Napredni grafički procesori koji su prvenstveno namijenjeni igranju sve više nalaze svoje mjesto u svijetu probijanja lozinki i svim ostalim zadacima gdje se zahtjeva paralelizam.
Napredni grafički procesori koji su prvenstveno namijenjeni igranju sve više nalaze svoje mjesto u svijetu probijanja lozinki i svim ostalim zadacima gdje se zahtjeva paralelizam.
Počevši od najnovije grafičke kartice GeForce GTX 590 sve do Tegra procesora, činjenica je da grafički procesori tvrtke nVIDIA pružaju vrhunsko vizualno iskustvo kako entuzijastima, tako i standardnim korisnicima.
Kakvi grafički procesori postoje i koji odabrati?
Bez obzira na to što u nazivu nosi Black Edition, ovdje se ipak radi o referentnom primjerku modela Radeon HD5970. Grafički procesori kucaju na 725 MHz, a videomemorija na 1000 MHz, odnosno 4000 MHz efektivno.
Ono po čemu su novi nVidijini grafički procesori poznati jest mogućnost obrade fizikalnih proračuna u igrama, odnosno zamjene za PhysX karticu.
Još jedan vrlo važan detalj predstavljaju radni taktovi grafičkog procesora i videomemorije koji ovoga puta nisu snižavani kako bi se snizio TDP ispod 300 vata kao kod modela Radeon HD5970. Grafički procesori kucaju na istim taktovima kao kod standardnog Radeona HD5870, što znači dodatni pomak u performansama, ali i povećanu potrošnju energije te TDP koji probija 300 vata.
Na kraju zaključujemo kako bez obzira na sve podrške koje pružaju današnji grafički procesori, kada su u pitanju igre sve moramo uzeti s dozom rezerve.
Trenutno su ATI-jevi Radeoni iz serije Mobility HD 5000 jedini dostupni DX11 kompatibilni grafički procesori kod prijenosnih računala.
Super-moćni grafički procesori čuče u našim strojevima, često imaju više računalne moći i od samog centralnog procesora, a što rade cijelo vrijeme?
Pored održivih performansi od 2,507 petaflopa izmjerenih referentnim testom Linpack, ovaj sustav teorijski može postići brzinu od 4,669 petaflopa kad mu rade svi grafički procesori, tvrdi predstavnik Nvidie (sat-multimedia.hr).
Sa prosječnim performansama koje su 33 % brže ², overclocking mogućnostima koje premašuju svaku tablicu, performansama po vatu koje čine da se konkurencija postidi, GeForce GTX 560 Ti je samo dodatni dokaz zbog čega su GeForce GTX grafički procesori favorizirani od strane PC igrača širom svijeta.
Kroz projekt su nabavljeni grafički procesori GPU računalni čvorovi, vrijedni 89.298,95 eura (oko 675 tisuća kuna) te integrirani u postojeću hrvatsku nacionalnu grid infrastrukturu (CRO NGI).
Naravno grafičke su kartice najveći potrošači, te bez obzira na napredak tehnologije i smanjenje proizvodnog procesa grafički procesori postaju sve žedniji.
No ono bitno jest da GF110 upakiran u model GeForce GTX580 dolazi s punih 512 shaderskih procesora kako je u početku bilo i zamišljeno za model GeForce GTX480 i njegov GF100. Znamo kako je zbog vrlo malog broja ispravnih grafičkih procesora GF100 s 512 shaderskih procesora (čiji se postotak ispravnosti prema nekim izvorima iskazivao jednoznamenkastim brojem) model GTX480 dolazio s grafičkim procesorom sa samo 480 shadera, dok su zbog svoje cijene punokrvni grafički procesori GF100 svoje mjesto našli kod profesionalnih kartica Tesla.
Sljedeća slika pokazuje nam kako su grafički procesori starije generacije gubili vrijeme na procesiranje u realnim uvjetima.
No idemo sada pobliže pogledati koje to ključne novosti kada su u pitanju grafičke kartice i grafički procesori donosi DirectX 11.
- AMD je objavio prvi grafički procesor na svijetu koji koristi 40 nm tehnologiju: ATI Mobility Radeon HD 4860 i ATI Mobility Radeon HD 4830. Ovi grafički procesori bogati naprednim mogućnostima redefiniraju mobilnu PC zabavu uključujući podršku za najnovije Microsoft DirectX 10.1 igrice, HD multimedijsko iskustvo i energetski efikasne mogućnosti za dugo trajanje baterije na poslu, u domu ili tijekom igre.
Današnji grafički procesori imaju snagu cijelih super-kompjutera od prije desetak godina.
Treća skupina su nezavisni grafički procesori, klasične mainstream " grafičke kartice " koji se instaliraju u tower računala putem PCI-Express slotova.
Ovo drugim riječima znači kako će proizvođači prijenosnika i dalje biti osuđeni na korištenje vanjskih kontrolera kako bi ponudili podršku za USB 3.0. Iznimno važna novost kada je u pitanju platforma Huron River svakako su i novi Intelovi grafički procesori.
Evo teme koja se idealno veže na prošlu - grafički procesori i hardverom potpomognut 3 D.
Grafički procesori su ionako vezani kroz drivere i library od kojih Render engine nema gotovo nikakve koristi.
Naravno kako bi se TDP zadržao unutar razumnih granica Nvidia je odlučila blago spustiti radne taktove grafičkih procesora, tako u odnosu na referentnu GeForce GTX 680 gdje isti kuca na 1006 MHz te boosta do 1058 MHz, kod GeForce GTX 690 grafički procesori rade na 915 MHz te boostaju do 1019 MHz.
Kada govorimo o novim AMD Radeon baziranim grafičkim karticama nikako ne možemo zaobići mogućnosti koje pružaju njihovi napredni grafički procesori.
Koristi Intelove procesore Xeon dok mu AMD-ovi grafički procesori služe kao akceleratori.
Užitak koji narušava tek buka njezina hlađenja koje je u 2 D okruženju vrlo tiho i nenametljivo, a pod opterećenjem, kada se grafički procesori ugriju, postaje dosta glasno.
Moderni grafički procesori dijele se u nekoliko kategorija i prilagođeni su raznim vidovima upotrebe, no to je tema idućeg poglavlja...
Grafički procesori su s druge strane odmah započeli s više paralelnih jezgri, ali s fiksnim funkcijama i slabo programabilnim (isprva posve neprogramabilnim) procesnim cjevovodom
Za razliku od CPU-a koji je namijenjen za obavljanje velikog broja različitih operacija, grafički procesori specijalizirani su za paralelno izvođenje istih operacija nad velikim brojem podataka.
Ipak, nipošto se ne valja zavarati pretpostavkom da svaka mobilna diskretna grafička kartica po pitanju performansi obara s nogu kao u svijetu stolnih računala, postoje slabiji i jači grafički procesori, a konkretne specifikacije i kvalitativni razred svih aktualnih modela potražite na narednim stranicama.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com