Pušenje jedne kutije dnevno u 10 godina, će uzrokovati 10 % gubitka koštane potpore zuba, a pušenje jedne kutije dnevno u 20 godina ili dvije kutije dnevno u 10 god., uzrokuje gubitak 20 % koštane potpore.
Pušenje jedne kutije dnevno u 10 godina, će uzrokovati 10 % gubitka koštane potpore zuba, a pušenje jedne kutije dnevno u 20 godina ili dvije kutije dnevno u 10 god., uzrokuje gubitak 20 % koštane potpore.
Nedovoljan unos kalcija može dovesti do gubitka koštane mase što je čest slučaj u menopauzi.
pomažu u sprječavanju gubitka koštane mase i borbi protiv osteoporoze
Oni ne mijenjaju pH ravnotežu i ne povećavaju stopu gubitka koštane mase u postmenopauzi, za razliku od prehrane s isključivim o životinjskim proteinima.
Nedostatak kalcija u kostima izaziva rahitis, osteomalaciju (poremećaj mineralizacije kostiju) i osteoporezu (poremećaj gubitka koštane mase).
Ovisno o mnogim faktorima kao što su genetika, rasna pripadnost, način života i prehrane i dr. kod gotovo svih žena u menopauzi, što jače ili slabije dolazi do gubitka koštane mase i kalcija.
Autori navode da tijekom trudnoće dolazi do gubitka koštane mase u trabekularnoj, ali ne i kortikalnoj zoni.
Bolest krhkih kostiju Opće je poznata činjenica da je osteoporoza bolest gubitka koštane mase i jedna od najčešćih metaboličkih bolesti razvijenog svijeta.
Važnu ulogu u procesu postupnoga gubitka koštane masa imaju: smanjene razine nekih hormona, slabija tjelesna aktivnost, smanjena mogućnost apsorpcije kalcija iz hrane te dulja upotreba nekih lijekova kao što su: kortikosteroidi, diuretici, antikonvulzivi, neki antihipertenzivi i slično.
U otprilike dvadeset do trideset posto žena u menopauzi javljaju se razne komplikacije koje se najčešće očituju napadima valova vrućine, promjenama raspoloženja, smanjenom koncentracijom, osteoporozom, bolešću gubitka koštane mase itd.
Kako manjak estrogena u tijelu može pospješiti gubitak kalcija iz kostiju, dodatno konzumiranje kalcija i vitamina D preporučuje se ženama u predmenopauzalnom i menopauzalnom razdoblju zbog prevencije gubitka koštane mase i razvoja osteoporoze.
Cilj vježbanja je uspravno držanje, pravilno opterećenje kostiju i veća mišićna snaga, a svrha je sprečavanje gubitka koštane mase, padova, pogrbljavanja leđa i kroničnih bolova.
Znanstveni časopis Proceedings of the National Academy of Sciences je objavio rezultate prikupljene od 12 ispitanika koji pokazuju kako je nova metoda učinkovita u otkrivanju i vrlo malog gubitka koštane mase.
Denzitometriju se preporuča učiniti: - ženama u postmenopauzi, naročito starijima od 60 godina, - muškarcima starijima od 70 godina, - osobama koje su imale prijelom kuka, - ako rendgenska snimka pokazuje prijelome kralježaka ili znakove osteoporoze skeleta, - kod ranijeg prijeloma koji je bio izazvan blagom traumom, - osobama koje imaju bolesti vezane uz gubitak koštane mase (pojačana funkcija štitne i paraštitne žlijezde, kronično zatajenje jetara i bubrega, dijabetes), - osobama koje troše lijekove koji mogu dovesti do gubitka koštane mase (kortikosteroidi, antikonvulzivi, hormoni štitnjače), - osobama koje troše terapiju za osteoporozu.
Osteoporoza je bolest koja dovodi do gubitka koštane mase sa starenjem, a da se smanji ili izbjegne rizik od ove bolesti vrlo je važna prehrana i životne navike.
Starenjem, zbog prirodnog odljeva kalcija, dolazi do gubitka koštane mase, no kod osteoporoze taj je gubitak prekomjeran.
To je možda i najbolje istraženo područje primjene HNL-a, jer su sve dosadašnje studije pokazale veliku korist od primjene HNL-a u sprečavanju gubitka koštane mase i njezine kvalitete.
Njena prevalencija raste sa životnom dobi a posljedice gubitka koštane mase mogu uzrokovati razne probleme pojedinaca, počevši od straha od pada i poremećaja ravnoteže pa sve do teških prijeloma.
Blaži stupanj gubitka koštane mase nazivamo osteopenijom.
Kao što vam je preporučeno, tjelesna aktivnost je osnovni oblik prevencije daljnjeg gubitka koštane mase.
Nedostatak spolnih hormona i starija dob nisu jedini uzroci gubitka koštane mase.
Nedostatak kalcija dovodi do gubitka koštane mase i osteoporoze.
Ovisno o mnogim faktorima kao što su genetika, rasna pripadnost, način života i prehrane i dr. kod gotovo svih žena u menopauzi, što jače ili slabije dolazi do gubitka koštane mase i kalcija.
Tako štiti od raka, srčanih bolesti, moždanog udara, problema s vidom, gubitka koštane mase...
Osteoporoza je poremećaj gubitka koštane mase, a tipičan je za žene u postmenopauzi, te može uzrokovati frakture.
prevenciju akutnog gubitka koštane mase zbog iznenadne imobilizacije: preporučeno trajanje liječenja je dva tjedna, a maksimalno trajanje je četiri tjedna, liječenje Pagetove bolesti u bolesnika koji ne reagiraju na drugo liječenje ili za koje drugo liječenje nije primjereno, uz trajanje liječenja uobičajeno ograničeno na tri mjeseca, liječenje hiperkalcemije uzrokovane rakom.
Za lijekove koji sadrže kalcitonin u obliku otopine za injekciju i infuziju, omjer koristi i rizika ostaje pozitivan kod kratkoročnog liječenja Pagetove bolesti u bolesnika koji ne odgovaraju na zamjensko liječenje ili kod kojih takvo liječenje nije primjereno, kod sprečavanja akutnog gubitka koštane mase zbog iznenadne nepokretnosti i kod liječenja hiperkalcemije u zloćudnih bolesti.
Često su menstruacije tijekom dužeg vremena neredovne ili izostaju (amenoreja), što može dovesti do steriliteta i gubitka koštane mase.
Blaži stupanj gubitka koštane mase nazivamo osteopenijom.
Opetovano (povremeno) liječenje može se razmotriti uzimajući u obzir koristi i rizike. - U sprečavanju akutnog gubitka koštane mase zbog iznenadne nepokretnosti kao što je slučaj u bolesnika s nedavnim osteoporotskim prijelomima, s liječenjem ograničenim na dva do četiri tjedna. - Hiperkalcemije u zloćudnih bolesti. Zbog povećanog rizika od zloćudnih oboljenja, trajanje liječenja kalcitoninom treba ograničiti na najkraće moguće vrijeme te koristiti minimalnu djelotvornu dozu.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com