Grdun ima nekoliko prirodnih izvora s vrlo kvalitetnom vodom, najpoznatiji izvori su: " Gradišće ", " Jarača " i " Pećina ".
Grdun ima nekoliko prirodnih izvora s vrlo kvalitetnom vodom, najpoznatiji izvori su: " Gradišće ", " Jarača " i " Pećina ".
Hrvatske za Grdun dolaze bolji dani kada se kreće u modernizaciju cesta, uvođenje autobusnih linija za Karlovac i Ozalj, poboljšanje elektrifikacije, izgradnje telefonske mreže te postavljanje javne rasvjete.
Zadnjih 20 - tak godina Grdun je postao popularno izletište za vikendaše, pogotovo iz Zagreba i Karlovca a mnogi su izgradili i vlastite vikendice.
Mjesto se neslužbeno dijeli na Donji Grdun (uz rijeku Dobru i staru frankopansku cestu prema Ozlju) te na Gornji Grdun (prema Pišćetkama i Gornjoj Tomašnici).
Grdun se sastoji od jedanaest raštrkanih zaselaka od kojih su neki danas pusti i napušteni dok se najveći dio stanovništva slio na potez uz obalu Dobre.
Grdunski zaselci jesu: Brozi, Kišuri, Vuljanići, Pleskine, Blažuni, Janžetići, Vranići, Lovrasi, Karabogdani, Poljaki, Basar selo i Gornji Grdun.
Mjesto se nalazi na desnoj obali rijeke Dobre dok su na lijevoj obali naselja Tomašnica i Grdun koja pripadaju pod susjedni grad Ozalj.
Ide se kroz Karlovac, obalom rijeke Dobre kroz naselja Zadobarje, Grdun i Pišćetke.
Prema diobenom spisu iz 1550. i 1661. pripadalo mu je: trgovište Ozalj, sučije Gornji i Donji Vrhovci, Podbrežje, Krašić, Pribić, Kupčina, Šipak na cesti, Vukšin šipak, Hrnetići, Orle, Na brodu, Zadobarje, Tomašnica, Završje, Grdun, Piščetki, Brlog, Vivodina, Korušci, Prekrižje, Trg, Zorkovac, Levkušje i Slapno.
Grdun je nekada bio na daleko poznat po proizvodnji vapna te se ta tradicija zadržala u nekim domaćinstvima do današnjih dana.
O tome kako je na području današnjeg Trilja prisutan život još od prapovijesnih vremena svjedoče arheološki nalazi naselja na Ćaporicama, Vedrinama te uzvisini Grdun koja je kasnije služila kao rimski Tilurium.
šetnje prirodom, spuštanje u špilju Đot; razgled kapelice Majke Božje Lurdske, crkve Sv. Ilije proroka, crkve Sv. Petra, tradicijske mlinice Grdun, starog grada Ribnika; obilazak izvora pitke vode Rilac i kanjona Kupe
Kretat će se kako i svih ovih godina Radićevom, Korzom, Mačekovom, Marmontovom alejom, Borlinom, Malom Jelsom, Zadobarjem desnom obalom Dobre do Jaškova i mjesta Grdun kod restorana Paplina, tj.
Karlovački sudionici biciklijade s onima iz Duge Rese, zajedno su krenuli u 10 sati Radićevom ulicom preko Zrinskog trga Vlatka Mačeka Marmontovom alejom na Dubovac Borlin Malu Jelsu Zadobarje i desnom obalom Dobre po cesti do mjesta Grdun i kupališta Grdunac.
Grdun administrativno pripada gradu Ozlju, a crkveno staroj hrvatskoj župi Uzvišenja Svetog Križa u Završju Netretićkom koja spada u Ozaljsko-lipnički dekanat Zagrebačke nadbiskupije.
Do 1952. godine Grdun je pripadao pod općinu Netretić.
Da je riječ o tisućama biciklista sudionika, moglo se zaključiti već na startu jer je koloni biciklista trebalo čak dvadesetak minuta da napuste start na uglu Radićeve ulice i Korza u Karlovcu i krenu preko Dubovca do kupališta Grdun na Dobri gdje se biciklisti tradicionlano, već 20 godina nalaze.
Grdun i Zadobarje povezuje stari drveni most.
Postoji mogućnost da se plemić Gardun izgovarao ponekad i kao Grdun (npr. 1280. spominje se kao Gardun, a 1291. Nada Klaić ga imenuje kao Grduna) pa bi današnji lokalitet Gradun možda dolazio od imena vlasnika, tj. plemića Garduna koji je i dao, za sada, najstarije poznato ime Đelekovca.
Kao i mnoga okolna sela i Grdun je poharala bijela kuga a zbog teškog života, škrte zemlje i siromaštva mnogi stanovnici iselili su iz tog kraja.
U vremenu poslije Drugog svjetskog rata Grdun je doživio najveće osiromašenje, bio je sustavno zanemarivan i u tom je vremenu Grdun napustilo najviše stanovništva.
Biciklisti su na prometnicama Karlovačke županije i to od novootvorene Mačekove, pa preko Marmontove aleje i Male Jelse te Zadobarja stižu u Grdun oko 14,30. Tamo ih čeka okrijepa, a najsretnije i nagrade - od bicikla nadalje.
Ova utvrda bila je sve do 15. stoljeća u vlasništvu obitelj Grdun de Gereben, a njezine ruševine i danas se nalaze na obroncima Ivančice nedaleko grada.
Grdun je bio nekad dobro poznat i po svojim maškarama koje su obilazile sve kuće u selu.
Tako je od danas ukinuto 7 linija, točnije polazaka i to one iz Karlovca preko Netretića za Prilišće, zatim Jaškovo-Grdun - Hrašće; Bukovlje-Novaki - Duga Resa; Gradišće-Lipa - Novigrad Duga Resa; Lučica-Barilović - Duga Resa, zatim Lešće-Duga Resa Karlovac, kao i Karlovac Netretić.
Tome treba pridodati i određeni broj biciklista koji su se na Grdun uputili iz Ozlja, odnosno Vrhovca i Duge Rese.
1. - 2. dan: Ribnik; 3. dan: Grdun; 4 dan: Ribnik.
Za Grdun je karakteristično da u jednom zaselku žive stanovnici s istim prezimenom, a svaki zaselak obično je smješten na jednom brdu ili " brigu ".
- Bicikliranje kroz grad Karlovac, uz obalu Dobre, te kroz naselja Zadobarje, Grdun i Pišćetke biti će jako zabavno.
Frustritran Grdun kreće uništiti Gradec i Kaptol.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com