova država i vlada.
Ruski predsjednik Dimitri Medvedev je u nazočnosti bivšeg sovjetskog predsjednika i pokretača promjena na istoku Europe Mihaila Gorbačova ukazao na to da tadašnje promjene ne bi bile moguće bez reformske politike " glasnosti " i " perestrojke ".
Pošto Sjeverna Koreja ima nuklearno oružje promjena režima se može dogoditi samo ako njihov politički vrh poludi i počne glumiti Gorbačova.
- U prošlosti nisam poznavao Gorbačova, ali uvijek sam mu bio zahvalan za perestrojku.
Otkako znam za sebe, antikomunist sam, tadašnji režim mučio je moje roditelje, ali Gorbačova gledam na drukčiji način, a ne isključivo kao komunista.
Navečer slijedi proslava rođendana Mihaila Gorbačova, a u nedjelju se vraćamo u Budimpeštu.
TAMÁS VITÉZY, mađarski poduzetnik, organizirat će proslavu 75. rođendana Mihaila Gorbačova u svojem hotelu u Primoštenu gdje se očekuju mnogi ugledni uzvanici
On je na neki način reflektirao onaj ostatak boljševizma, tako različit od Gorbačova kojeg sam svojedobno bio upoznao u Rimu kod Pape i koji je na mene ostavio dojam jednog simpatičnog čovjeka, punog topline.
Iako je još kao dijete svirao za Reagana, Gorbačova i Ivana Pavla II., kaže da su roditelji pazili da ima normalno djetinjstvo. Bili su jako popustljivi prema tome što sam radio sa strane, kako bih ostao normalan.
Ovi apartmani svoju punu promociju doživjeli su prošle godine kada je ovaj hotel bio domaćinom proslave 75. rođendana bivšega sovjetskog vođe Mihajla Gorbačova. Nemamo osobitih problema kod njihova punjenja.
Tijekom svoje burne karijere izvješćivao je o najvažnijim svjetskim temama, od uspona Mihaila Gorbačova i pokolja na Trgu Tiananmenu do pada Berlinskog zida i ubojstva Indire Gandhi, a proslavio se i izvješćivanjem iz Falkandskog rata.
Slike i dokumenti u predvorju podsjećaju na boravak britanske kraljice Elizabete II. ili na sovjetskog državnog šefa Mihaela Gorbačova.
... partija Ruske federacije (KPRF) osnovana je 1990. Utemeljili su je članovi Komunističke partije Sovjetskog Saveza (KP SSSR) koji su bili protiv reformi tadašnjeg predsjednika stranke Mihaijla Gorbačova....
Navodno se svojedobno potukao s mačkom bivšeg sovjetskog vođe Mihaila Gorbačova, koji je Medvjedevu susjed, i bio poražen.
Prva knjiga je uvrštena u najvjerodostojnija svjedočanstva o događajima iz bivšeg SSSR-a i zemalja Istočnog bloka, jer se autor upoznao i razgovarao s najvažnijim akterima spomenutih događaja, od Mihaila Gorbačova i Lecha Walense do Vaclava Havela.
Tek je nakon Černobilske nuklearne nesreće 1986. godine, za vrijeme Mihaila Gorbačova, postalo moguće otvarati mnoštvo bolnih pitanja iz povijesti, premda se ukrajinske vlasti sve do 1991. godine nisu bitno reformirale.
Ivan Pavao II. je podržavao i primao Gorbačova i podržavao perestrojku, a Gorbačov se dovodi u vezu s njegovim pokušajem ubojstva.
Tacherica je molila Gorbačova da SSSR intervenira, a Mitterand je vagao da Francuska sama pokrene intervenciju ako se Njemačka odluči ujediniti.
Michael Douglas trebao bi biti Reagan, a potraga za glumcem koji će oživjeti Gorbačova još traje.
Tamošnji vinogradi propali su za vrijeme Gorbačova kad je on uveo zabranu pijenja alkohola; Ukrajina, Gruzija i Moldavija opskrbljivali su vinom cijeli Sovjetski Savez.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com