Tako novi Radeoni nude podršku za spajanje do šest monitora u Eyefinity polje putem samo jedne grafičke kartice.
Tako novi Radeoni nude podršku za spajanje do šest monitora u Eyefinity polje putem samo jedne grafičke kartice.
MiniDisplay Port je mnogima koji imaju Apple Cinemu 24 " ili 27 " jako važan, a koliko sam pratio Netkasa izgleda da mnogi PC Radeoni ne rade ispravno u tom dijelu nakon što se flashaju.
Bio to HDMI ili DisplayPort videoizlaz, Radeoni ove serije nude odličnu podršku za korištenje u nekom HTPC sustavu.
Točnije bi bilo reći kako isključivo Mobility Radeoni HD oznaka 5400, 5600/5700 i 5800 posjeduju DX11 kompatibilne grafičke procesore.
Postoje, naime, i kartice 5145/5165 koje se temelje na starijim DX10 grafičkim procesorima, a nedavno su se pojavili i Mobility Radeoni oznake 500 v koji zapravo nisu ništa drugo nego preimenovane starije kartice iz serije Mobility HD 4000.
Trenutno su ATI-jevi Radeoni iz serije Mobility HD 5000 jedini dostupni DX11 kompatibilni grafički procesori kod prijenosnih računala.
Sada su npr. u modi Radeoni serije 6, pa tako imamo niz " novih " kartica koje su zapravo nove tek u manje bitnim karakteristikama, a da je sam grafički procesor zapravo iste arhitekture kao u seriji 5 - možda na marginalno višem taktu.
Iako ATI ne odustaje od suradnje s proizvođačima komponenti, kako je riječ o vrlo složenoj konstrukciji (sam čip ima preko 1100 nožica, štampa kartice je izvedena u 10 slojeva a ogromna potrošnja energije traži i zasebno napajanje), novi Radeoni se neće proizvoditi u baš svakom tajvanskom selu.
U konačnici, zahvaljujući naprednom 40 - nanometarskom proizvodnom procesu, novi se Mobility Radeoni iz serije HD 5000 mogu pohvaliti vrlo umjerenom potrošnjom energije, što je uvijek ključno kada govorimo o prijenosnim računalima.
Evo baš na tu temu, Barefeats je objavio benchmarke neke od popularnih igara na najnovijoj iMac seriji (Radeoni serije 6) u usporedbi punokrvnim Radeonom HD 5870 u Mac Pro stroju ove generacije.
AMD-ovi inženjeri su navodno trenutno mnogo više zaokupljeni razvojem samog GPU-a koji bi trebao predstavljati izravnu konkurenciju Nvidijinom čipu GK110 kojeg nalazimo na GeForce GTX Titan i GTX 780. Ako se nas pita, ova izjava baš nema smisla jer se novi Radeoni očekuju u drugoj polovici godine, pa je dizajn samih GPU-ova već završen i radi se na optimiziranju proizvodnje.
Prvi Radeoni X700 Pro na test su nam stigli iz Sapphirea, što nije iznenađujuće s obzirom da su ATI i Sapphire vrlo bliski.
Novi Radeoni u potpunosti podržavaju DirectX 10, a prema AMD-ovim tvrdnjama u mnogim situacijama pokazuju se znatno bržima od konkurencije ovdje se prvenstveno misli na geometrijske shadere u kojima, na specifičnim testovima, Radeoni jednostavno metu konkurenciju.
Radeoni X850 i raniji imali su tzv. crossbar-sustav, serija X1000 uvela je ring bus arhitekturu, no samo u dijelu sustava.
Radeoni HD u potpunosti prelaze na ring bus, a usporedno s njim donose i 512 - bitnu memorijsku sabirnicu koja omogućava još veće propusnosti prema memoriji.
Performanse u novom 3 DMarku05 nešto su manje spektakularne GoForce 6800 Go vraća oko 2700, dok Mobility Radeoni 9800 (koji spadaju u prošlu generaciju proizvoda) uspijevaju izvući 2300 bodova
Najviše korisnika rabi 4 GB RAM-a, a od grafičkih kartica najzastupljeniji su Radeoni serije 4800 iako je Nvidia s 59 posto i dalje u prednosti nad Atijem čije kartice preferira 33 posto igrača.
Radeoni X1950 Pro i GT temelje se oko grafičkih jezgri, za vrijeme razvoja vođenih pod nazivom RV570. Radi se o proizvodima koji po pitanju mogućnosti u velikoj mjeri sliče čipovima R580, odnosno karticama Radeon X1950 XTX, no nude nešto slabije performanse
Naime, kao što već sigurno znate, Radeoni 9500 i 9500 Pro zasnovani su oko istog čipa R300 koji se nalazio i unutar high-end modela 9700 (Pro).
Na žalost, novi Radeoni (za sada - sa sadašnjim driverima i starim f@h klijentima) nisu ispunili očekivanja kad je u pitanju GP (General Processing) - GPU aplikacija - konkretno f@h klijent
Iako se i ranije očekivalo, tek prošli tjedan je potvrđeno da će krajem ove godine grafičke kartice koje dolaze iz AMD-a/ATI-ja izgubiti ATI prefiks u imenu i ostat će samo Radeoni i FirePro, a tehnologija ATI Eyefinity postaje AMD Eyefinity.
Što se tiče performansi u novim igrama, prema trenutnim pokazateljima Radeoni su nešto brži, no moramo imati na umu kako smo testirali s aplikacijama pisanim od strane AMD-a te tehnološkim DX10 benchmarkom Call of Juarez dobivenim također od iste kompanije.
Radeoni su tada podržavali samo shaderski model 2.0, dok su se kartice temeljene na tada novom GeForceu mogle hvaliti potpunom podrškom za noviji te dosta fleksibilniji shaderski model 3.0. ATI je kao ispriku naveo ograničenje proizvodnih procesa, odnosno broj tranzistora koji je potreban za stvaranje čipa s kvalitetnom podrškom za noviji model.
Sada, kada su predstavljeni Radeoni proizvedeni u naprednijem proizvodnom procesu (90 - nanometarskom ako koga zanima), napokon smo u mogućnosti utvrditi koliko je istine bilo u prijašnjim tvrdnjama.
Kao što se može i pretpostaviti, Nvidijine GeForce kartice najbolje će raditi s nForce čipsetima, dok će ATI-jevi Radeoni najviše zasjati u kombinaciji s AMD-ovim čipsetima.
Kažemo prilično kvalitetno budući da Radeoni primjenjuju maksimalan stupanj samo na određenim kutovima, što je dobro u slučaju kada su plohe pod 45 ili 90, no u aviosimulacijama može doći do zamućivanja tekstura.
Naravno to su uglavnom uber konfe sa i7, 12 gb rama, najmocniji Radeoni u CF-u kao i nVidije u SLI-ju (doduse ima i Core2Duo procesora na AM2 maticnoj) ali jedno nedostaje, a to su slike Vasih mrcina.
Novi Radeoni su brži, a jeftiniji od bilo čega što Nvidia nudi, pa nije čudo što su nam zapali za oko kada smo ih hladno i profesionalno procjenjivali, ali i kada smo strastveno, igrački, tražili novu grafičku karticu za svoja vlastita računala
Dok Radeoni X300 rade na 325 MHz, X550 radi na 400 MHz, premda se u oba slučaja radi o čipu RV370. Ovaj je opremljen dvama vertex engineima i s četiri pikselna cjevovoda propusnosti od 1,3 gigatexela/s (325 MHz) odnosno 1,6 gigatexela/s (400 MHz)
Radeoni X700 Pro predstavljaju odgovor, točnije samo jedan od ATI-jevih odgovora na nVidijinu seriju GeForce 6600. Serija akceleratora X700 sastoji se od tri modela: običnog Radeona X700 s preporučenom cijenom od 149 USD te Radeona X700 Pro i XT koji se, možda malo iznenađujuće, prodaju po istim preporučenim cijenama 199 USD.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com